عربستان، بازنده اصلی تجزیه احتمالی یمن است

به گزارش نماشو، یک کارشناس مسائل خاورمیانه اظهار کرد: در صورتی که یمن به دو قسمت یمن جنوبی و شمالی تقسیم گردد، همه بازیگران منطقه ای بازنده این جدایی احتمالی خواهند بود.

عربستان، بازنده اصلی تجزیه احتمالی یمن است

حسن هانی زاده در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این که تحولات در یمن جنوبی بعد از اختلافاتی که بین امارات متحده عربی و عربستان سعودی ایجاد شد وارد فاز جدیدی شده است، گفت: در این مدت شورای انتقالی یمن جنوبی که از مدت ها پیش تحت نظارت امارات متحده عربی تشکیل شده بود و هدف اصلی آن تجزیه یمن به بخش شمالی و جنوبی است با استفاده از اختلافات بین ابوظبی و ریاض توانست بر یمن جنوبی و منطقه عدن مسلط گردد چنانکه در حال حاضر دولت منصور هادی که زیر نظر عربستان سعودی در این منطقه مسئولیت را برعهده دارد با مسائل جدی روبه رو شده و بسیاری از اعضای این دولت مجبور شدند به عربستان سعودی فرار نمایند .

وی با بیان این که در حال حاضر اداره بخش اعظمی از شهر عدن برعهده شورای انتقالی است، خاطر نشان کرد: شورای انتقالی نیز با فراخوان عمومی و راهپیمایی کوشش کرد که یک نوع همه پرسی برای بحث جدایی یمن جنوبی از یمن شمالی برگزار کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان این که اتفاقات اتفاق افتاده در عدن یک شکست بزرگ نظامی برای عربستان سعودی است، ادامه داد: امکان دارد در طول هفته های آینده با توجه به روند تحولات، یمن جنوبی از یمن شمالی جدا گردد و وضعیت در این منطقه به قبل از 1990 بازگردد.

هانی زاده با بیان این که بعضی از انگیزه های جدایی طلبانه در بین مردم یمن جنوبی نیز رشد پیدا نموده است، گفت: اگر چنین تجزیه ای رخ دهد همه بازیگران منطقه ای در این جریان بازنده خواهند بود به خصوص عربستان سعودی که حساسیت ویژه ای روی تنگه باب المندب دارد ، این بندر در نزدیکی عدن واقع شده است بنابراین هر کشوری که بر یمن جنوبی مسلط گردد برتنگه باب المندب نیز مسلط خواهد شد .

وی در همین ارتباط گفت : شاید بتوان گفت در جریان این تحولات عربستان سعودی بازنده اصلی این موضوع خواهد بود چرا که گرچه امارات متحده عربی توان چندانی برای اداره یمن جنوبی ندارد ولی در این منطقه دست برتر با این کشور خواهد بود.

هانی زاده توضیح داد : انصارالله یمن درصدد است که وحدت در یمن را حفظ کند و کوششش در این راستاست که پای کشورهایی چون عربستان سعودی و امارات متحده عربی را از این کشور و منطقه قطع کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1159

به "عربستان، بازنده اصلی تجزیه احتمالی یمن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، بازنده اصلی تجزیه احتمالی یمن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید