نشانه های مخفی حمله قلبی

به گزارش نماشو، زمانی که چیزی در دهان شما قرار ندارد اما با احساس خفگی روبرو هستید، به سرعت به بیمارستان مراجعه کنید. یک حمله قلبی می تواند در قالب احساس خفگی یا سوزش در گلو خود را نشان دهد.

نشانه های مخفی حمله قلبی

به گزارش خبرنگاران، عصر ایران نوشت: حملات قلبی همیشه رویدادهایی نیستند که با احساس درد در سینه یا بی حسی در دست همراه باشند. در واقع، بنابر مطالعه ای در سال 2016 که توسط انجمن قلب آمریکا انجام شد، 45 درصد تمام موارد حملات قلبی در این کشور خاموش بوده اند، به این معنی که با علائم آشکار همراه نبودند.

پس چگونه می توانیم از خود در برابر چیزی که خاموش اما مرگبار است، محافظت کنیم؟ افزون بر ترک عاداتی که در زمینه آسیب رساندن به قلب شناخته شده هستند، شما می توانید با آگاهی از نشانه های هشدار دهنده حمله قلبی که در ادامه ارائه شده اند و به راحتی می توان آنها را با مسائل روزانه اشتباه گرفت، هرچه بهتر این شرایط را تشخیص دهید.

گرگرفتگی ها

حتی اگر زنی در راستا ورود به دوران یائسگی هستید، نباید این گونه فرض کنید که گرگرفتگی هایی که تجربه می کنید در نتیجه تغییرات هورمونی رخ می دهند. مطالعه ای در سال 2013 در کانادا با حضور 1,015 بیمار که تجربه حمله قلبی داشتند، نشان داد که تقریبا 45 درصد مردان و 55 درصد زنان احساس داغی یا گرگرفتگی را به عنوان یک علامت سندرم کرونری حاد را تجربه نموده اند که اصطلاحی کلی برای یک انسداد قلبی است و شامل حملات قلبی نیز می گردد.

سرگیجه

سرگیجه برای افراد بسیاری علامتی نه چندان جدی است، اما این شرایط می تواند به تجربه یک حمله قلبی اشاره داشته باشد. در همان مطالعه ای که در سال 2013 در کانادا انجام شد و در نشریه JAMA منتشر شد، تقریبا 24 درصد بیماران مرد و 27 درصد بیماران زن سرگیجه را به عنوان یکی از علائم مرتبط با حمله قلبی گزارش کردند.

تنگی نفس

فعالیت های بسیاری مانند تمرینات ورزشی در فضای باز و یا بالا رفتن از تعداد زیاد پله می توانند موجب تنگی نفس شما شوند و این شرایط عادی است. اما اگر زمانی که برای بستن بند کفش خود خم شده اید یا از روی مبل بلند می شوید با تنگی نفس روبرو می شوید، قطعا باید به این شرایط توجه داشته باشید. در مطالعه سال 2013 که در نشریه JAMA منتشر شد، تنگی نفس چهارمین علامت شایع بین بیماران سندرم کرونری حاد بود و در مجموع 45 درصد مردان و زنان این شرایط را تجربه نموده بودند.

پشت درد

افزون بر بلند کردن وزن سنگین و تمرینات ورزشی نامناسب، حملات قلبی نیز می توانند دلیل احساس درد در پشت بدن انسان باشند. اگر یک زن هستید باید به طور خاص این درد را جدی بگیرید. در مطالعه ای که در نشریه JAMA منتشر شد، تنها 27 درصد مردان احساس درد در پشت بدن خود را طی حملات قلبی گزارش کردند، در شرایطی که حدود 43 درصد زنان این علامت را تجربه نموده بودند.

فک درد

به گفته انجمن قلب آمریکا، فک درد یا احساس ناراحتی در این قسمت یکی از بسیار نشانه های هشدار دهنده حمله قلبی است که افراد معمولا نادیده می گیرند، اما در واقع علامتی شایع است. در مطالعه ای که در نشریه JAMA منتشر شد، 13 درصد مردان و 24 درصد زنان روبروه با فک درد و یا دندان درد را گزارش کردند.

درد و ناراحتی در معده

حالت تهوع، سوء هاضمه، معده درد، و ناراحتی معده بعضی از علائم هشدار دهنده شایع حمله قلبی اپی گاستریک هستند. در واقع، مطالعه ای درباره 2,009 بیمار حمله قلبی که در سال 2018 در نشریه Circulation منتشر شد، نشان داد، تقریبا 67 درصد زنان و 53 درصد مردان بعضی علائم مرتبط با معده را گزارش نموده اند.

تعریق فراوان

زمانی که هوا خنک است یا فعالیت خاصی انجام نمی دهید، اما تعریق شدید را تجربه می کنید برای آنالیز دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید. در همان مطالعه ای که در نشریه Circulation منتشر شد، 53 درصد زنان و 56 مردان تعریق فراوان طی حملات قلبی خود را گزارش کردند.

سردرگمی

اگرچه کمتر شایع است، گم گشتگی می تواند یکی از نشانه ای احتمالی یک حمله قلبی باشد. در همان مطالعه که در نشریه Circulation منتشر شد، تقریبا 12 درصد زنان و 11 درصد مردان تجربه سردرگمی هنگام حمله قلبی خود را گزارش کردند.

دست درد

اگر با احساس درد در سینه روبرو نیستید نباید این گونه نتیجه گیری کنید که با حمله قلبی روبرو نیستید. حملات قلبی می توانند به اشکال مختلفی خود را نشان دهند. درد یا ناراحتی همچنان بخشی از این تظاهر است، اما ممکن است سینه در آن درگیر نباشد. به عنوان مثال، دست یا گردن درد می توانند از نشانه های یک حمله قلبی باشند.

ضعف

آیا با احساس خستگی و شنمایندگی روبرو هستید؟ این شرایط می تواند به خواب ناکافی اشاره داشته باشند، اما می تواند نشانه ای هشدار دهنده از عملکرد نادرست قلب نیز باشد. بعضی بیماران حمله قلبی علائم مبهم مانند ضعف فراگیر را گزارش نموده اند، در شرایطی که بعضی دیگر این احساس که به نظر می رسد در حال مرگ هستند را گزارش نموده اند.

فشار در مرکز سینه

مردم زمانی که فکر می نمایند با یک حمله قلبی روبرو هستند، در پی احساس درد در سمت چپ سینه خود هستند. با این وجود، قلب تنها تا حدی به سمت چپ سینه متمایل است و در واقعیت، احتمال تجربه درد در مرکز سینه طی یک حمله قلبی بیشتر است. حمله قلبی بیشتر مواقع موجب ناراحتی در مرکز سینه می گردد و با احساس فشار، پری یا تنگی در سینه همراه است.

بی حسی

اختلال در جریان خون ناشی از یک مشکل قلبی می تواند به بی حسی در اندام های انتهایی، مانند دست ها منجر گردد. طی یک حمله قلبی، رگ های خونی در سراسر بدن تنگ می شوند و از این رو، مقدار خونی که به دست ها و پاها می رسد، محدود می گردد.

احساس خفگی

زمانی که چیزی در دهان شما قرار ندارد اما با احساس خفگی روبرو هستید، به سرعت به بیمارستان مراجعه کنید. یک حمله قلبی می تواند در قالب احساس خفگی یا سوزش در گلو خود را نشان دهد.

البته این علائم دردناک چندان شایع نیستند. در همان مطالعه ای که در سال 2013 در نشریه JAMA منتشر شد، تنها 11 درصد مردان و 10 درصد زنان به تجربه احساس خفگی حین حمله قلبی اشاره داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1179

به "نشانه های مخفی حمله قلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های مخفی حمله قلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید