کشورهای منطقه تمایل به مشارکت در ائتلاف امریکا ندارند

به گزارش نماشو، خبرنگاران، گروه بین الملل - فاطمه محمدی پور: آمریکا از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ بارها کوشش نموده با همراهی متحدان سرسپرده منطقه ای خود ائتلاف های نظامی علیه ایران راه بیندازد که با عدم همراهی کشورهای مستقل منطقه، این کوشش ها تاکنون بی نتیجه مانده است.

کشورهای منطقه تمایل به مشارکت در ائتلاف امریکا ندارند

برای نمونه رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا جولای 2019 گفت: کشورش در حال آنالیز طرحی است که به ادعای او آزادی دریانوردی آب های بین المللی اطراف ایران و یمن را با ایجاد یک ائتلاف نظامی تأمین کند.

ژنرال دانفورد در ادامه افزوده بود در هفته های آینده احتمالاً تعیین می گردد چه کشورهایی اراده سیاسی برای حمایت از این ابتکار را دارند؛ سپس ما با نیروهای نظامی برای شناسایی توانایی های ویژه که از این طرح پشتیبانی می نماید، کار خواهیم کرد.

با گذشت دو ماه از سخنان رئیس ستاد مشترک امریکا فقط تعداد اندکی از کشورها به این ائتلاف پیوسته اند. به راستی دلیل عدم مشارکت کشورها در ائتلاف نظامی امریکا در منطقه خلیج فارس علیه ایران چیست؟

در این راستا خبرنگاران گفتگویی با پروفسور رابرت اسمیت استاد روابط بین الملل دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو تنظیم کرده که در ادامه می آید.

*آمریکا ائتلاف نظامی خود در خلیج فارس را با تعداد اندکی از کشورها از جمله بحرین، انگلیس و استرالیا تشکیل داده است. این در حالی است که در ابتدا اعلام شده بود بیش از 70 کشور در این ائتلاف مشارکت خواهند کرد. به نظر شما دلیل مشارکت اندک کشورها در این ائتلاف چیست؟

بعد ازخروج ایالات متحده امریکا از توافق هسته ای ایران (برجام) تشکیل اتحاد نظامی گسترده علیه ایران در منطقه خلیج فارس برای واشنگتن سخت خواهد بود. اکثر کشورها، به ویژه در اروپا، دوست دارند دیپلماسی را ببینند نه جنگ یا تهدیدهای جنگی را.

*چشم انداز ائتلاف نظامی امریکا در خلیج فارس چیست و چرا کشورهایی چون عربستان و امارات که از متحدان آمریکا در منطقه هستند در این ائتلاف شرکت نکردند؟

چشم انداز روشنی برای تشکیل ائتلاف نظامی گسترده ایالات متحده امریکا در خلیج فارس وجود ندارد. شاید یکی از دلایل عدم مشارکت عربستان و امارات در ائتلاف نظامی امریکا تغییر سیاست قدرت در منطقه خلیج فارس و تمایل امارات به حل مسائل با ایران باشد.

*اروپا هم درصدد تشکیل ائتلافی نظامی در خلیج فارس با راهنمایی و رهبری فرانسه و آلمان بود. آیا این ائتلاف تشکیل می گردد؟

به دلیل اینکه کشورها مخصوصاً کشورهای اروپایی از راه چاره های دیپلماتیک حمایت می نمایند نه جنگ، شکل گیری اتحاد نظامی فرانسه و آلمان علیه ایران نیز بعید است.

به جز انگلیس، احساسات کمی برای چنین اتحاد بین قدرتهای بزرگ و اروپایی وجود دارد. به طور مثال رئیس جمهور فرانسه راستا دیپلماتیک را به طور جدی دنبال می نماید و احساس من این است که دونالد ترامپ دوست دارد دیپلماسی را دنبال کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1184

به "کشورهای منطقه تمایل به مشارکت در ائتلاف امریکا ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای منطقه تمایل به مشارکت در ائتلاف امریکا ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید