700 محصول دانش بنیان دانشگاه آزاد در مرحله صنعتی و نیمه صنعتی

به گزارش نماشو، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه آزاد، قباد بهزادی پور سرپرست اداره کل امور کارآفرینی و مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه بازدید از هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در تبریز با بیان اینکه مهم ترین رسالت مراکز رشد، تبدیل هسته فناور به واحد فناور است، گفت: اصلی ترین کاری که در مرکز رشد انجام می شود، تبدیل تیم به شرکت نوپا همراه با یک محصول است.

700 محصول دانش بنیان دانشگاه آزاد در مرحله صنعتی و نیمه صنعتی

وی گفت: حدود 10 سال از راه اندازی مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی می گذرد و اکنون 135 مرکز در واحدهای دانشگاهی سراسر کشور فعالیت می کنند.

سرپرست اداره کل امور کارآفرینی و مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در اکوسیستمی که معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری ایجاد کرده، ابتدا شخص وارد شتاب دهنده می شود و آموزش های مهارتی و اولیه مثل شرکت داری و حسابداری و ... را یاد می گیرد.

وی شرح داد: هنگامی که یک ایده به بلوغ رسید، به مرکز رشد وارد می شود و در آنجا یک شرکت راه اندازی می کند و از حمایت های مالی و معنوی دانشگاه آزاد اسلامی برخوردار می شود و یک سال فرصت دارد تا با استفاده از ظرفیت ها و امکانات دانشگاه محصول خود را تولید کند.

بهزادی پور ادامه داد: زمانی که محصول شرکت ها تولید شد به پارک علم و فناوری برای سرمایه گذاری و توسعه بازار معرفی می شوند.

حدود 180 محصول تجاری سازی و وارد بازار شده است

وی با توجه به فعالیت مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز گفت: 20 واحد فناور از حوزه های مختلف مانند کفش و چرم، فناوری اطلاعات، روباتیک و ... در مراکز رشد این واحد دانشگاهی فعالیت می کنند که حدود 50 درصد این واحدها به محصول رسیده و قابل سرمایه گذاری هستند و قرار است این محصولات به برای سرمایه گذاری به پارک علم و فناوری معرفی شوند.

سرپرست اداره کل امور کارآفرینی و مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تاکنون بیش از 700 محصول در دانشگاه آزاد اسلامی به حالت صنعتی و نیمه صنعتی درآمده و از این تعداد حدود 180 محصول تجاری سازی و وارد بازار شده است.

فعالیت 4 هزار 500 شرکت دانش بنیان در کشور

بهزادی پور با بیان اینکه اکنون 4 هزار و 500 شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد، افزود: قطعاً دانشگاه آزاد اسلامی سهم بسزایی در ایجاد شرکت های دانش بنیان در کشور دارد، امروز در این دانشگاه حدود هزار هسته فناور، واحد فناور و شرکت دانش بنیان فعالیت می کنند و هر کدام قابلیت این را دارند که به شرکت دانش بنیان تبدیل شوند.

وی تأکید کرد: دانشگاه بیشتر بر رونق کسب و کارهای کوچک و نوپا تأکید دارد، کسب و کارهایی که دارای نوآوری باشند و به مرور زمان ارتقاء یابند تا به مرحله سرمایه گذاری کلان برسند.

برگزاری نخستین نمایشگاه فن بازار در آینده ای نزدیک

بهزادی پور از برگزاری نخستین نمایشگاه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: یک نمایشگاه فن بازار ویژه محصولات دانشگاه آزاد اسلامی اوایل سال آینده برپا می شود که در آن محصولاتی ارائه خواهد شد که نمونه نیمه صنعتی دارد و سرمایه گذار می خواهد.

وی افزود: هدف از تشکیل اداره کل مراکز رشد و امور کارآفرینی تبیین این فرهنگ به جامعه بوده که دانشگاه آزاد اسلامی یک دانشگاه کارآفرین است.

سرپرست اداره کل امور کارآفرینی و مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی گفت: کسی که دانشگاه آزاد اسلامی را برای ادامه تحصیل انتخاب می کند، باید مطمئن باشد با واردشدن به اکوسیستم نوآوری دانشگاه و گذراندن مراحل شتاب دهنده و مرکز رشد و استقرار در پارک علم و فناوری، بعد از چهار سال خواهد توانست شرکت دانش بنیان داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1415

به "700 محصول دانش بنیان دانشگاه آزاد در مرحله صنعتی و نیمه صنعتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "700 محصول دانش بنیان دانشگاه آزاد در مرحله صنعتی و نیمه صنعتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید