ساماندهی سگ های بلاصاحب دماوند با مشارکت فعالان حقوق حیوانات

به گزارش نماشو، یک فعال حقوق حیوانات از اجرای طرح ساماندهی سگ های بلاصاحب در شهرستان دماوند اطلاع داد و گفت: این طرح دو محور اساسی دارد و در صورت اجرای کامل و موفقیت آمیز بودن می تواند الگویی برای سایر مناطق شهری باشد.

ساماندهی سگ های بلاصاحب دماوند با مشارکت فعالان حقوق حیوانات

به گزارش ایسنا، امین بهداد با بیان این که پس از شکایت های مردمی در شهرستان دماوند به دلیل تعداد زیاد سگ های بلاصاحب در این شهرستان، شهرداری دماوند به دنبال اتخاذ راهکارهایی برای مدیریت این سگ ها افتاد، گفت: در حال حاضر شهرداری دماوند این سگ ها را برای واکسیناسیون و عقیم سازی جمع آوری نموده است ولی امکان رهاسازی آن ها در محیط شهری حتی پس از واکسیناسیون و عقیم سازی وجود ندارد.

وی ادامه داد: به همین دلیل جمعی از فعالان حقوق حیوانات راهکارهایی را برای ساماندهی سگ های بلاصاحب به شهرداری دماوند پیشنهاد داده اند که خوشبختانه مورد استقبال نهاده شد.

این فعال حقوق حیوانات با اشاره به طرح و همکاری شهرداری دماوند برای ساماندهی سگ های بلاصاحب توضیح داد: در حال حاضر قرار است که سگ های بلاصاحب پس از عقیم سازی و واکیسناسیون در محل های مشخصی در خارج از مناطق مسکونی رهاسازی شوند و در نزدیکی این مناطق نیز ایستگاه های غذارسانی طراحی و تعبیه گردد تا این سگ ها مجبور نباشند برای یافتن غذا به سمت مناطق مسکونی حرکت نمایند.

بهداد با اشاره به این که همزمان با این اقدام قرار است که در یک مرکز دفع زباله در شهرستان دماوند درختکاری گردد و فضایی برای سگ هایی که امکان رهاسازی آن ها وجود ندارد، ایجاد گردد، گفت: قرار است که جمعی از حامیان حقوق حیوانات چنین طرحی هایی را به شهرداری تهران نیز پیشنهاد دهند تا آنالیز گردد و ببینیم که آیا امکان اجرای این راهکارها در تهران وجود دارد یا خیر.

وی با بیان این که همزمان با این اتفاقات باید فرهنگ سازی نیز انجام گردد، اظهار کرد: سگ ها پس از واکسیناسیون و عقیم سازی خطری برای مردم و محیط های شهری ندارند علاوه بر این وجود سگ ها در محیط های شهری ضروری است چرا که مانع ورود حیواناتی مانند روباه، کفتار و گرگ و ... به شهرها می شوند.

همچنین در این باره آرش شهریور - مدیر عامل شرکت مدیریت پسماند شهرداری های شرق استان تهران با بیان این که قرار است 25 سکوی غذارسانی در اطراف شهرستان دماوند برای سگ ها ایجاد گردد و شهرداری، مردم و حامیان حقوق حیوانات از این طریق به سگ ها غذارسانی نمایند و مانع ورود آن ها به سکونت گاه های شهری شوند، گفت: نقاهتگاهی نیز برای عقیم سازی و واکسیناسیون سگ های بلاصاحب در مرکز دفن پسماند شهرستان دماوند در حال ساخت است.

وی با اشاره به این که این نقاهتگاه 3000 متری دارای اتاقک های مختلفی از جمله اتاق جراحی، اتاق واکسیناسیون و ... است، اظهار کرد: سگ ها پس از جمع آوری حدود دو تا سه روز برای بهبود در نقاهتگاه می مانند و پس از آن در اطراف شهر رهاسازی می شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 مرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1082

به "ساماندهی سگ های بلاصاحب دماوند با مشارکت فعالان حقوق حیوانات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی سگ های بلاصاحب دماوند با مشارکت فعالان حقوق حیوانات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید