چه زمانی باید پزشکِ هم جنس، بیمار را معاینه کند؟

به گزارش نماشو، در فصل هشتم آیین نامه اخلاق حرفه ای سازمان نظام پزشکی با عنوان رازداری و حریم خصوصی اعلام شده است که در صورت رضایت بیمار، معاینات حساس بیمار غیر همجنس در حضور پرسنل همجنس یا همراه بیمار انجام گردد. البته در صورتیکه این معاینه از طریق پزشک همجنس از لحاظ علمی و عملی مقدور باشد و موجب ایجاد مشکل برای بیمار نگردد، باید پزشک همجنس به انجام آن اقدام و نتیجه معاینه را دریافت کند.

چه زمانی باید پزشکِ هم جنس، بیمار را معاینه کند؟

به گزارش نماشو، در ماده 80 آیین نامه اخلاق حرفه ای سازمان نظام پزشکی کشور، اعلام شده که شاغلان حرف پزشکی و وابسته موظفند به حریم خصوصی بیماران احترام بگذارند. احترام به حریم خصوصی بیماران نیازمند خودداری از همه کارهایی است که بیماران آن را نقض حریم شخصی خود تلقی می نمایند. در این زمینه اعضای سازمان، باید از اقداماتی مانند معاینه بیمار در حضور افراد دیگر، پرسیدن سوالات حساس از بیماران در حضور دیگران به نحوی که موجب شرم بیماران گردد و مشاهده یا لمس غیر ضروری بیماران غیرهمجنس خودداری نمایند.

طبق ماده 81 این آیین نامه شاغلان حرف پزشکی و وابسته مکلفند از هرگونه تجسس در امور شخصی و خانوادگی بیماران خودداری نموده و از پرسیدن سوالات شخصی غیر مرتبط با تشخیص و درمان بیماری از بیماران خودداری نمایند. اگر پرسیدن سوالاتی که ممکن است بیماران آن را ورود به حریم خصوصی خود تلقی نمایند برای تشخیص و درمان و ضروری است، باید ضرورت پرسش ها با زبان ساده و قابل درک به بیماران اطلاع داده گردد.

بر اساس ماده 82 آیین نامه اخلاق حرفه ای سازمان نظام پزشکی کشور، در صورت درخواست بیماران ضروری است اجازه داده گردد که در روند تشخیص و درمان، فرد یا افراد مورد نظر بیمار او را همراهی نمایند. مگر اینکه این همراهی مانع از انجام استاندارد مداخلات پزشکی باشد.

در عین حال در ماده 83 این آیین نامه گفته شده که ضروری است در صورت رضایت بیمار، معاینات حساس بیمار غیر همجنس در حضور پرسنل همجنس یا همراه بیمار انجام گردد. البته در صورتیکه این معاینه از طریق پزشک همجنس از لحاظ علمی و عملی مقدور باشد و موجب ایجاد مشکل برای بیمار نگردد، باید پزشک همجنس به انجام آن اقدام و نتیجه معاینه را دریافت کند.

طبق ماده 84 آیین نامه اخلاق حرفه ای سازمان نظام پزشکی، شاغلان حرف پزشکی و وابسته مکلفند از معاینه و ویزیت همزمان چند بیمار در اتاق معاینه خودداری نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 خرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 834

به "چه زمانی باید پزشکِ هم جنس، بیمار را معاینه کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه زمانی باید پزشکِ هم جنس، بیمار را معاینه کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید