سیاست جدید دولت در حوزه نفت

به گزارش نماشو، پس از تحریم های آمریکا و گذر از راستا پر فراز و نشیب فروش نفت، دولت سیاست اصلی خود را در این حوزه تقویت فروش فرآورده های نفتی به جای نفت خام اعلام نموده است و برای این مهم نیز قرار شده تا تحول بزرگی در بخش پالایشگاه های کشور محقق گردد.

سیاست جدید دولت در حوزه نفت

به گزارش خبرنگاران، بعد از خروج آمریکا از برجام و قطعی شدن بازگشت تحریم های نفتی اقدامات نسبتاً خوبی در راستای فروش نفت کشور انجام شد. گذر از مدل سنتی فروش نفت خام و عرضه نفت در بورس برای استفاده از توانمندی و انعطاف پذیری بخش خصوصی در صادرات نفت یکی از اقدامات ضدتحریمی ایران برای جلوگیری از افت میزان صادرات نفت خام کشور بود که در صورت تداوم عرضه، چشم انداز مناسبی برای آینده خواهد داشت اما باید توجه داشت راهکار اساسی برای مقابله با تحریم های نفتی خلاصی از خام فروشی نفت است.

موضوعی که بسیاری از کارشناسان روی آن تاکید دارند به تازگی نیز حسن روحانی رییس جمهور کشور بیان کرد که به دنبال تبدیل نفت خام به فراورده های نفتی هستیم و برای این کار پالایشگاه های موجود را توسعه داده و پالایشگاه های جدید ایجاد خواهیم کرد.

به گفته وی، قدرت های دنیای می دانند که در صورت تحریم کامل نفت و به صفر رساندن صادرات نفت ایران، آبراه های بین المللی نمی تواند امنیت سابق را داشته باشد، بنابراین فشار یکجانبه علیه ایران نمی تواند به نفع آنها باشد و امنیت شان را در منطقه و دنیا تضمین نمی کند. رئیس جمهوری توضیح داد: در گام نخست توانستیم در زمینه گازوئیل خودکفا شویم و به صادرات برسیم و امروز هم در زمینه بنزین خودکفا شده و بنزین صادر می کنیم، البته باید مصرف بی رویه بنزین را کاهش دهیم که چارچوب مناسبی را در شورای عالی هماهنگی مالی برای این هدف تصویب نموده ایم.

باید از خام فروشی فاصله بگیریم

در این رابطه خطیبی - کارشناس ارشد حوزه انرژی - به خبرنگاران گفت: با توجه به این که ایران یک کشور خام فروش در حوزه نفتی است به راحتی توسط آمریکا مورد تحریم نهاده شد، چرا که مواد خام در هر جایی قابل ردیابی است، اما اگر این مواد تبدیل به فرآورده شوند به راحتی ردیابی نخواهد شد، البته باید به این مساله نیز توجه کرد که انجام چنین کاری زمان بر است و باید در یک برنامه میان مدت به آن دست یافت.

وی در ادامه بیان کرد: این طرح می تواند طرح خوبی باشد و حتی اگر در زمان تحریم نیز کارساز نباشد در آینده می تواند تأثیرات بسیار مثبتی را عاید کشور کند، لذا باید کوشش گردد تا نفت خام را به محصول فرآورده تبدیل کنیم و قطعاً از این مساله سود زیادی عاید کشور خواهد شد اما باز هم تاکید دارم که انجام این کار زمان بر است و در یک برنامه کوتاه مدت نمی توان آن را به نتیجه رساند.

این کارشناس اضافه نمود: البته این به معنای رد کردن این طرح نیست با توجه به این که سال های متمادی است که در خصوص خام فروشی و مسائل آن صحبت های زیادی مطرح می گردد به نظر می رسد که دیگر وقت آن رسیده که به این موضوع به طور جدی تری توجه گردد و در یک برنامه سه تا چهار ساله از خام فروشی فاصله بگیریم و به جای مواد خام محصولات نفتی را به فروش برسانیم.

وی با تاکید بر این مساله که این موضوع می تواند ارزش اضافه نموده زیادی را به همراه داشته باشد، اظهار کرد: بی شک این طرح به نفع کشور خواهد بود که باید برنامه ریزی دقیقی برای تحقق عالی آن صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1227

به "سیاست جدید دولت در حوزه نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست جدید دولت در حوزه نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید