ضرورت استفاده هدفمند از ظرفیت ها و استعدادهای آموزش عالی کشور

به گزارش نماشو، معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به ظرفیت بالای آموزش عالی کشور، بر استفاده مطلوب و هدفمند از ظرفیت ها و استعدادهای آموزش عالی کشور تأکید کرد.

ضرورت استفاده هدفمند از ظرفیت ها و استعدادهای آموزش عالی کشور

به گزارش خبرنگاران، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر درنشست معاونان آموزشی دانشگاه های منطقه 9 کشورکه با حضور دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر آهنچیان، مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، دکتر پیش قدم معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد و معاونان آموزشی دانشگاه های منطقه 9 کشور برگزار گردید،با بیان اینکه کلیه سیاست های معاونت آموزشی وزارت علوم در راستای افزایش کیفیت در دوره های آموزشی دانشگاهی است، گفت: کیفیت بخشی به دوره های آموزش عالی دانشگاه ها در کشور، طرح ساماندهی و سطح بندی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در کشور از مهم ترین برنامه های معاونت آموزشی وزارت علوم است.

وی همچنین در خصوص نتایج طرح ساماندهی و سطح بندی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشورتوضیحاتی ارائه کرد.

در ادامه دکتر آهنچیان، مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی نیز در خصوص طرح مهارت افزایی و توان اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی اطلاع داد و از این طرح به عنوان مهم ترین سیاست فعلی وزارت علوم در شرایط کنونی مطرح نمود و گفت: منظور از اشتغال پذیری، اشتغال زایی نبوده و هدف، ایجاد ظرفیت های ورود به فضای کسب وکار پیش از دانش آموختگی است.

وی در خصوص طرح های پیوند، نوسازماندهی کارگروه های تخصصی دفتر برنامه ریزی درسی، سطح بندی دانشگاه ها، یکپارچه سازی آئین نامه ها و آئین نامه تحصیل هم زمان دانشجویان استعداد درخشان نیز توضیحاتی اداره کرد.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این نشست، توجه به بحث آموزش در دانشگاه ها را مهم مطرح نمود و گفت: در دانشگاه فردوسی مشهد کوشش شده است تا آموزش به صندلی اصلی خود برسد و صندلی نخست در عرصه توسعه را داشته باشد.

وی فراهم کردن زیرساخت های سازمانی معاونت آموزشی با ایجاد دفاتر یادگیری و آموزش تخصصی و انتصاب مدیران توانمند و باتجربه در این معاونت را ازجمله اقدامات دانشگاه فردوسی مشهد در عرصه ارتقای آموزشی خود دانست و اذعان داشت: جا دارد تا معاونان آموزشی دانشگاه های منطقه 9 کشور با ایجاد سازوکاری مشترک و به دوراز رقابت مخرب، بحث آموزش را در دانشگاه های این منطقه ارتقا بخشند و در این راستا تمام کوشش خود را بکنند تا در حوزه فعالیت خود موفق شوند تا شاهد آن باشیم که این منطقه ازنظر آموزشی به قطب برتر آموزشی در سطح کشور تبدیل گردد.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد کمبود اعتبارات در حوزه آموزش عالی کشور را یکی از موانع رشد و ارتقای دانشگاه ها دانست و اضافه نمود: در شرایط کنونی باید معاونان و مدیران آموزشی دانشگاه ها قبل از اتخاذ تصمیمات و برنامه های خود منابع مالی لازم برای این طرح ها را فراهم نموده و در این زمینه برنامه ریزی کنند تا دانشگاه ها بتوانند در این زمینه به رشد و تعالی خود دست یابند.

دکتر کافی توجه به دانش آموختگان دانشگاه ها را بسیار مهم و حیاتی مطرح نمود و گفت: استادان و مدیران باید به این فکر کنند که دانشجویانی تربیت کنند تا پس از سپری کردن دوران تحصیل بتوانند با جامعه ارتباط مؤثر برقرار کنند و راهگشای مسائل و معضلات جامعه باشند و اگر این روحیه در مدیران آموزشی دانشگاه ها و استادان ما ایجاد گردد شاهد آن خواهیم بود که جوانانی نخبه و کارآمد برای جامعه تربیت نموده ایم که هر یک می توانند به نوبه خود موجب اعتلای کشور در حوزه های مختلف شوند و این افراد در آینده مدیرانی موفق خواهند بود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، در ادامه نشست دکتر پیش قدم، معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد به تبیین ارکان اساسی نظام آموزش عالی و سیاست های معاونت آموزشی این دانشگاه و معرفی بسته ارزیابی و حمایت از فعالیت های آموزشی اعضای هیئت علمی (آحفا) پرداخت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 694

به "ضرورت استفاده هدفمند از ظرفیت ها و استعدادهای آموزش عالی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت استفاده هدفمند از ظرفیت ها و استعدادهای آموزش عالی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید