سفر به یکی از قدیمی ترین باغ وحش های دنیا

به گزارش نماشو، آرش خانی:این روزها، حرف های زیادی درباره باغ وحش ها می شنویم. این که باغ وحش ها مکان هایی هستند که حیوانات در آن ها زندانی و دچار بیماری های مختلف و افسردگی می شوند.

سفر به یکی از قدیمی ترین باغ وحش های دنیا

اما در سراسر دنیا باغ وحش های خوب با محیط طبیعی کم نیستند. مکانی که باعث آشنایی بچه ها و نوجوانان با حیوانات و گونه های جانوری می شوند. بنابراین وضعیت نگه داری حیوان ها در باغ وحش خیلی مهم است.

یکی از قدیمی ترین باغ وحش های دنیا، باغ وحش ملبورن استرالیاست. استرالیا، گونه های منحصر به فرد جانوری دارد که مختص خودش است و در جای دیگری از کره زمین پیدا نمی گردد. حالا که در صفحه ایستگاه به دنبال مکان های دیدنی می رویم، می توانیم کمی هم به کشورهای دیگر سفر کنیم و با دیدنی های نقاط دیگر دنیا آشنا شویم. من که چند سالی است در ملبورن زندگی می کنم فکر کردم باغ وحش این شهر را به شما معرفی کنم. این باغ وحش در مرکز شهر واقع شده و در سال 1862 از روی مدل باغ وحش لندن، در زمینی به مساحت 22 هکتار، ساخته شده است. در ابتدای ورود به باغ وحش به بازدیدنماینده نقشه ای می دهند که می تواند به راحتی از آن به عنوان راهنما استفاده کند. باغ وحش شش یا هفت جهت اصلی دارد و هر جهت مختص محل نگه داری گروهی از حیوانات است. در هر جهت، یک یا دو حیوان قابل ملاحظه وجود دارد که باعث ازدحام جمعیت می گردد.

از جمله حیوانات مورد علاقه مردم می توان به ببر اشاره نمود. در این باغ وحش، دو ببر، در دو جهت و محیط متفاوت نگه داری می شوند. یکی از ببرها که ببر جنگل است در محیطی پر از بامبوهای قد کشیده و دیگری؛ ببر کوهستان که در محیطی که به همین منظور طراحی شده، نگه داری می گردد. پلنگ های برفی باغ وحش هم از گونه های بسیار خاص جانوری هستند که محل اصلی زندگی شان در کوه های هیمالیا و شمال افغانستان است.

یکی از آن ها، میسکای سه ساله باهوش است. میسکا، به تازگی یاد گرفته که دهان خود را برای مربی اش باز کند و به او اجازه دهد دندان هایش را آنالیز کند!

از دیگر حیوانات باغ وحش می توان به گوریل ها اشاره نمود که در جنگلی انبوه همیشه در حال بازی کردن هستند و ممکن است به سختی آن ها را پیدا کنید. پیرترین گوریل این باغ وحش خانم یوسکا، 48 سال دارد. بابون ها هم که گونه ای از میمون سانان هستند، در فضای بزرگی در مرکز باغ وحش زندگی می نمایند و البته همین هفته پیش، دو بچه بابون به دنیا آمده اند که اتفاق خوشایندی است.

از نکات قابل توجه این باغ وحش، داشتن محیط سرپوشیده وسیعی است که به مانند یک گلخانه بزرگ طراحی شده و محل نگه داری پروانه هاست. وقتی وارد این محیط می شوید، انگار به رؤیایی دعوت شده اید. پروانه های رنگارنگ از هر اندازه و رنگ و نژادی در این جا هستند. حتماً خودتان می دانید که زندگی پروانه ها در چهار مرحله می گذرد. در مرحله اول، پروانه بالغ تخم گذاری می نماید. در مرحله دوم، تخم ها تبدیل به لارو یا کرم می شوند. لارو (کرمینه) مقدار زیادی برگ می خورد تا خود را برای مرحله بعد آماده کند. مرحله سوم، شفیره است که کرم، تاری به نام پیله به دور خود می بافد و مدتی در آن بدون هیچ غذایی زندگی می نماید. مرحله چهارم مرحله پروانه شدن است و جانور بالغ که دارای بال است از پیله بیرون می آید. بنابراین محل هایی برای پرورش پروانه ها هم در این باغ وحش تعبیه شده. استرالیا، مهد گونه های خاص جانوری است؛ کانگوروها، کوالاها و نوک اردکی ها از جمله جانوران بومی در این باغ وحش هستند و اگر خوش شانس باشید آن ها را می بینید.

شاید بپرسید: چرا خوش شانس؟ بیش تر وقت ها کوالاها در لابه لای درختان مشغول استراحت همیشگی هستند و به ندرت تکان می خورند یا نوک اردکی ها که از دسته پستاندارانی هستند که در نهرهای تاریک زندگی می نمایند و بسیار گوشه گیرند.

پس وقتی در باغ وحش ملبورن هستید باید کمی برای دیدن این گونه های جانوری صبوری کنید. آکواریوم بزرگی هم این جا هست که در آن می توانید انواع پنگوئن های محلی و فُک های استرالیایی را ببینید. دیدن باغ پرندگان و راهروی تاریکی که پر از خزندگان مختلف است نیز خالی از لطف نیست. بازدید از کل محوطه باغ وحش به یک روز کامل زمان احتیاج دارد. پس بهتر است جایی بنشینم و چیزی بخورم تا بتوانم بیش تر راه بروم.

عکس ها: آرش خانی

نوک اردکی که در نهرهای تاریک زندگی می نماید

عکس سایت: باغ وحش ملبورن

عکس سایت: باغ وحش ملبورن

نقشه راهنمای باغ وحش

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 مرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1086

به "سفر به یکی از قدیمی ترین باغ وحش های دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به یکی از قدیمی ترین باغ وحش های دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید