عملیات آبخیزداری عمر مفید سدها را افزایش می دهد

به گزارش نماشو، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان گفت: انجام عملیات های آبخیزداری موجب تثبیت خاک می گردد و از حرکت رسوبات به پشت مخزن سدها جلوگیری نموده و عمر مفید سدها را بالا می برد و همچنین به توزیع عادلانه آب در منطقه یاری بسیار زیادی نموده است.

عملیات آبخیزداری عمر مفید سدها را افزایش می دهد

به گزارش خبرنگاران، سعدی نقشبندی، در همایش مدیریت چرای دام و هم اندیشی مجریان طرح های جامع آبخیز اظهار کرد: استان کردستان با وجود پنج حوزه اصلی آبخیز سرچشمه بسیاری از استان ها و کشور همسایه است و آب به عنوان منبع تجدید شونده به راحتی با اجرای طرح های مدیریت آب، قابل کنترل و مدیریت است.

وی اضافه کرد: برای تشکیل یک سانتیمتر خاک بین 300 تا 500 سال زمان احتیاج داریم و از آنجایی که خاک و آب بستر حیات هستند صندلی ویژه ای در زندگی ما انسان ها دارند و این دو مورد ارتباط مستقیمی نیز با پوشش گیاهی و بارندگی در سطح استان دارند، به شکلی که هر مکانی که پوشش گیاهی بالایی داشته باشد و رطوبت بالایی دارد و میزان نزولات آسمانی بسیار بیشتر است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، با اشاره به ضرورت و نقش سد سازی جهت تامین آب شرب شهرها و روستاهای پایین دست توضیح داد: سدسازی برای هیچ کشوری افتخار نیست و کشورهای توسعه یافته اقدام به تخریب سدهای رو زمینی می نمایند و در حال احداث سدهای زیرزمینی هستند و به جای هزینه کلان در سد سازی می توان با هزینه های بسیار پایین تری با مجموعه عملیات های آبخیزداری اقدامات موثرتری انجام داد.

وی مطرح کرد: با حفاظت از مراتع و جنگل ها و پوشش گیاهی می توانیم سرعت حرکت آب را بعد از نزولات آسمانی کاهش دهیم این اقدامات مهم در مجموعه عملیاتی به عنوان عملیات های آبخیزداری تعریف شده است.

نقشبندی ادامه داد: از دیرباز مردم خودجوش عملیات آبخیزداری را با قرار دادن شاخه های درختان در بستر آبراهه ها انجام می دادند و اکنون این اقدامات به روش علمی و مدیریتی با مشارکت مردم انجام می گردد که موجب کاهش سرعت آب و در نتیجه حفاظت خاک افزایش سرعت نفوذ آب به داخل زمین و در نتیجه تقویت چشمه ها و سرسبزی کوهستان ها می گردد.

وی اعلام نمود: جدا از این که انجام عملیات های آبخیزداری موجب تثبیت خاک می گردد از حرکت رسوبات به پشت مخزن سدها جلوگیری نموده و عمر مفید سدها را بالا می برد و همچنین به توزیع عادلانه آب در منطقه یاری بسیار زیادی انجام می دهد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: نعمت های الهی از جمله مراتع و جنگل ها برای بهره برداری ما انسان ها آفریده شده اندکه وظیفه حفاظت از آنها ابتدا بر عهده بهره برداران محلی و سپس اداره کل منابع طبیعی است.

وی اعلام نمود: سیاست سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور در حفاظت از منابع طبیعی تنها با یاری مردم امکان پذیر است و مشارکت مستقیم در رعایت قوانین حفاظتی، مانند رعایت چرای دام، لزوم تعادل دام و مرتع توسط خود بهره برداران از بدیهیات حفاظت از مراتع استان است.

نقشبندی در انتها یادآور شد: بهره برداری غیراصولی از مراتع موجب تغییر پوشش گیاهی نوع خوش خوراک برای دام به انواع وحشی بدون ارزش می گردد که احتیاج است بهره برداران حفاظت از عرصه های طبیعی را جدی بگیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 801

به "عملیات آبخیزداری عمر مفید سدها را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات آبخیزداری عمر مفید سدها را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید