چایکاران راضی اند

به گزارش نماشو، رییس سازمان چای از خرید تضمینی حدود 67 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران اطلاع داد و گفت: با همکاری خوب کارخانه های چای تاکنون حدود 83 درصد مطالبات چایکاران پرداخت شده است و چایکاران از نرخ و نحوه خرید تضمینی محصولشان راضی هستند.

چایکاران راضی اند

حبیب دنیاساز در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: از ابتدای فصل برداشت چای تاکنون حدود 67 هزار و 700 تن برگ سبز چای از چایکاران به ارزش حدود 205 میلیارد تومان خریداری نموده ایم که از این مبلغ حدود 83 درصد یعنی 169 میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه 74 درصد برگ سبز چای خریداری شده درجه یک و 26 درصد درجه دو است، ادامه داد: در سال های گذشته همیشه درصد چای کیفی و درجه یک در چین اول و چین بهاره، بیشتر از دیگر فصول برداشت چای است که البته بارندگی های مناسب و انجام عملیات به زراعی و تغذیه گیاهی در این زمینه اثرگذار است. اما در چین تابستانه به دلیل گرمای هوا و بارش کم، قدری از کیفیت چای ایرانی کاسته شد که امیدواریم با بارش های اخیر در چین های بعدی جبران گردد.

حرکت به سمت خرید توافقی اما با نظارت

رییس سازمان چای کشور خاطرنشان کرد: همه برگ سبز چای چایکاران توسط سازمان چای و کارخانه های بخش خصوصی خریداری می گردد و هم اکنون وضعیت به گونه ای است که صنایع فراوریکننده چای خشک، برگ سبز را از چایکاران 500 تا 1000 تومان گران تر می خرند و این یعنی به سمتی حرکت می کنیم که خرید توافقی جایگزین خرید تضمینی گردد.

دنیا ساز تاکید نمود: سازمان چای به عنوان متولی و بخش حاکمیتی در این زمینه، هیچ وقت چای و چایکاران را رها نمی کند و در کنار خرید کارخانه های فرآوری چای، بخشی از کار را برعهده گرفته تا همچون ادوار و دولت های گذشته چایکاران متحمل زیان نشوند و چای ایرانی روند رو به رشد خودش در فراوری و بازار را روز به روز ادامه دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 مرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1088

به "چایکاران راضی اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چایکاران راضی اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید