پیشگیری از سرطان پوست با ترمیم سلول های آسیب دیده DNA

به گزارش نماشو، پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با ترمیم سلول های آسیب دیده DNA، از سرطان پوست پیشگیری کنند.

پیشگیری از سرطان پوست با ترمیم سلول های آسیب دیده DNA

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ردیت، پژوهشگران دانشگاه بی لر (Baylor University) آمریکا در بررسی جدید خود توانستند به درک بهتری از فرآیند پویایی برسند که می توان آسیب نور خورشید به DNA را با کمک آن تشخیص داد.

جونگ هیون مین (Jung-Hyun Min)، استادیار شیمی و بیوشیمی دانشگاه بی لر گفت: نور ماوراءبنفشی که از خورشید منتشر می شود، یک عامل سرطان زا است که در همه جا حضور دارد و می تواند به DNA سلول آسیب برساند. از آنجا که DNA، عوامل مهم برای عملکرد سلول را با خود حمل می کند، ناتوانی در پاکسازی و ترمیم قسمت های آسیب دیده DNA می تواند پیامدهای زیان آوری برای پوست داشته باشد و به مسائلی مانند سرطان پوست منجر شود.

مین و گروهش در این پژوهش، نحوه ترمیم DNA آسیب دیده را توسط نوعی پروتئین نشان دادند. این پروتئین می تواند قسمت های آسیب دیده DNA را مشخص کند تا آماده ترمیم باشند.

این پژوهش می تواند به سوالات مربوط به بررسی اسید نوکلئیک ها پاسخ دهد و فرضیات جدیدی برای تحلیل ارائه دهد. مین ادامه داد: نور ماوراءبنفش می تواند با آسیب زدن به DNA سلول های پوست، آن را مورد تهدید قرار دهد.

سیستم ترمیم DNA که کار پاکسازی چنین ضایعاتی را بر عهده دارد، بسیار سریع عمل می کند. سیستم تشخیص آسیب DNA نیز کارایی بالایی در تشخیص آسیب دارد.

پژوهشگران ابتدا ساختار سه بعدی پروتئینی موسوم به راد 4 (Rad4) را با روش بلورنگاری مورد بررسی قرار دادند. ساختار این پروتئین نشان داد که پروتئین می تواند به پاکسازی قسمت های آسیب دیده DNA کمک کند تا امکان ترمیم آن فراهم شود.

ما امیدواریم که اطلاعات این پژوهش بتواند برای حل کردن مسائل مهم سلامت انسان کارآمد باشد. ما می توانیم با درک نحوه کارکرد ساختار DNA و جزئیات مربوط به آن، از عهده مسائل مربوط به سلامت برآییم.

این پژوهش، در مجله Nucleic Acids Research به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 مرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1076

به "پیشگیری از سرطان پوست با ترمیم سلول های آسیب دیده DNA" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از سرطان پوست با ترمیم سلول های آسیب دیده DNA"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید