3 زندانی ایرانی خارج از کشور که اخیرا آزاد شدند، چه کسانی هستند؟

به گزارش نماشو، وزیر امور خارجه امروز از آزادی 3 زندانی ایرانی در خارج از کشور اطلاع داد؛ نگار قدس کنی و رضا دهباشی 2 شهروند ایرانی هستند که اخیرا آزاد و به کشور بازگشتند، ولی جزئیاتی درباره شخص سوم که هنوز به کشور بازنگشته، در دست نیست.

3 زندانی ایرانی خارج از کشور که اخیرا آزاد شدند، چه کسانی هستند؟

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (یکشنبه) 14 مهر ماه در نشست علنی مجلس شورای اسلامی به اقدامات این وزارتخانه در حمایت از اتباع ایرانی در خارج از کشور اشاره نمود و با بیان اینکه وظیفه خود را در حمایت از ایرانی ها انجام می دهیم و همه کوشش ها برای جلوگیری از تضییع حقوق آنها صورت گرفته، گفت: در چند هفته گذشته 2 ایرانی خارج از کشور که به صورت غیرقانونی به درخواست آمریکا در زندان بودند به ایران بازگشتند. یک ایرانی هم که به درخواست آمریکا در زندان بود آزاد شده است، ولی اجازه خروج ندارد، چون دادگاهش ادامه دارد و به قید وثیقه آزاد شده است.

ظریف بیان نمود: اینها نتیجه کوشش های وزارت خارجه است، اما چون می خواهیم به نتیجه برسد از تبلیغاتی کردن آنها خودداری می کنیم.

به گزارش فارس، اشاره ظریف به 2 زندانی ایرانی که اخیرا به ایران بازگشتند نگار قدس کنی و رضا دهباشی است. البته هویت شخص سوم که ظریف خاطرنشان کرد به قید وثیقه آزاد شده، معین نیست و خبرنگار هم تا این لحظه نتوانسته جزئیاتی درباره هویت این شخص به دست بیاورد. نگار قدس کنی به آمریکا مسترد و بعد از استرداد در پی حکم صادره آزاد و به کشور بازگشت، ولی دهباشی به آمریکا مسترد نشد و به ایران بازگشت.

براساس این گزارش، نگار قدس کنی زندانی ایرانی که از حدود سه سال قبل به بهانه واهی دور زدن تحریم های آمریکا در استرالیا زندانی و حتی فرزند خود را در زندان به جهان آورد، به درخواست آمریکا به این کشور (آمریکا) مسترد شد، ولی بعد از حکم صادره از سوی دادگاه آمریکایی مبنی بر 27 ماه حبس که آن را در استرالیا سپری نموده بود، آزاد و هفته گذشته به تهران بازگشت.

در همین خصوص سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره نگار قدس کنی گفت: خانم نگار قدسی کنی به درخواست مقامات آمریکایی و بر اساس اتهامات بی اساس، حدود سه سال قبل در استرالیا بازداشت و در شرایط بسیار سخت و غیر انسانی نگهداری و در تمام این مدت، حمایت کنسولی از این شهروند بی گناه ایرانی در دستور کار دائم سفارت جمهوری اسلامی ایران در استرالیا و وزارت امور خارجه قرار داشته است. استرداد خانم کنی به آمریکا با نقض مقرات و حقوق ایشان صورت گرفت که مورد اعتراض جمهوری اسلامی ایران نهاده شد. (اینجا بخوانید)

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: حکم صادره از سوی دادگاه آمریکایی به روشنی ثابت می نماید اتهامات علیه ایشان بی اساس و غیر قانونی بوده و دادگاه آمریکایی با وقوف نسبت به بی گناهی ایشان، حکمی برابر با دوره بازداشت صادر نموده تا افتضاح حقوقی دادستان آمریکا در تعقیب یک انسان بیگناه را بپوشاند.

موسوی احقاق حقوق این شهروند بیگناه ایرانی و سایر شهروندانی که به بهانه نقض تحریم های خودخوانده آمریکا مورد تعقیب ظالمانه نظام قضایی این کشور نهاده شده اند را یک اولویت مهم وزارت امور خارجه ذکر و تاکید نمود: موضوع زندانیان همواره به عنوان یک موضوع انسانی بین دو کشور ایران و آمریکا موضوعیت داشته و توسط طرفین مورد پیگیری قرار می گرفته است. جمهوری اسلامی ایران همانطور که دکتر ظریف نیز چندی پیش خاطرنشان کرد آمادگی ورود به مذاکرات مربوط به تبادل زندانیان را دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی هشتم مهر ماه نیز در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره پرونده نگار قدس کنی گفت: ایشان الان آزاد شده و در کشور به سر می برد. اصل دستگیری این افراد که حدود 20 نفر در کشورهای مختلف به ویژه آمریکا هستند، بی مبنا و بی اساس و براساس تحریم های غیرقانونی یکجانبه آمریکا بوده است.

به گزارش فارس، شخص دیگری که ظریف امروز در صحن علنی مجلس از آن نام برد، رضا دهباشی کیوی است که روز آدینه (12 مهر ماه) به تهران بازگشت.

رضا دهباشی کیوی دانشجوی ایرانی در دانشگاه کوئینزلند استرالیا سپتامبر سال گذشته (شهریور ماه 1397) (حدود 13 ماه) به اتهام بی اساس ارسال تجهیزات نظامی آمریکا به ایران (خرید و ارسال تجهیزات راداری پیشرفته به ایران برای شناسایی موشک و جنگنده های رادارگریز) بازداشت شده بود و دولت آمریکا خواستار استرداد آن بود. او که در مقطع دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل بود، با کوشش های دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و سفارتخانه ایران در کانبرا آزاد شد. البته دهباشی به آمریکا مسترد نشد و بعد از گذشت حدود 13 ماه در زندان در استرالیا، آزاد و به تهران بازگشت.

در همین خصوص نیز کریستین پورتر دادستان کل استرالیا قبل از آزادی دهباشی در بیانیه ای اعلام نموده بود: تحت هر شرایطی در این پرونده خاص رضا دهباشی نباید مسترد گردد. تصمیم من مطابق با مقررات فرایند حقوقی داخلی استرالیا اتخاذ شده است و کاملاً با اختیاراتی که طبق قانون ما به دادستانی کل مشترک المنافع اعطاء شده است، مطابقت دارد. (اینجا بخوانید)

ماریس پین وزیر خارجه استرالیا نیز روز گذشته خاطرنشان کرد که 2 شهروند از سه شهروند این کشور که در ایران بازداشت بوده اند، آزاد شده اند، ولی دادستان کل استرالیا هیچ اشاره ای به اینکه آیا این دو پرونده و آزادی شهروندان استرالیایی با آزادی دانشجوی ایرانی ارتباط داشته است، نکرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1305

به "3 زندانی ایرانی خارج از کشور که اخیرا آزاد شدند، چه کسانی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 زندانی ایرانی خارج از کشور که اخیرا آزاد شدند، چه کسانی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید