ماجراهای عجیب کمال و سیما، حاشیه هایی که از متن سبقت گرفت!

به گزارش نماشو، به گزارش خبرنگاران، تازه ترین همکاری کمال تبریزی با تلویزیون سریال الف ویژه است که این روزها و در مرحله تولید گرفتار حاشیه هایی شده است. سریالی که پیش از این قرار بود محمدرضا هنرمند آن را بسازد اما به دلیلی این همکاری شکل نگرفت و این پروژه که ابتدا به عنوان سریال رمضان 98 شبکه یک اعلام شده بود با سرعت به کمال تبریزی به عنوان کارگردان و محمد مسعود در مقام تهیه کننده سپرده شد تا طبق اعلام قبلی و سر موعد به آنتن برسد.

ماجراهای عجیب کمال و سیما، حاشیه هایی که از متن سبقت گرفت!

این همکاری هرچند در سکوت نسبی خبری کلید خورد اما خیلی زود با خبر غیررسمی تعطیلی تولید تبدیل به سوژه پیگیری رسانه ها شد.

کمال تبریزی و یک حاشیه تازه

الف ویژه به پیش تولید بلندمدت برای ساخت دکور نیاز داشت. سریال داستانی مربوط به زمان حال دارد اما قصه آن از جایی به زمان گذشته می رود و قرار است در آن حسین محجوب نقش سعدیِ شاعر را داشته باشد.

ضبط سریال هم با بازی حسین محجوب، نادر فلاح و فریبا متخصص کلید خورد اما بعد از مدتی متوقف شد تا پروژه دیگری از کمال تبریزی در مرحله تولید حاشیه ساز شود.

تکذیب های حاشیه ساز آقای کارگردان

تبریزی از همان ابتدای پذیرفتن کارگردانی سریال آن را وارد حاشیه هایی کرد. در حالی که زینب تقوایی تهیه کننده قبلی سریال در گفتگو با رسانه ها از تیم جدید تولید و کارگردانی کمال تبریزی سخن می گفت اما خود تبریزی این خبر را در پاسخ به پیگیری خبرنگارانی که با وی تماس می دریافتد، تکذیب می کرد و می گفت این خبر صحت ندارد! این در حالی بود که در سیما فیلم مذاکرات برای تولید این پروژه توسط او اجرا شده بود.

وی در نهایت الف ویژه را در سکوت خبری کلید زد اما بعد از مدت کوتاهی تصویربرداری سریال متوقف شد.

مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی چند روز پیش در نشست خبری برنامه های نوروز 98 علت این توقف را کیفیت پایین سریال دانست و عنوان کرد: ما از تهیه کننده و کارگردان آثار خواسته ایم بعد از چند صد دقیقه، تصاویر کار را برای ما بفرستند و اگر کیفیت بالا نباشد از آنها می خواهیم جهت دیگری را بروند. سریال تبریزی هم سه قسمت ساخته و تدوین شد و تحت بازبینی سیما فیلم قرار گرفت و اکنون قرار است با در نظر دریافت این ملاحظات تغییراتی داشته باشد.

بعد از این سخنان بود که بار دیگر تبریزی از در تکذیب درآمد و در صفحه مجازی خود نوشت که اطلاعات غلط به معاون سیما داده اند و کیفیت 200 دقیقه اولیه سریال را با توجه به بودجه و زمان ضرب الاجلی تعیین شده از سطح استاندارد برنامه های تلویزیونی رایج در سیما بالاتر دانست.

این واکنش مجازی، البته بی پاسخ نماند و این بار نوبت حسین کرمی رئیس مرکز سیمافیلم بود که در گفتگویی مشروح با خبرگزاری ایسنا و با بیان جزئیات، اظهارات تبریزی را تکذیب و تأکید کند توقف این مجموعه صرفاً به لحاظ کیفیت پایین بوده و ارتباطی با مسائل مالی صداوسیما نداشته است.

تکلیف پرحاشیه ترین سریال تبریزی هنوز تعیین نیست

این سخنان و حاشیه ها بر سر سرانجام مجموعه در دست تولید الف ویژه در حالی است که هنوز تکلیف یکی از پرحاشیه ترین پروژه های کمال تبریزی با نام سرزمین کهن تعیین نشده است.

سریال قبلی تبریزی با نام سرزمین کهن و با عنوان جدید سرزمین مادری در سه فاز قصه ای را از سال 1320 تا مقطع انقلاب روایت می کند و به وقایع اجتماعی سیاسی دهه های 20 تا 50 می پردازد. این سریال ابتدا در دی ماه سال 92 روی آنتن شبکه سه رفت اما بعد از پخش سه قسمت ابتدایی، دیالوگی از آن برای قوم بختیاری دلخوری هایی ایجاد کرد و باعث شد بخش هایی از فیلمنامه و تصاویر و صحنه ها تغییر کرده و حتی نام یکی از شخصیت ها در کل سریال عوض شود و دوبله دوباره ای روی برخی از دیالوگ ها صورت بگیرد.

با این حال این سریال همچنان به پخش نرسیده و علی رغم اینکه سال 96 چند بار تیزرهای آن از شبکه سه سیما روی آنتن رفت و اعلام شد با اصلاحیه های اجرا شده، مسائل رفع شده اما هنوز نتوانسته رنگ آنتن را ببیند. هنوز هم تکلیف آن تعیین نیست که چه زمانی می تواند روی آنتن برود و اصلاً مجوز پخش برای آن صادر می شود یا خیر.

اما پیش از سرزمین کهن نیز تبریزی با حاشیه های دیگری در سریال های خود روبرو شده است حاشیه هایی که بیشتر در زمان پخش سریال به وجود آمدند و مخاطبان را به واکنش نسبت به سریال دیگر او با نام شهریار واداشتند که چندی پیش نیز بازپخش آن از شبکه چهار سیما روی آنتن رفت.

شهریار و حاشیه های دیگر

سریال شهریار که قصه ای درباره شاعر مشهور و برجسته ایرانی محمدحسین شهریار داشت سال 86 از شبکه دو سیما پخش شد و در حین پخش با مواردی نسبت به زندگی این شاعر آذری زبان روبرو شد که برخی را به واکنش واداشت.

مهمترین این افراد اما خود فرزند شهریار بود که عنوان کرد این سریال بدون تحقیق و پژوهش ساخته شده و اساساً قصه اش، ارتباطی با زندگی شهریار ندارد. خود تبریزی اما در انتقادهای دیگری نسبت به سیمافیلم و مدیران وقت بیان کرده بود که سریال با سانسورهای زیادی روبرو شده؛ سانسورهایی که بعضاً مدعی شد تا 50 دقیقه بوده و بدون اطلاع این کارگردان انجام می گرفته است.

دوران سرکشی و شروع حاشیه ها

اما این تمام حاشیه های تبریزی در همکاری با سیما نیست. از اولین سریال های کمال تبریزی می توان به دوران سرکشی اشاره کرد که سوژه ای حساس و جسورانه داشت و در سال 80 که هنوز تلویزیون کمتر وارد سوژه های جدی برای دختران نوجوان آن هم در زمینه دختران فراری شده بود، به این حوزه پرداخت. سریالی که همان زمان پیرامون خود بحث ها و مسائلی را به وجود آورد و توانست در زمینه پرداختن به موضوعات واقعی و دغدغه ها و معضلات روز جامعه نقش آفرین باشد.

در این سال ها اما بیشتر از اینکه پروژه های کمال تبریزی پس از پخش جنجال به راه بیاندازد خودش اهل جنجال و حاشیه آفرینی بوده است. مثل شبی که یکی از فیلم های او در یک برنامه نقد سینمایی موردنقد و تحلیل قرار گرفت اما چون این مساله را برنتافت به صداوسیما انتقاد کرد و بعد در فاصله ای نزدیک، از سخنان خود نسبت به صداوسیما برگشت و با شروع این جمله که این روزها مشغول ساخت یک سریال تلویزیونی هستم سکوی پرش خود را رسانه ملی دانست.

حالا باید دید تبریزی برای سریال الف ویژه تغییرات موردنظر را لحاظ می کند یا خیر و اگر آنطور که معاون سیما گفته است کیفیت پایین سریال باعث این توقف شده نه تنها باید گفت که تلویزیون رویکردی حرفه ای را در پیش گرفته است بلکه انتظار می رود این رویکرد برای همه تولیدات به صورت یکسان پی گرفته شود تا بتواند تولیدات سیما را ارتقا دهد.

نکته جالب تر اما اصرار توأمان کمال تبریزی و مدیران تلویزیون برای ادامه همکاری در قالب سریال سازی است؛ قالبی که به نظر می رسد تبریزی و مسئولان تلویزیون مدت ها است اشتراک نظری بر سر آن ندارند و حاصل همکاری شان بیشتر حاشیه های رسانه ای به همراه داشته تا سریال های تلویزیونی!

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 885

به "ماجراهای عجیب کمال و سیما، حاشیه هایی که از متن سبقت گرفت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجراهای عجیب کمال و سیما، حاشیه هایی که از متن سبقت گرفت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید