لایحه بودجه هفته آخر بهمن در صحن علنی مجلس مطرح می گردد

به گزارش نماشو، یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال 98 با تشریح روند آنالیز این لایحه در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس گفت که احتمالا لایحه بودجه هفته آخر بهمن در صحن علنی مجلس مطرح می گردد.

لایحه بودجه هفته آخر بهمن در صحن علنی مجلس مطرح می گردد

علی اصغر یوسف نژاد در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به تقدیم لایحه بودجه از سوی رییس جمهوری در جلسه روز گذشته مجلس اظهار کرد: پس از چاپ و تکثیر لایحه بودجه مهلت مجلس برای آنالیز آن شروع می شود. طبق ماده 182 آیین نامه داخلی رسیدگی به بودجه یک شوری است و نمایندگان از زمان چاپ و توزیع لایحه، پیوست ها و سوابق آن تا 10 روز می توانند پیشنهادات خود را به کمیسیون های تخصصی بدهند و کمیسیون های تخصصی نیز موظف هستند تا 15 روز بعد از چاپ و توزیع گزارش خود را به کمیسیون تلفیق ارائه نمایند. البته این فرصت 10 روزه نمایندگان با فرصت 15 روزه کمیسیون تلفیق همپوشانی دارد.

وی افزود: علاوه بر این کمیسیون تلفیق موظف است ظرف 15 روز بعد از مهلت 15 روزه کمیسیون ها و نمایندگان گزارش خود را به صحن علنی مجلس بدهد که البته این فرصت تا 15 روز بعد هم با موافقت هیئت رئیسه مجلس قابل تمدید است.

یوسف نژاد ادامه داد: بعد از ارائه گزارش کمیسیون تلفیق به صحن علنی، کلیات لایحه بودجه در جلسه علنی مورد آنالیز قرار می گیرد. اگر کلیات بودجه تصویب شد، پیشنهادات مربوط به درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار بودجه عمومی مورد آنالیز قرار می گیرد، سقف درآمدها تصویب می شود و بعد از آن پیشنهادات تبصره ها و ردیف ها مطرح خواهد شد. البته پیشنهاداتی که توسط نمایندگان و کمیسیون ها ارائه می شود باید در زمان مقرر مربوط به پیشنهادات نمایندگان و کمیسیون ها مطرح شود و شرط آن عدم مغایرت با قانون برنامه است. در واقع پیشنهاداتی که منبع درآمد تعیین نداشته باشد، مازاد بر سرجمع باشد و مغایر برنامه باشد مطرح نخواهد شد.

وی همچنین گفت: کمیسیون تلفیق نمی تواند گزارش کمیسیون ها را مسکوت بگذارد ولی اگر کلیات لایحه بودجه رد شود به جزئیات نمی پردازد. در این صورت کلیات در صحن علنی مجلس مطرح می شود، اگر صحن کلیات را رد کرد یعنی گزارش تلفیق تایید شد لایحه به دولت برمی شود و دولت باید ظرف دو هفته اصلاحیه خود را به مجلس بفرستد ولی اگر صحن مجلس کلیات را تایید کرد، لایحه به کمیسیون تلفیق برمی شود و کمیسیون تلفیق باید گزارش اصلاحی خود را ظرف 15 روز به صحن علنی مجلس بدهد.

این عضو هیات رئیسه مجلس همچنین گفت: جلسات مجلس برای رسیدگی به بودجه سالانه بلاانقطاع در کلیه ایام هفته به جز جمعه ها و تعطیلات رسمی برقرار است و هر جلسه باید حداقل 4 ساعت باشد. همچنین تا زمانی که مذاکرات مربوط به بودجه در دستور کار واقع شده است و رای نهایی مجلس صادر نشده هیچ طرح یا لایحه دیگری مطرح نخواهد شد.

یوسف نژاد افزود: در جریان آنالیز کلیات لایحه بودجه در صحن علنی مجلس پس از رئیس جمهور و سخنگوی کمیسیون 5 نفر مخالف و 5 نفر موافق به ترتیب یک مخالف یک موافق هر کدام 10 دقیقه صحبت می نمایند و بعد از آن نماینده دولت 20 دقیقه و در سرانجام سخنگوی کمیسیون تلفیق صحبت خواهد نمود و نهایتاً کلیات لایحه بودجه به رای مجلس گذاشته خواهد شد.

این عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 98 در سرانجام گفت که بر اساس روال پیش بینی شده در آیین نامه داخلی مجلس احتمالا لایحه بودجه هفته آخر بهمن در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد و آنالیز آن در صحن مجلس نیز حدود دو هفته به طول می انجامد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 685

به "لایحه بودجه هفته آخر بهمن در صحن علنی مجلس مطرح می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایحه بودجه هفته آخر بهمن در صحن علنی مجلس مطرح می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید