ساخت یلدا با 24حامی اقتصادی خارجی، سرمایه گذاران ایرانی همراه نشدند

به گزارش نماشو، به گزارش خبرنگاران، نشست خبری فیلم سینمایی یلدا به کارگردانی مسعود بخشی، با حضور علی مصفا تهیه کننده ایرانی، ژاک بی دو و ماریان دومولن تهیه کنندگان فرانسوی، لیلا نقدی بری طراح صحنه، محمود بخشی مدیر هنری، بابک کریمی، بهناز جعفری، فرشته صدرعرفایی، فرشته حسینی، فروغ قجابگلو، رامونا شاه و زکیه بهبهانی بازیگران فیلم در پردیس ملت برگزار گردید.

ساخت یلدا با 24حامی اقتصادی خارجی، سرمایه گذاران ایرانی همراه نشدند

در ابتدای این نشست، مسعود بخشی گفت: از ابتدا می خواستیم یک فیلم درباره یک برنامه تلویزیونی بسازیم که خروجی اش فیلم تلویزیونی نباشد. اگر یلدا حس برنامه تلویزیونی به مخاطب می دهد، در این زمینه پیروز نبودیم.

مصفا ادامه داد: مسعود بخشی چند سال برای ساخت این فیلم کوشش کرد و من در مرحله ای به این پروژه پیوستم که تهیه نماینده قبلی نتوانست در پروژه حضور داشته باشد و من تهیه نمایندگی را برعهده گرفتم، اما تهیه نمایندگان خارجی تهیه نمایندگان اصلی این فیلم هستند.

بخشی بیان نمود: این فیلم را بعد از 7 سال ساختم و به دنبال تهیه نماینده ایرانی بودم. کار با تهیه نماینده مشترک بسیار سخت بود اما هیچ سرمایه گذار ایرانی تمایل به همکاری برای این فیلم نداشت و من تصمیم گرفتم این پروژه را به صورت مشترک بسازم.

ژاک بی دو تهیه نماینده فرانسوی درباره همکاری سفارت فرانسه در ایران با این فیلم گفت: ما تماس هایی با سفارت فرانسه در ایران داشتیم اما از آن ها حمایتی دریافت نکردیم.

بخشی در ادامه این نشست شرح داد: فیلم درباره بخشش است نه قصاص، بخشش یک موضوع انسانی و فراتر از مرزها است به همین دلیل بسیاری از تهیه نمایندگان خارجی دوست داشتند با این فیلم همکاری نمایند.

این کارگردان در پاسخ به این پرسش که چرا این اثر بیشتر کمدی است تا یک اثر اجتماعی بیان نمود: این فیلم کمدی نبود و نمی دانم اینکه می گویید مخاطبان خندیده اند دلیلش چه بوده است.

مصفا در درباره بودجه این فیلم گفت: هزینه فراوری این فیلم توسط تهیه نمایندگان خارجی پرداخت شد و هیچ سرمایه ای از داخل ایران تامین نشد.

بی دو ادامه داد: سینمای ایران بسیار اهمیت دارد و سینمای دنیا و اروپا نیازمند یادگیری از سینمای ایران هستند، شاید عجیب باشد که بگویم تصویر مدرن از تهران برای مخاطب اروپایی تازه است و تصویر قدیمی را می شورد و می برد. ما به این کارگردان اعتماد کردیم و 24 منبع سرمایه گذاری برای کار پیدا کردیم.

بخشی بیان نمود: این فیلم هنوز کامل نشده است، هیچ قرارداد فراوری مشترک با هیچ کشور خارجی نداریم. این دوستان به دلیل همکاری با ایران حسابشان بسته شده است و من در این شرایط ارز وارد ایران نموده ام.

علی مصفا در ادامه بودجه فراوری این فیلم سینمایی را 2 میلیارد و 500 میلیون تومان خاطرنشان کرد.

وی درباره حمایت اقتصادی بنیاد سینمایی فارابی از یلدا هم شرح داد: بنیاد فارابی ابراز علاقه نموده است که در مرحله اکران ما را همراهی کند.

ژاک بی دو هم درباره تامین منابع خارجی شرح داد: وقتی می گویم 24 منابع اقتصادی، منظورمان منابع کوچکی است که کشور به کشور دنبال بودجه بودیم.

بخشی ادامه داد: بسیاری از سرمایه گذاران کشورهای دیگر قصه این فیلم را نفهمیده اند و درکی از ازدواج موقت ندارند، مخاطب خارجی درکی از قصاص ندارند و آنها پولدار و فقیر در فیلم را درک می نمایند، برای من درک مخاطب ایرانی از قصاص مهم بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 797

به "ساخت یلدا با 24حامی اقتصادی خارجی، سرمایه گذاران ایرانی همراه نشدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت یلدا با 24حامی اقتصادی خارجی، سرمایه گذاران ایرانی همراه نشدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید