کشف دارویی که فراوری انسولین را 40 برابر می نماید

به گزارش نماشو، ایسنا نوشت: پژوهشگران ادعا می نمایند که یک ترکیب دارویی جدید توسعه داده اند که باعث افزایش سلول های فراوری نماینده انسولین می گردد و می تواند منجر به درمان دیابت گردد.

کشف دارویی که فراوری انسولین را 40 برابر می نماید

افراد مبتلا به دیابت کمبود سلول های بتا دارند و این سلول ها نیز انسولین را تشکیل می دهند. بدون انسولین کافی، آنها به درستی قادر به فراوری گلوکز نیستند.

سلول های بتا(β-cells) نوعی از سلول ها هستند که در لوزالمعده قرار دارند. این سلول ها در مناطقی به نام جزایر لانگرهانس حضور دارند و بین 65 تا 80 درصد این ناحیه را تشکیل می دهند. وظیفه اصلی این سلول ها ترشح انسولین است. این سلول ها در سال 1869 توسط کالبدشناس، آسیب شناس آلمانی پاول لانگرهانس کشف شدند.

در دیابت نوع 1 تخریب سلول های بتا در پانکراس منجر به نقص فراوری انسولین می گردد و در دیابت نوع 2 مقاومت پیشرونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول های بتای پانکراس و نقص کامل فراوری انسولین منجر گردد.

پژوهشگران دانشکده پزشکی آیکان در ماونت ساینای(Icahn School of Medicine at Mount Sinai) در نیویورک، پیش از این کشف نموده بودند که یک داروی به نام هارمین(harmine) می تواند روزانه سلول های بتای(انسولین ساز) فراوریی توسط پانکراس را 10 برابر کند.

اکنون دانشمندان داروی هارمین را با یک داروی دیگر که سبب افزایش رشد استخوان می گردد ترکیب کردند و دریافتند که این ترکیب دارویی می تواند فراوری انسولین را 40 برابر کند.

این داروی تجربی که پژوهشگران در حال توسعه آن هستند در مراحل اولیه آزمایش است، اما پژوهشگران معتقدند که می تواند اثر قدرتمندی بر سلول های فراوری نماینده انسولین و در درمان دیابت نوع 1 و نوع 2 داشته باشد.

با توجه به داده های مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری(Centers for Disease Control and Prevention) ، 30.3 میلیون آمریکایی - حدود 9.4 درصد از جمعیت - از دیابت رنج می برند.

دیابت زمانی اتفاق می افتد که سلول های بتا کمی در پانکراس برای فراوری انسولین وجود داشته باشد و یا زمانی که انسولین بسیار کم فراوری می نمایند، هورمون به دریافت گلوکز از جریان خون برای رساندن به سلول ها احتیاج دارد.

در صورت عدم درمان، دیابت می تواند به عوارض بهداشتی جدی مانند آسیب کلیه، آسیب چشم، بیماری های قلبی، سکته مغزی و حتی از دست دادن بینایی منجر گردد.

از دست دادن سلول های بتا به دیابت نوع 1 مرتبط است که در آن سیستم ایمنی به اشتباه سلول های بتا را به عنوان مهاجم شناسایی می نماید و آنها را از بین می برد.

اخیرا دانشمندان کشف نموده اند که داشتن تعداد کمی از سلول های بتای فعال می تواند به بروز دیابت نوع 2 منجر گردد.

دکتر اندرو استوارت(Andrew Stewart)، مدیر موسسه دیابت، ابولا و متابولیسم مونت سینا(Mount Sinai) گفت: داروهای موجود دیابت سلول های بتا را در بیماران مبتلا به این بیماری تجدید نمی نماید.

براساس مطالعه ای که در سال 2017 منتشر شد، ناهنجاری های ژنتیکی در انسولینومای(insulinomas) ، تومورهای پانکراس یافت می گردد که از سلول های بتا و انسولین ترشح می گردد.

محققان کشف کردند تومورها یک دستور العمل ژنتیکی از چگونگی فراوری سلول های بتا را بازسازی می نمایند.

در این مطالعه نیز آنها موفق به توسعه داروهایی شدند که سبب می گردد سلول های بتا انسانی به سرعت در هنگام ترکیب با هارمین دوباره فراوری شوند.

استوارت در خاتمه اضافه نمود: ما در مورد این مشاهدات بسیار هیجان زده هستیم زیرا برای اولین بار می توانیم میزان سلول بتای سلولی انسان را که برای تکمیل توده سلولی بتا در انسان ها مناسب است را دریابیم.

ما یک ترکیب دارویی را کشف کردیم که سلول های بتا را با سرعت هایی که برای درمان مناسب است بازسازی می نمایند. ما اکنون باید روش هایی را برای ارائه این داروها به طور خاص به سلول بتا در انسان ها ایجاد کنیم.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 671

به "کشف دارویی که فراوری انسولین را 40 برابر می نماید" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف دارویی که فراوری انسولین را 40 برابر می نماید" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دارویی که فراوری انسولین را 40 برابر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید