لزوم اختصاص منابع اقتصادی بیشتر برای برطرف عقب ماندگی جنوب استان کرمان

به گزارش نماشو، به گزارش خبرنگاران، جعفر رودری پنجشنبه شب در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ویژه جنوب استان کرمان با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: 271 پروژه اقتصاد مقاومتی برای استان تعریف شده است که 40 درصد حجم سرمایه گذاری و 30 درصد هدف گذاری سالانه استان را تشکیل می دهند.

لزوم اختصاص منابع اقتصادی بیشتر برای برطرف عقب ماندگی جنوب استان کرمان

وی بیان نمود: 4.3 درصد جمعیت کل استان در جنوب واقع هستند و 62 درصد جمعیت جنوب استان کرمان روستانشین و مابقی شهرنشین هستند.

رودری توضیح داد: رشد جمعیت جنوب استان از متوسط استان و کشور را بالاتر است و رشد جمعیت منطقه جنوب استان 4.5 درصد نسبت به متوسط استان و کشور بالاتر است .

وی ابراز داشت: متاسفانه شاخص فقر بر منطقه از سقف بالایی برخوردار است و افراد زیادی تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند.

رئیس سازنان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان بیان نمود: 18 درصد جمعیت جنوب استان کرمان تحت نهادهای حمایتی هستند این در حالی است که 13 درصد استان و 8 درصد کشور تحت نهادهای حمایتی قرار دارند.

نرخ بیکاری جنوب کرمان 2 درصد بیشتر از متوسط استان است

رودری گفت: 63 درصد اقتصاد جنوب استان از کشاورزی، 15 درصد از صنعت و 22 درصد از خدمات است و نرخ بیکاری جنوب استان کرمان 2 درصد بیشتر از متوسط استان است.

وی توضیح داد: برای توسعه جنوب استان به منابع بیشتری احتیاج داریم و برای جبران عقب ماندگی جنوب استان 9 درصد از سهم صندوق توسعه ملی استان اختصاص دادیم اما حدود 29 درصد دیگر نیز احتیاج است.

رودری ادامه داد: محدوده جنوب به عنوان پس کرانه سواحل مکران در نظر گرفته شده است و باید زیرساخت های جنوب استان تکمیل گردد.

لزوم اختصاص ردیف بودجه به تالاب جازموریان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: 25 درصد منشاء کل ریزگردهای کل کشور مربوط به جازموریان است لذا به یک ردیف برای برطرف این مشکل در نظر گرفته گردد.

وی تاکید نمود: میزان برق تولیدی جنوب استان جوابگوی احتیاج بخش صنعت نیست، همچنین باید توجه ویژه ای برای توسعه حمل و نقل جنوب استان صورت گیرد.

رودری اضافه کرد: میزان پوشش آب آشامیدنی سالم روستایی استان کرمان 69.1 درصد است این درحالی که این شاخص در کشور 71 درصد است.

وی بیان نمود: سرانه تخت بیمارستانی در جنوب استان 0.76 درصد است و سرانه استان 1.5 درصد و سرانه کشور 1.7 درصد است لذا برای کاهش این فاصله احتیاج به 581 میلیارد تومان منابع احتیاج داریم.

رودری بیان داشت: برای رساندن سرانه آموزشی جنوب استان کرمان به متوسط کشوری 116 میلیارد تومان اعتبار احتیاج است .

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمان ادامه داد: سرانه ورزشی استان 0.13، سرانه ورزشی جنوب استان 0.06 درصد و سرانه ورزشی کشور 4.5 درصد است. بنابراین حدود 2 هزار میلیارد تومان اعتبار احتیاج برای رساندن جنوب استان به شاخص های متوسط ورزشی استانی داریم.

وی اضافه کرد: شش هزار و 443 میلیارد تومان اعتبار برای رساندن سرانه ورزشی جنوب استان به متوسط کشوری احتیاج داریم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 743

به "لزوم اختصاص منابع اقتصادی بیشتر برای برطرف عقب ماندگی جنوب استان کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم اختصاص منابع اقتصادی بیشتر برای برطرف عقب ماندگی جنوب استان کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید