پیشرفت بانک قرض الحسنه مهر ایران زیر سایه شفافیت

به گزارش نماشو، بانک قرض الحسنه مهر ایران با رعایت استانداردهای ملی و بین المللی شفافیت در دو حوزه عملکردی و عملیاتی، اطلاعات و عملکرد مالی خود را به صورت مستمر منتشر می کند.

پیشرفت بانک قرض الحسنه مهر ایران زیر سایه شفافیت

به گزارش نماشو، بنابر اعلام روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، دو جنبه مهم از شفافیت را می توان شفافیت عملکردی و شفافیت عملیاتی دانست. بررسی سابقه بانک قرض الحسنه مهر ایران نشان می دهد به لحاظ عملکردی همواره در بازه های زمانی مشخص و به سرعت اطلاعات و وضعیت اقتصادی خود را در وب سایت رسمی این بانک به اطلاع عموم رسانده است. علاوه بر این، برگزاری منظم مجامع عمومی و انتشار اطلاعات آن برای عموم نشان می دهد این بانک بخش بزرگی از توسعه اخیر خود را مدیون شفافیت اطلاعاتی بوده است.

انتشار ترازنامه و صورت های اقتصادی بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران در راستای سیاست های ارتقای شفافیت اقتصادی و همچنین رعایت قوانین و دستورالعمل های ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ترازنامه و صورت های اقتصادی خود را به صورت فصلی و سالانه برای عموم هم وطنان، مشتریان، سهامداران و سایر ذینفعان منتشر می کند.

بر اساس مصوبه ای که به بانک ها ابلاغ شده، بانک ها باید در چهار بخش اطلاعات اقتصادی خود را منتشر کنند و در اختیار عموم قرار دهند. این چهار بخش عبارت اند از: اطلاعات مربوط به صورت اقتصادی، اطلاعات مربوط به مدیریت ریسک، اطلاعات مربوط به حاکمیت شرکتی و کنترل داخلی و در نهایت انتشار اطلاعات مربوط به رویدادهای مهم. با توجه به این بخشنامه، بانک قرض الحسنه مهر ایران اطلاعات مربوط به صورت های اقتصادی، مدیریت ریسک، اطلاعات بر اساس شاخص ها، اطلاعات مربوط به حاکمیت شرکتی و کنترل داخلی، رویدادهای با اهمیت و همچنین اطلاعات مربوط به مقاطع زمانی مختلف را در بخش شفافیت اقتصادی سایت بانک به روزرسانی می کند.

انتشار این اطلاعات برای سه گروه ناظران: به منظور نظارت بر بانک ها و مؤسسات اقتصادی و جلوگیری از بحران های بانکی؛ سپرده گذاران: برای انتخاب بانک و موسسه اقتصادی مناسب و برتر برای سپرده گذاری و سهامداران: برای ارزیابی و انتخاب گزینه مناسب به منظور خریدوفروش سهام و سرمایه گذاری اهمیت دارد.

برگزاری موفقیت آمیز مجامع عمومی

برگزاری موفقیت آمیز مجمع عمومی عادی و فوق العاده بانک قرض الحسنه مهر ایران برای سومین سال متوالی در سال 1398 به عنوان نخستین بانک در شبکه بانکی کشور و ارائه صورت های اقتصادی شفاف و بدون بند حسابرسی، افتخاری است که در سایه عزم همگانی و تلاش بی وقفه و جهادی مجموعه کارکنان و مدیران این بانک به منصحه ظهور رسیده و در کارنامه درخشان این بانک ثبت و ضبط شده است.

این بانک پیشتاز عرصه شفافیت در شبکه بانکی کشور بوده و در سال های گذشته اولین بانکی است که مجمع عمومی خود را بدون هیچ بند حسابرسی برگزار می کند.

شفافیت عملیات بانکی و کسب رتبه برتر بانک های اسلامی در جهان

با توجه به ریسک های مختلفی که یک بانک با آن روبرو است و با تأکید بر نقش گسترده واسطه گری در نظام های اقتصادی بانک محور، شناسایی و پایش شاخص های کلیدی سلامت بانکی و رتبه بندی بانک ها توسط مجموعه ای از این شاخص ها، دارای اهمیت زیادی است.

ازاین رو، در سطح بین المللی تلاش شده تا سازوکارهای رتبه بندی بانک ها طراحی و به صورت پیوسته شرایط ثبات و سلامت بانک ها ارزیابی شود. ارزیابی سلامت بانک ها و رتبه بندی آن ها، سابقه دیرینه ای در سطح بانکداری جهان دارد و نهادهای تخصصی مهم و شناخته شده ای برای این امر ایجاد شده اند. ازاین رو، اولاً بر اساس آخرین رتبه بندی برترین مؤسسات اقتصادی اسلامی در جهان که توسط نشریه بین المللی بنکر در سال 2018 منتشر شد، بانک قرض الحسنه مهر ایران در صدر مؤسسات اقتصادی اسلامی در جهان قرار گرفت و دوماً سازمان همکاری اسلامی (OIC) نیز جایزه نخبه اقتصادی جهان اسلام را به این بانک اهدا کرد. این دو موفقیت بین المللی در نتیجه انتشار اطلاعات شفافیت اقتصادی در سایت بانک و پایش، بررسی و ارزیابی عملکرد این اطلاعات توسط نشریه بنکر و سازمان همکاری اسلامی محقق شده است.

راه اندازی سرویس معدل موجودی در سایت بانک قرض الحسنه مهر ایران

سرویس محاسبه میانگین موجودی مشتریان، یکی از امکاناتی بود که باهدف ارتقای سطح شفافیت اقتصادی و آگاهی مشتریان از امتیازات تسهیلاتی خود در سایت بانک قرض الحسنه مهر ایران راه اندازی شد.

این خدمت، در راستای توسعه خدمات الکترونیکی بانک قرض الحسنه مهر ایران و به منظور تکمیل و تسهیل در برخورداری از سامانه درخواست تسهیلات به صورت اینترنتی ایجادشده است.

با این امکان، مشتریان می توانند معدل موجودی حساب خود را به صورت 24 ساعته و بدون محدودیت زمانی از سایت بانک دریافت کنند و همچنین با استفاده از سامانه تسهیلات آنلاین نسبت به ارائه درخواست و تشکیل پرونده تسهیلاتی اقدام کنند.

انتهای رپرتاژ آگهی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1304

به "پیشرفت بانک قرض الحسنه مهر ایران زیر سایه شفافیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشرفت بانک قرض الحسنه مهر ایران زیر سایه شفافیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید