گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در بیستون احیا می شوند

به گزارش نماشو، گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در محوطه تاریخی و گردشگری بیستون با همکاری یک پژوهشگاه فرانسوی احیا می شوند.

گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در بیستون احیا می شوند

محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون که در کنار راه باستانی و کهن کرمانشاه به همدان واقع شده است، یک سایت تاریخی و باستان شناسی مربوط به دوره های گوناگون تاریخی پیش از اسلام، پس از اسلام و همچنین دوره پیش از تاریخ است.

محدوده بیستون با یک هزار و 650 هکتار وسعت و حریم 36 هزار هکتاری دارای ارزش های تاریخی، طبیعی و زیست محیطی متنوع و فراوانی است که هریک به تنهایی در فهرست میراث دنیای می توانند ثبت شوند، اما آنچه بیستون را در دنیا معرفی می نماید، کتیبه بزرگ داریوش است که به 520 سال پیش از میلاد برمیگردد؛ تاکنون 28 اثر از آثار تاریخی بیستون در فهرست آثار ملی ایران و 13 اثر همراه سنگ نوشته بیستون در فهرست میراث دنیای یونسکو به ثبت دنیای رسیده اند.

براساس اعلام مدیر مجموعه تاریخی بیستون، اکنون علاوه بر آثار تاریخی به جا مانده، آثار طبیعی این مجموعه نیز در حال احیا هستند.

صامت اجرایی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در این رابطه شرح داد: به دنبال آن هستیم که پوشش گیاهی و درختان دوران ساسانی و هخامنشی را در محوطه تاریخی بیستون احیا کنیم.

وی اضافه کرد: در راستای احیا پوشش گیاهی باستانی بیستون با مرکز پژوهش های علمی فرانسه و پژوهشگاه علمی اقیانوس شناسی و علوم جوی ایران همکاری می کنیم و کارشناسان این پژوهشگاه به زودی کارهای عملیاتی خود را شروع خواهند کرد.

مدیر مجموعه تاریخی بیستون با بیان اینکه اقدام های مقدماتی با همکاری فرانسوی ها صورت گرفته است، گفت: بر اساس تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته است، دامنه کوه بیستون بهترین مکان به منظور احیا گیاهان دوره ساسانی به نظر می رسد.

اجرایی با اعلام اینکه ایجاد مرکز گیاه شناسی بیستون نیز در دستور کار است، گفت: به دنبال آن هستیم تا با خاکبرداری به عمق 6 متر در بیستون، کارکرده و مغزه گیری از گیاهان باستانی را شروع کنیم.

وی با بیان اینکه انجام چنین مطالعاتی ما را در درک بهتر زمینه های طبیعی شکل گیری فرهنگ های باستانی و نقش انسان در محیط کهن کمک می نماید، تاکید نمود: مطالعه دیرین گرده شناسی رسوبات سراب بیستون می تواند اطلاعات جدیدی درباره درختکاری در دوره های هخامنشی و ساسانی در بیستون را در اختیار ما قرار دهد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1245

به "گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در بیستون احیا می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در بیستون احیا می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید