خاتمهِ ممنوعه؛ ممنوعه ای که ممیزی شد!

به گزارش نماشو، روزنامه شهروند - پولاد امین: و بالاخره سریال ممنوعه به سرانجام راه رسید. سریالی که در دو سه قسمت آغازین نوید کاری جذاب و محبوب را می داد، با ریتم درست، داستانی- در قیاس با دیگر سریال های ایرانی- هیجان انگیز و داستانک های جذاب، شخصیت هایی متفاوت و فضایی که پیش از این در دیگر سریال هایمان با این صراحت و روشنی ندیده بودیم، درشرایطی به سرانجام رسید که کسی فکرش را نمی کرد.

خاتمهِ ممنوعه؛ ممنوعه ای که ممیزی شد!

انگار بعد از توقیفی که در هفته سوم یا چهارم گریبانگیر این سریال شد، نفس این سریال گرفته شده و گام به گام از آن انرژی و قدرت شروعین فاصله گرفته باشد؛ تا روز آخر که در سکوت منتشر شد و به خاتمه راه رسید، بی آنکه حتی درصدی از توقعاتی را که خودش در قسمت های نخستین ایجاد نموده بود، پاسخ گوید. همین هم باعث شد بعد از خاتمه انتشار ممنوعه فضای مجازی پر گردد از پست ها و توییت هایی که معتقد بودند تن ها برنده ادامه انتشار ممنوعه تهیه کننده این سریال بود که به خصوص در قسمت های خاتمهی ماجرا را کش داد و آب بست و حداقل چند قسمت اضافه بر ظرفیت داستان ممنوعه به فروش رساند

خاتمه پرحاشیه

البته این گونه نیست که ممنوعه تنها در قسمت های خاتمهی دچار نقدها تند و تیز شده باشد. بله؛ درست است در قسمت های خاتمهی دلیل برای انتقاد بیشتر بود. در قسمت های خاتمهی بود که خیلی از دنبال کنندگان سریال عقیده داشتند سریال دیگر داستانی برای دنبال کردن ندارد و قسمت به قسمت پر شده از کلیپ های پشت سر هم قطعات مختلف خوانندگان محبوبش. در قسمت های آخر بود که بیش از 20دقیقه از انتهای قسمت قبلی را در ابتدای قسمت جدید، تحت عنوان آن چه گذشت، می دیدیم. در قسمت های خاتمهی بود که مخاطبان نقدهاشان را بابت بی خاتمه ماندن بسکمک از کاراکتر های قسمت های شروعین رسانه ای کردند.

بله؛ این اتفاقات بیشتر در قسمت های خاتمهی رخ دادند، اما ممنوعه از همان قسمت های اول حاشیه ساز بود. گیریم در آن قسمت ها نقدها بیش از این که بر زبان مخاطبان جاری شوند، از زبان مدیران و مقامات فرهنگی بیان می شدند، اما به هرحال نام این سریال با جنجال و حاشیه سرشته شده و این در قسمت های شروعین نیز وجود داشت.

مثل هیچ کس

ممنوعه در شروع شبیه هیچ کدام از سریال های دیگر نبود. سریال پربازیگری بود درباره گروهی از جوانان که گردهم آمده و لحظاتشان را در کنار هم می گذرانند. ماجرا های بعدی هم در این دورهمی ها شکل می گرفت. ماجرا هایی بی سابقه در سریال سازی این مرزوبوم، با بازی های ماندنی بازیگرانی، چون میلاد کی مرام، نیکی کریمی، هادی حجازی فر، امیر جعفری، بهاره افشاری، نیما شعبان نژاد و حتی الهه حصاری- که این بار باورپذیر بود، اما این جذابیت ها دیری نپایید.

شروع افول

ممنوعه وقتی در هفته های شروعین هدف نقدها و سوءتفاهم ها نهاده شد و حتی بخش خبری 20:30 هم از خجالتش درآمد، توقیف شد. توقیفی که خود از سوی رسانه ها مورد انتقاد نهاده شد و همگان عنوان داشتند وقتی سریالی با مجوز ارشاد ساخته می گردد، توقیف آن به خاطر نقدها انجام شده جز بازی با امنیت سرمایه گذاری در حیطه هنر و فرهنگ نخواهد بود.

به هرحال بعد از حدود دوماه ممنوعه برگشت، اما با شکل و شمایلی دیگر. کم کم یک سری از بازیگران به حاشیه رفتند، که این صدای نیما شعبان نژاد را درآورد، و بعدتر هم این روند از سوی بهاره افشاری مورد انتقاد و اعتراض نهاده شد. این روند کم کم به خط داستانی کار هم کشید؛ و دیدیم که سریال مخاطبانی را که با دشواری به دست آورده بود، با سرعتی بیش ازپیش از دست داد. این شروع شکست ممنوعه بود.

ممیزی علیه ممنوعه

شنیده ها حکایت از این می نماید که سریال ممنوعه به خصوص در قسمت های خاتمهی اصلاحات بی شماری را پشت سر گذاشته و همین هم صدای مخاطبان را درآورده است. سریال ممنوعه که از دوشنبه 5 شهریور 1397 در شبکه نمایش خانگی توزیع شد، از همان ابتدا روبرو شد با نقدها و واکنش های منفی رسانه هایی خاص نسبت به داستان و شخصیت های به ادعای این رسانه های غیراخلاقی ممنوعه. نقدهای که حتی وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی را نیز به پاسخگویی کشاند. توجیه نمایش روابط خاص در این سریال هم چیزی نبود جز این شرح منطقی محمدمهدی حیدریان، که پرداختن به یک آسیب اجتماعی در یک سریال الزاما به معنای اشاعه آن نیست.

توجیهی که کارگردان سریال، امیر پورکیان نیز بر آن انگشت گذاشت: من درمیان مردم بوده ام و دغدغه مند هستم. این اثری که من ساخته ام، هزار برابر موارد بدترش را در اطرافمان دیده ایم، اما من نمی دانم تا کی می خواهیم پنهان کاری کنیم. موضوعی که تا آخر نیز حل نشد؛ تا ممنوعه از اولین تا آخرین قسمت با بدفهمی ها و سختگیری های نفسگیری روبرو باشد. چنین شد که سریالی که در اولین قسمت ها یکی از بهترین های نمایش خانگی لقب گرفته بود، در قسمت های خاتمهی تنها به بازار می آمد تا آمده باشد. با تکرار قسمت های پیشین و کلیپ های آرش و مسیح و شخصیت های پادرهوای ناتمام.

ممنوعه بی ممنوعه

در این بین در این روز ها شایعه ای در فضای مجازی دست به دست می گردد که حکایت از امکان ادامه فراوری این سریال دارد. شایعه ای باورنکردنی با این مضمون که ممنوعه 2 در راه است؛ و این اگرچه با توجه به شنیده ها و اشتغال بازیگران این سریال در کار هایی دیگر کمی دور از ذهن به نظر می رسد، ولی ارزش این را دارد که صحت یا سقم آن را با تهیه کننده ممنوعه درمیان بگذاریم. صادق کمک تهیه کننده ممنوعه، اما امکان ادامه ممنوعه را با صراحت تکذیب می نماید: نه تن ها ممنوعه ای دیگر در کار نخواهد بود، بلکه دیگر دلم نمی خواهد دوروبر چنین فضا و کار هایی بروم ...

بله؛ ظاهرا ممنوعه روز های دشواری برای سازندگانش رقم زده. روز هایی پر از درگیری با ارشاد؛ و درعین حال مخاطبانی که در قسمت های شروعین با امید تماشای یک سریال درجه یک پای ممنوعه نشستند، اما حجم اصلاحات قسمت به قسمت نفس ممنوعه را گرفت و امید مخاطبان را ناامید کرد.

منبع: برترین ها
انتشار: 21 مرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1067

به "خاتمهِ ممنوعه؛ ممنوعه ای که ممیزی شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمهِ ممنوعه؛ ممنوعه ای که ممیزی شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید