متخلفان در بخش پتروشیمی به فراوری و صنعت کشور خیانت نموده اند

به گزارش نماشو، درحالی پرونده تخلف صنعت پتروشیمی از سوی قوه قضاییه درحال آنالیز است که رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران معتقد است سوء استفاده کنندگان در این بخش به فراوری و صنعت کشور خیانت نموده اند.

متخلفان در بخش پتروشیمی به فراوری و صنعت کشور خیانت نموده اند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، رضا پدیدار در این زمینه گفت: بطور کلی محصولات پتروشیمی به سه بخش عمده تقسیم بندی می گردد که بخشی مواد اولیه، بخشی مواد واسطه ای و بخشی هم مواد نهایی هستند، بنابراین دو بخش اول در صنایع پایین دستی نقش کلیدی ایفا می نمایند و هرگونه نوسان در قیمت یا عرضه آنها می تواند اثرگذاری بالایی در صنایع پایین دستی داشته

پدیدار در ادامه اضافه کرد: برای جلوگیری از این اتفاق سیاست گذاران کشور تصمیم دریافتد محصولات پتروشیمی به وسیله بورس کالا عرضه گردد تا صنایع پایین دستی بتوانند در فضای شفاف بورس نیازهای خودرا استفاده نمایند، اما گروهی با استفاده از اعمال نفوذ در این روند اخلال ایجاد

وی تاکید نمود: بنابراین با درنظر دریافت اهمیت و نقش کلیدی مواد اولیه فراوری شده در پتروشیمی و تخلفی که اجرا شده اگر بگوییم سوء استفاده نمایندگان به فراوری و منافع ملی خیانت نموده اند دور از واقعیت نگفته ایم و باید با آنها برخوردی قاطعانه صورت پذیرد.

به گفته رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران، ارزش اضافه نموده محصولات پتروشیمی در اقتصاد کشورمان برکسی پوشیده نیست و بطور کلی در دوبخش ارزش اضافه نموده ایجاد می نماید که یکی در قیمت تمام شده محصولات نهایی و دیگری در ارزآوری بالا است.

پدیدار معتقد است، ارزآوری بالای محصولات پتروشیمی در شرایط فعلی که اقتصاد کشورمان ملتهب است توجه به این امتیازات الزامی و نهادهای نظارتی و مسئولان نباید اجازه سوء استفاده به گروهی خاص را دراین بخش بدهند.

این عضو اتاق بازرگانی درباره تنوع محصولات پتروشیمی ایران نسبت به سایر نقاط دنیا نیز تاکید نمود: براساس آمار منتشر شده بین المللی در سراسر دنیا نزدیک به 87 نوع محصول به عنوان مواد اولیه در مجتمع های پتروشیمی فراوری می گردد که ایران تنها 38 مورد از این مواد را فراوری می نماید.

وی توضیح داد: این فاصله معنادار در ایران به دلیل مشکلاتی در عدم تکمیل 50 طرح پتروشیمی با درنظر دریافت کارشکنی های غرب علیه اقتصادمان است و تکمیل این پروژه ها قطعا تعداد بیشتری محصول به وسیله پتروشیمی های ایران فراوری و دربازار عرضه می گردد.

محصولات پتروشیمی ایران در مجموع دنیای تنوع خیلی زیادی نداریم در دنیا تنوع محصولات پتروشیمی چیزی حدود 87 نوع محصول به عنوان مواد اولیه و پایه فراوری می گردد ایران در حال حاضر حدود 37 یا 38 محصول فراوری نمی کنیم.

پدیدار همچنین در ادامه اضافه کرد: اما از همین تعداد محصولاتی که به عنوان مواد اولیه در ایران فراوری می گردد نزدیک به 60 درصد داخل کشور برای مصارف صنایع پایین دستی مثل خودروسازی، لوازم خانگی و سایر لوازم استفاده می گردد و باید نسبت به جریان مداوم و کنترل شده این مواد اولیه دقت نظر بالایی داشته باشیم.

این عضو اتاق بازرگانی درباره خام فروشی محصولات پتروشیمی نیز به خبرنگار ما گفت: اگرچه صادرات محصولات پتروشیمی می تواند ارزآوری مناسبی برای اقتصاد کشورمان ایجاد کند اما نباید فراموش کنیم صادرات محصولات نهایی که مواد پتروشیمی ساخته می شوند ارزش اضافه نموده بالاتری برای ما علاوه بر اشتغال پایدار خواهد داشت.

وی معتقد است نکته ای که باید از سوی مسئولان و اداره نمایندگان کشور مورد توجه جدی قرار گیرد مربوط به تکمیل زنجیره فراوری در صنایع مختلف است به این ترتیب که وقتی مجوز ساخت کارخانه یا واحد فراوریی از سوی وزارت صنعت صادر می گردد در بخش تامین مواد اولیه هم باید برای آنها تامین گردد.

پدیدار درپایان نیز به موضوع تخلف در کشف قیمتی این محصولات اشاره نمود و گفت: متاسفانه این اتفاق چندین بار تجربه شده و همین روند عاملی در افزایش قیمت تمام شده محصولات نهایی بود است.

منبع:جام جم

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1199

به "متخلفان در بخش پتروشیمی به فراوری و صنعت کشور خیانت نموده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متخلفان در بخش پتروشیمی به فراوری و صنعت کشور خیانت نموده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید