موضع گیری روسیه درباره اقدامات ترامپ علیه ایران

به گزارش نماشو، مقامات روسیه بار دیگر درباره اقدامات اخیر ترامپ علیه تهران موضع گیری کردند.

موضع گیری روسیه درباره اقدامات ترامپ علیه ایران

به گزرارش خبرگزاری خبرنگاران، معاون وزیرامورخارجه روسیه در نشست خبری هفتگی خود گفت: آمریکا با تمام توان سیاست به شکست کشاندن کامل برجام را پیگیری و کشورهای دنیا را از انجام تجارت و مبادلات مالی با ایران می ترساند.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت : علیرغم اجرای تمام و کمال تعهدات ایران در برجام ، که تاکنون 12 بار به تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی رسیده ، اما بدلیل اقدامات آمریکا ، تاکنون ایران نتوانسته از منافع مالی برجام بهره مند گردد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از مسکو، این مقام روسی در ادامه بیان نمود: آمریکا با تمام توان ، سیاست به شکست کشاندن کامل برجام را پیگیری و کشورهای دنیا را از انجام تجارت و مبادلات مالی با ایران می ترساند.

وی با انتقاد از اقدامات غیرقانونی و مغایر با قطعنامه 2231 شورای امنیت از سوی آمریکا ، گفت : براساس مفاد برجام که با قطعنامه 2231 شورای امنیت ، جنبه رسمی و قانونی پیدا نموده است ، کشورهای دنیا حق دارند با ایران مبادلات مالی انجام دهند .

مذاکره نماینده ارشد روسیه در گفتگوهای هسته ای پنج بعلاوه یک ، اضافه کرد : واشنگتن با زیرپا گذاشتن اصول و قواعد بین المللی و قطعنامه شورای امنیت ، کشورهای دیگر را تهدید می نماید که در صورت هرگونه معامله با ایران ، مورد تحریم قرار خواهند گرفت.

این دیپلمات ارشد روسی با اشاره به اینکه کشورهای باقیمانده در برجام باید اقدامات عملی برای بهره مند شدن ایران از منافع مالی برجام را اجرایی نمایند ، گفت : هیچگونه تغییری در مواضع روسیه ایجاد نشده و مسکو به همکاری های خود با ایران ادامه خواهد داد.

آمریکا بدنبال بحرانی شدن وضعیت ایران است

همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری هفتگی خود با خبرنگاران، بار دیگر با اعلام مخالفت با تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران گفت: آمریکا کوشش می نماید همه اقدامات دولت ایران را محدود کند تا وضعیت داخلی در این کشور پیچیده و اقدامات خارجی آن در دنیا سخت گردد.

به گزارش اسپونتیک ماریا زاخارووا گفت: اقدامات آمریکا همه ابعاد سیاست داخلی ایران و فعالیت های آن در سطح بین المللی را دربرمی گیرد.

وی توضیح داد: تصمیم آمریکا برای تمدید نکردن معافیت هشت کشور از تحریم خرید نفت ایران را بخشی از استراتژی دنیای آمریکا علیه ایران می دانیم و آن را محکوم می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ما مخالفت خود را با اصل تحریم های یکجانبه گفتیم که از سوی تشکیلات بین المللی ازجمله شورای امنیت که تحریم ها را مشروع می نماید تایید نشده است.

وی اضافه کرد: آنچه که مربوط به ایران می گردد بارها اعلام نموده ایم که با سیاست های ضدایرانی آمریکا مخالفیم.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: اهداف اعلام شده از سوی آمریکا حتی اگر با کوشش آمریکا مطلوب بنظر برسد، با سیاست معین تحریم های یکجانبه هیچ وجه مشترکی ندارد. در واقع این فشار علنی و بسیار خصمانه بر یک کشور مستقل است.

زاخارووا چند روز پیش در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا هم تحریم های آمریکا علیه ایران را محکوم و تایید کرد که این سیاست از دیرباز در دستور کار ایالات متحده قرار داشته است.

لازم به ذکر است، کاخ سفید روز دوشنبه در بیانیه ای گفت که معافیت خریداران نفت ایران را دیگر تمدید نمی نماید به عبارتی هیچ کشوری حق ندارد از ایران نفت بخرد.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به بیانیه اخیر و ضد ایرانی ترامپ مبنی بر عدم تمدید معافیت برای خریداران نفت ایران گفت: با توجه به غیرقانونی بودن اصل تحریم های موردنظر، جمهوری اسلامی ایران اصولاً ارزش و اعتباری برای معافیت های اعطایی بر تحریم ها قائل نبوده و نیست.

بااین حال، با توجه به تأثیرات منفی عملی این تحریم ها و احتمال افزایش این اثرات منفی با عدم تمدید معافیت ها، وزارت امور خارجه به صورت مستمر با تمامی نهادهای ذی ربط داخلی در تماس بوده و نیز رایزنی های فشرده ای با بسیاری از شرکای خارجی اعم از اروپایی، بین المللی و همسایگان صورت داده است.

وی اضافه کرد که نتیجه این تماس ها و رایزنی های داخلی و خارجی به مراجع عالی تصمیم گیری منعکس شده و به زودی تصمیم مقتضی در این خصوص اتخاذ و اعلام خواهد شد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 تیر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 958

به "موضع گیری روسیه درباره اقدامات ترامپ علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع گیری روسیه درباره اقدامات ترامپ علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید