طرح جایگزین جنگل داری؛ بازگشت چوب برها به جنگل؟

به گزارش نماشو، معاون دفتر جنگل داری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن ارائه جزییاتی از طرح مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی که به طرح جایگزین جنگل داری معروف است، گفت: بر اساس این طرح چنانچه پایداری اکوسیستم به ما اجازه دهد، برداشت چوب از جنگل خواهیم داشت اما برداشت چوب تنها از جنگل های دست کاشت صورت خواهد گرفت.

طرح جایگزین جنگل داری؛ بازگشت چوب برها به جنگل؟

محمدعلی فخاری در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به طرح جایگزین طرح جنگل داری - طرح مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی - اظهار کرد: سازمان جنگل ها بر اساس مصوبه سال 92 هیات وزیران و بند 3 ماده 38 قانون ششم برنامه توسعه مکلف است که طرح جایگزین جنگلداری منطقه هیرکانی را تهیه کند و برای سال 1399 و 1400 به اجرا در بیاورد.

وی با بیان اینکه طرح جنگلداری در سال 96 به اتمام رسید و کمی پس از آن طرح تنفس جنگل شروع شد، توضیح داد: در واقع طرح تنفس حد فاصل طرح جنگلداری گذشته و طرح جدید جایگزین است. طرح جایگزین در دو فاز تعریف شده که فاز اول نیمه تفصیلی یا مطالعات پایه آمایشی است. در این مرحله ابتدا توان اکولوژیک، اجتماعی و مالی در سطح حوضه آبخیز آنالیز و پس از آن کاربری های مجاز سازگار با محیط زیست و طبیعت تعیین و در نهایت در فاز دوم طرح تفصیلی -اجرایی در سطح حوضه آبخیز تهیه می گردد.

معاون دفتر جنگلداری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه با اشاره به اینکه جنگل کاری، گردشگری و اکوتوریسم ازجمله کاربری های سازگار با طبیعت است، توضیح داد: طرح جایگزین با طرح جنگلداری گذشته تفاوت های اساسی دارد.

فخاری ادامه داد: از جمله این تفاوت ها می توان به رویکرد اکوسیستمی طرح جایگزین اشاره نمود. در طرح جایگزین سیاست سازمان جنگل ها استفاده از تمام ظرفیت ها و توان منابع طبیعی و حوضه آبخیز است نه صرفا بهره برداری چوبی از جنگل. در طرح گذشته یک دستورالعمل برای مدیریت تمام سطوح جنگل های شمال داشتیم اما در طرح جدید متناسب با توان اکولوژیک، مالی و اجتماعی هر منطقه از جنگل های شمال برای آن برنامه ریزی نموده ایم. متاسفانه در طرح جنگلداری گذشته بین دستگاه های مسئول موازی کاری و چند مدیریتی وجود داشت که به نوعی می توانست به ناهماهنگی تعبیر گردد اما قصد داریم که در طرح جایگزین یا طرح مدیریت پایدارمنابع طبیعی منطقه هیرکانی وحدت رویه ایجاد و سند راهبردی سالیانه برای هر حوضه آبخیز تعریف کنیم.

معاون دفتر جنگلداری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه مبنای طرح مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی مدیریت پایدار جنگل است، گفت: جنگل باید به گونه ای مدیریت گردد که چرخه طبیعی خود را حفظ کند و پایداری اکوسیستم تضمین گردد.

فخاری در پاسخ به این سوال که آیا در طرح جایگزین برداشت چوب از جنگل دیده شده است یا خیر، شرح داد: طرح جایگزین با هدف فراوری چوب تهیه نشده است. هدف این طرح بهداشت، اصلاح و پرورش جنگل است. چنانچه پایداری اکوسیستم به ما اجازه دهد، برداشت چوب از جنگل خواهیم داشت اما برداشت چوب تنها از جنگل های دست کاشت صورت خواهد گرفت و در جنگل های طبیعی تنها درختان شکسته و باد افتاده با هدف بهداشت جنگل برداشت می شوند.

وی در ادامه تاکید نمود: مهمترین هدف سازمان جنگل ها در طرح مدیریت پایدارمنابع طبیعی منطقه هیرکانی پایداری اکوسیستم است و اگر توان اکولوژیک اکوسیستم به ما اجازه دهد در جنگل های دست کاشت اقدام به برداشت چوب می کنیم. در جنگل های طبیعی نیز اگر درختانی که ریشه کن شده و شکسته اند جمع آوری نشوند تبدیل به منبعی برای حریق یا آفات می شوند بنابراین مانند طرح تنفس جنگل جمع آوری این گونه درختان در دستور کار است.

معاون دفتر جنگلداری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در خاتمه ضمن اشاره به اینکه در طرح جدید نقاطی که مستعد آتش سوزی و بیماری و آفات هستند شناسایی و برنامه های جداگانه ای برای آن ها تدوین می گردد، اظهار کرد: رویکرد ما در طرح مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی استفاده از ظرفیت جوامع محلی برای مدیریت جنگل است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1244

به "طرح جایگزین جنگل داری؛ بازگشت چوب برها به جنگل؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح جایگزین جنگل داری؛ بازگشت چوب برها به جنگل؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید