کاستی های کمربندی جنوبی بابل

به گزارش نماشو، شهرام سوادکوهی - ساری-خبرنگار: ترافیک مهم ترین مشکل دومین شهر بزرگ و پرجمعیت مازندران، یعنی بابل است.

کاستی های کمربندی جنوبی بابل

تا یک سال و نیم پیش و قبل از بهره برداری کمربندی جنوبی بابل، وضعیت ترافیکی این شهر بسیار نامناسب بود. تردد خودروهای سنگین و سواری هایی که قصد عبور از بابل به سمت شرق یا غرب مازندران را داشتند، ترافیک سنگینی را به این شهر تحمیل می کرد، اما از 18 ماه پیش با بهره برداری از کمربندی جنوبی بابل که بیش از 13 سال ساخت آن طول کشید، از بار ترافیکی بابل کاسته شده است. این کمربندی که اکنون محل تردد خودروهای سنگین و سبک است، هنوز مسائل متعددی دارد که رفع نشده است. در واقع بهره برداری زودهنگام و از سر ناچاری کمربندی سبب شده که ضعف های آن رفع نگردد.

رانندگانی که از آن عبور می نمایند گلایه های زیادی از ضعف های زیرساختی کمربندی 16.5 کیلومتری دارند. نداشتن سیستم روشنایی، کمبود علائم هدایت و رانندگی، انجام نشدن خط کشی مناسب، استاندارد نبودن دوربرگردان های موجود در راستا، مناسب نبودن راه دسترسی برای زمین های کشاورزی و راستاهای محلی و اجرا نشدن تقاطع های غیر همسطح از مسائلی هستند که در این راستا تازه ساخته شده و البته نیمه کاره به چشم می خورند.

  • کمربندی تاریک

یک راننده کامیون که هر هفته چندین بار از این راستا تردد می نماید به خبرنگاران گفت: وقتی از قائمشهر بخواهیم به سمت آمل برویم، برای ورود به این کمربندی به دلیل نداشتن تقاطع غیر همسطح یا زیرگذر، باید راستای طولانی را طی کنیم و برگردیم تا وارد کمربندی شویم. در خاتمهی کمربندی نیز راستای کوتاه را باید به سمت بابل برویم و با دور زدن در دوربرگردان راستا را به سمت غرب ادامه دهیم. در حالی که ساخت 2 تقاطع غیر همسطح در ابتدا و خاتمهی کمربندی می تواند این مشکل را رفع و سرعت رسیدن به مقصد را بیشتر کند.

احمد وهابی تاریکی راستا در شب را نیز از دیگر مسائل مهم این کمربندی مطرح نمود و اضافه نمود: متاسفانه در طول این راستا جز در تقاطع کمربندی با جاده قدیم آمل-بابل سیستم روشنایی دیده نمی گردد. این وضعیت باعث می گردد بعضی رانندگان خودروهای سبک در شب تمایلی به تردد از کمربندی نداشته باشند.

این نکته را راننده یک خودرو سواری نیز تایید کرد. علی شهسواری که هر روز در راستا شرق به غرب و برعکس مازندران مشغول جابه جایی مسافر است، به خبرنگاران گفت: شب ها به ویژه در شب هایی که بارندگی باشد، دید راننده در این کمربندی بسیار کم است. ضمن این که در بعضی نقاط به دلیل دیده شدن مستقیم نور چراغ خودروهای لاین مخالف، عملا دید راننده مختل می گردد. وی ادامه داد: در حاشیه کمربندی هم تاسیسات خاصی وجود ندارد تا نور ساختمان ها یا فروشگاه ها سبب ایجاد روشنایی در راستا گردد. در 2 طرف راستا فقط زمین کشاورزی و باغ است. نصب سیستم روشنایی در این راستا می تواند مشکل را رفع کند.

  • احتیاج به تقاطع غیر همسطح

شهسواری اضافه نمود: مشکل دیگر ما وجود نداشتن تقاطع غیر همسطح است که باعث می گردد به ویژه در راستا شرق به غرب، راستا طولانی تر گردد. این محور در حال حاضر به 3 تقاطع احتیاج دارد. 2 تقاطع ابتدا و خاتمه احتیاج است و یک تقاطع غیر همسطح نیز در محل تقاطع کمربندی با جاده قدیم باید ساخته گردد. البته بخشی از این پروژه انجام شد ولی چند سال پیش به دلایلی متوقف شده است.

پروژه تقاطع غیر همسطح کمربندی جنوبی بابل که راننده به آن اشاره نمود، چند سالی است که پس از اجرای فونداسیون و پایه ها، بدون هرگونه فعالیتی باقی مانده است. در خصوص دلایل متوقف ماندن این پروژه 2 دلیل بین مردم منطقه مطرح است؛ عده اندکی کمبود اعتبار را دلیل این وضعیت بیان می نمایند، دلیل دیگری هم که در منطقه مورد استناد قرار می گیرد، اجرای اشتباه پروژه توسط پیمانکار است که سبب شده پروژه در میانه های راه متوقف گردد.

بعضی از اهالی می گویند این پل روگذر باید در راستا شمال-جنوب اجرا می شد که با اشتباه پیمانکار در جهت شرقی-غربی اجرا شد، اما این حدس 2 سال پیش توسط مسئولان وقت راه و شهرسازی مازندران تکذیب شد. تیر سال 1396 راه و شهرسازی مازندران گفت که این گفته ها صحت ندارد و اشتباه اجرا شدن این پل شایعه ای بیش نیست. تنها دلیل متوقف ماندن پروژه هم مسائل اعتباری و اقتصادی عنوان شد؛ موضوعی که از نگاه اهالی با توجه به برچیده شدن تاسیسات اجرای پروژه و رها شدن آن زیر سوال است.

  • ایجاد 12 رمپ

برای تکمیل این کمربندی اقدامات دیگری مانند ایجاد 12 رمپ، ساماندهی ورودی و خروجی، ساخت یک میدان، بهسازی راستاهای محلی و تردد کشاورزان نیز باید انجام گردد، اما مهم ترین اقدامی که باید در حال حاضر در دستور کار قرار بگیرد، ایجاد سیستم روشنایی در راستا و ساخت تقاطع های غیر همسطح است. مدیر طرح های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور در مازندران با بیان این که یک تقاطع در ورودی شرقی این کمربندی اجرا می گردد، اظهار کرد: تقاطع چپگرد غیر همسطح برای ورود به کمربندی از سمت قائمشهر در محل اتصال اتوبان قائمشهر-بابل به کمبرندی جنوبی اجرا می گردد. پیمانکار در این منطقه کار را شروع نموده و در ادامه فعالیت نیز باید بخشی از املاک حاشیه این نقطه خریداری گردد و در حال خریداری اراضی هستیم.

غلام عباس رستمی اضافه نمود: زیرساخت های برق و گاز نیز باید جابه جا شوند که برای این جابه جایی جلساتی با شرکت های مربوطه برگزار گردید. وی ادامه داد: تقاطع غیر همسطح دیگر تقاطع کمربندی با جاده قدیم آمل-بابل یا تقاطع 4500 است که اجرای آن در قرارداد پیمانکار تقاطع ورودی شرقی قرار گرفته است. به زودی آزادسازی و خریداری املاک حاشیه این نقطه نیز باید انجام گردد. عملیات اجرایی در این نقطه هنوز شروع نشده و به زودی پس از خریداری املاک، عملیات اجرایی و ادامه ساخت پل نیز شروع خواهد شد. تقاطع بعدی هم تقاطع هریکنده است که به پیمانکار ابلاغ می گردد تا اجرای پروژه را در قالب قرارداد انجام دهد.

  • برنامه ریزی برای ساخت 3 تقاطع

غلام عباس رستمی مدیر طرح های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور در مازندران از برنامه ریزی برای ساخت 3 تقاطع غیر همسطح در این راستا و شروع عملیات تملک و آزادسازی در ورودی شرقی این کمربندی اطلاع داد و گفت: این شرکت برای کمربندی جنوبی بابل ساخت 3 تقاطع غیر همسطح را در دستور کار قرار داده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1258

به "کاستی های کمربندی جنوبی بابل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاستی های کمربندی جنوبی بابل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید