فریزشدن زمین هایی با کاربری آموزشی توسط شهرداری، بحران در منطقه 22

به گزارش نماشو، رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه باید برای اجرای قانون شوراها یک نگاه و عزم ملی ایجاد گردد گفت: بعضی قوانین موازی و مغایر با قانون که در مجلس تصویب شده مانع اجرای قانون شوراهاست.

فریزشدن زمین هایی با کاربری آموزشی توسط شهرداری، بحران در منطقه 22

به گزارش خبرنگاران، مجتبی زینی وند در پاسخ به اینکه چرا قوانین شوراهای آموزش و پرورش به طور کامل عملیاتی نمی شوند گفت: تحقق بسیاری از اهداف توسعه پایدار از جهت تعلیم و تربیت می گذرد. همه کسانی که دغدغه پیشرفت دارند آموزش و پرورش را در اولویت اصلی خود قرار داده اند و کشورهای پیروز برای رشد و تعالی آموزش و پرورش قوانین ویژه وضع نموده اند.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش هم جهت توسعه و هم ابزار توسعه است. سهیم شدن در امور آموزش و پرورش مختص کشور ما نیست. آنالیز ها نشان می دهد کشورهایی که در دهه های اخیر رشد چشمگیر توسعه داشته اند با نظام تعلیم و تربیت پیوستگی عمیقی دارند.زینی وند با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی برای توسعه مشارکت در تعلیم و تربیت در سال 72 قانون شوراهای آموزش و پرورش را تصویب کرد تا آموزش و پرورش به صورت نظام مند و قانونی بتواند از ظرفیت بخش خصوصی و یاری های غیردولتی استفاده کند گفت: آموزش و پرورش چندبعدی است و رسالت چندکارکردی دارد و از خانواده گرفته تا نظام رسانه و گروه های اجتماعی همگی در نظام تعلیم و تربیت مؤثراند.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه قانون شوراها به عنوان یکی از قوانین مترقی بر هماهنگ سازی نهادها برای یاری به آموزش و پرورش به تصویب رسیده و نقش مهمی دارد درباره مواد 16 و 17 قانون شوراها اظهار کرد: در ماده 16 قانون شوراها آمده است که شهرداری ها موظف اند زمینه تملک اراضی با کاربری آموزشی را برای آموزش و پرورش فراهم نمایند.

زینی وند ادامه داد: شهرداری باید زمین مدارس را تأمین کند. قانون صراحت دارد بخشی از هزینه های خرید همین زمینی که خود شهرداری معین نموده باید به وسیله سازندگان واحدهای تجاری تأمین گردد و و از محل عوارض ساخت واحدهای تجاری شهرداری باید صد درصد مبالغ دریافتی را به صورت تخصیص یافته در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه در منطقه 22 تهران با بحران واحدهای آموزشی مواجهیم گفت: متأسفانه نه فقط این قانون عملی نشده است بلکه بسیاری زمین ها که کاربری آموزشی داشتند با مجوز شهرداری فریز شده اند و در اختیار سایر بخش های غیر آموزش و پرورشی قرار گرفته اند.

زینی وند درباره ماده 17 قانون شوراها پیرامون تبدیل به احسن فضاهای آموزشی گفت: آموزش و پرورش و شوراها عملکرد خوبی در این زمینه داشته اند. اینکه به عنوان مثال یک مدرسه را در میدان ونک بفروش برسانیم و با درآمد آن دو مدرسه چند خیابان پایین تر بسازیم موضوع این ماده است. با تاکید وزیر آموزش و پرورش اقدامات خوبی در این زمینه اجرا شده اما باید حتماً توجه گردد که این فضاهای آموزشی باید حتماً تبدیل به مدرسه شوند و نباید در امور دیگری صرف شوند. استان هرمزگان بالاترین عملکرد را این زمینه داشته است.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش درباره علت عدم اجرای کامل قانون شوراها گفت: این قانون در طول دو سال اخیر با توجه به ارتباط خوبی که با وزیر کشور داریم پیشرفت های خوبی داشته. کارگروهی با حضور نمایندگان دو وزارتخانه تشکیل داده اند و امور پیش می رود. از محل اجرای قانون شوراها سال 96 حدود 1,700 میلیارد تومان درآمد داشته ایم .679 شورا در سطح کشور داریم. 244 جلسه در سطح استانی و 6246 جلسه در سطح شهرستان ها و مجموعاً 6490 جلسه در سال 96 داشته ایم. 30 هزار و 675 مصوبه شوراها بوده که 78 درصد اجرایی شده است.

زینی وند اضافه کرد: بیشترین درآمد شوراها از محل بند 2 قانون شوراها بوده است. قانون چهار منبع اقتصادی برای مدارس تعریف نموده است که سرانه و یاری های مردمی از این جمله است. بیشترین دریافت ها و همکاری را اولیا با مدارس دارند و حدود 36 درصد رشد در این بخش داشتیم. در بخش هزینه برگزاری کلاس های فوق برنامه نیز 32 درصد داشته ایم.

وی همچنین با اشاره به ماده 16 قانون شوراها گفت: در طول این دوسال واحدهای تجاری بیشتر شده اند اما از محل دریافت عوارض آنها 74 درصد کاهش داشته ایم.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش درباره علت اجرایی نشدن ماده 16 قانون شوراها مطرح کرد: ماده 10 قانون شهرداری را موظف به تدوین آئین نامه و راه های وصول اخذ عوارض نموده است اما تا کنون تدوین نشده است. تا زمانی که آئین نامه تدوین نگردد مدیرکل من در استان ها ابزاری برای احقاق حق خود در ماده 16 ندارد. در ماده 13 و 16 ابزارهای قانونی نداریم. دسترسی مدیران کل ما به محل منابع اقتصادی شهرداری از محل ماده 13 وجود ندارد.

زینی وند ضمن درخواست احیای ماده 10 قانون شوراها اظهار کرد: شهرداری ها باید موظف به تدوین آئین نامه شوند به طوری که دسترسی ما به منابع اقتصادی شهرداری از محل مواد 13 و 16 برای ما فراهم گردد.

وی با بیان اینکه ما موظف ایم گزارش حاصله از عملکرد شوراها را هر ساله به رئیس جمهور ارائه کنیم گفت: آموزش و پرورش باید گزارش سالانه بدهد، اگر لازم باشد آمادگی کامل داریم گزارش را به مجلس بدهیم. میزان منابع حاصله از محل شوراها وجود دارد.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش درباره پیشنهاد برنامه پرسشگر مبنی بر تشکیل کارگروهی پیرامون قانون شوراهای آموزش و پرورش گفت: موافق به این پیشنهاد هستم. در این کارگروه معاونت پارلمانی رئیس جمهور، نماینده آموزش و پرورش و وزارت کشور و نمایندگان آموزش و پرورش حضور داشته باشند.

زینی وند با بیان اینکه در طول چندساله اخیر در تک تک ماده ها و شاخص های قانون رشد داشته ایم مطرح کرد: ماده 18 می گوید کلیه شهرک های مسکونی و تجاری جدید موظف به تهیه فضای آموزشی هستند. باید برای اجرای قانون شوراها یک نگاه و عزم ملی ایجاد گردد. بعضی قوانین موازی و مغایر با قانون که در مجلس تصویب شده مانع اجرای قانون شوراهاست.

وی با اشاره به ماده 8 پیرو اختیارات شورای مناطق مبنی بر اینکه باید شوراها جهت تهیه و تجهیز آزمایشگاه ها عوارضی را معین و در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد گفت: این بند در سال 82 در قانون اقتصادیات بر ارزش اضافه کرده ادغام شد و از حیز انتفاع افتاد. بند 2 ماده 13 نیز در قانون تجمیع عوارض و اقتصادیات بر ارزش اضافه کرده ادغام شد و آن هم تقریباً منتفی شد.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در ماده 13 آمده است که منابع اقتصادی آموزش و پرورش از چند طریق تأمین می گردد گفت: تخصیص تا 5 درصد عوارض محل صدور پروانه ساختمانی به آموزش و پرورش در این ماده آمده است که تا کنون بدرستی اجرایی نشده است.

زینی وند در برنامه تلویزیونی پرسشگر از نمایندگان مجلس خواست تا ضمانت اجرایی برای اجرای بندهایی از مواد 13 و 16 را تصویب نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 765

به "فریزشدن زمین هایی با کاربری آموزشی توسط شهرداری، بحران در منطقه 22" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریزشدن زمین هایی با کاربری آموزشی توسط شهرداری، بحران در منطقه 22"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید