پرواز به ماه باید بین المللی باشد

به گزارش نماشو، ایسنا نوشت: آناتولی پتروکوویچ مدیر پژوهشگاه تحقیقات فضایی روسیه و عضو آموزشگاه علوم روسیه می گوید: همکاری بین المللی در زمینه فضانوردی هیچ جایگزینی ندارد و اکتشافات بر روی ماه باید به صورت بین المللی انجام گردد.

پرواز به ماه باید بین المللی باشد

پتروکوویچ در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی گفت: این مؤسسه همکاری های گسترده بین المللی دارد و معتقدیم که در آینده باید این راه را ادامه دهیم زیرا این مسئله طبیعت فعالیت های ما است و گریزی از آن نیست. همکاری بین المللی در اکتشاف فضا به نفع همه است. به این دلیل که پیچیدگی فناوری فضایی روز به روز افزایش پیدا می نماید. از طرف دیگر نباید فراموش کنیم که بودجه در همه کشورها محدود است و بنابراین حتی سازمان های فضایی پیشرو نیز مجبورند با یکدیگر همکاری نمایند.

به گفته وی، تجهیزات علمی ساخت روسیه، سالهاست که بر روی دستگاه های اروپایی و آمریکایی نصب شده و کار می نماید. هفت کاوشگر در حال حاضر در فضا فعالیت می نمایند، از جمله مریخ نورد آمریکا که مجهز به تجهیزات پژوهشگاه تحقیقات فضایی روسیه است.

از سوی دیگر روسیه نیز از امکانات و تجهیزات فنی دیگر کشورها در سفینه و کاوشگرهای خود استفاده می نماید به عنوان نمونه، رصدخانه فضایی اسپکتر ار. گ که باید در امسال به فضا پرتاب گردد. این رصدخانه به دو تلسکوپ مجهز است: یک سامانه رصدی آلمانی، که به هزینه آلمان ساخته شده و دومی که روسیه هزینه ساخت آن را پرداخته است.

پتروکوویچ می گوید: اگر در خصوص برنامه اکتشاف در ماه، به ویژه مأموریت های سرنشین دار بخواهیم صحبت کنیم، مطمئن باشید که هیچ جایگزینی برای همکاری بین المللی وجود ندارد. مسائل فنی و هزینه چنین برنامه ای بسیار سنگین تر از آن است که بعضی تصور می نمایند و هیچ کشوری در دنیا چه روسیه، چه آمریکا و یا چین، به طور مستقل قادر به اجرای آن نخواهند بود.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 787

به "پرواز به ماه باید بین المللی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرواز به ماه باید بین المللی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید