مرگ 32 هزار یمنی به علت 3 سال بسته ماندن فرودگاه صنعا

به گزارش نماشو، به گزارش خبرنگاران به نقل از القدس العربی، شورای نروژی پناهندگان و سازمان جهانی کر امروز دوشنبه در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که محدودیت های اعمال شده بر حریم هوایی یمن از سوی ائتلاف تحت سرکردگی سعودی مانع از درمان هزاران غیرنظامی یمنی که نیاز فوری به درمان در خارج از یمن دارند، شده است.

مرگ 32 هزار یمنی به علت 3 سال بسته ماندن فرودگاه صنعا

در این بیانیه آمده است: سه سال از بسته ماندن فرودگاه صنعا در برابر پروازها گذشته است و این بسته شدن فرودگاه که از نهم آگوست 2016 شروع شده است به مرگ حدود 32 هزار نفر منجر شده است که به علت عدم امکان سفر به خارج برای درمان جان باخته اند. محدودیت های اعمال شده بر حریم هوایی یمن مبتلایان به بیماری های مزمن را برای درمان نجات بخش در خارج از کشور سخت می کند. بستن ماندن فرودگاه صنعا مفهومش این است که تنها راه برای ساکنان صنعا و شمال یمن که نیاز به درمان پزشکی در خارج از یمن دارند این است که خود را به عدن و سیئون در جنوب یمن و نزدیکترین فرودگاه برسانند و از آنجا سفر کنند که این سفر 15 تا 24 ساعت زمان می برد و نیازمند عبور از راههای سخت و عبور از مراکز ایست بازرسی و خطوط مقدم جنگ است.

بیانیه مذکور تاکید می کند: بسیاری مجبور به ماندن و عدم سفر از بیم بازداشت یا مجازاتی که بدان هنگام عبور از اراضی تحت کنترل طرفهای درگیر با آن گرفتار می شوند، هستند.

در این بیانیه از ائتلاف سعودی خواسته شده است که محدودیت های اعمال شده بر حریم هوایی یمن را بردارند و اجازه ورود اقلام پزشکی و سفر بیماران نیازمند به درمان در خارج را بدهد.

محمد عبدی مدیر شورای نروژی پناهندگان گفت: بسته ماندن فرودگاه صنعا سبب مرگ زود هنگام هزاران شهروند یمنی شده است. هیچ توجیهی برای ممانعت از خروج بیماران غیرنظامی برای ترک کشور به منظور درمانی که جان آنها را نجات می دهد، وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 شهریور 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1106

به "مرگ 32 هزار یمنی به علت 3 سال بسته ماندن فرودگاه صنعا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ 32 هزار یمنی به علت 3 سال بسته ماندن فرودگاه صنعا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید