ساخت جوهر نانویی با راهنمایی بالا و کاربرد آسان

به گزارش نماشو، جوهری حاوی مواد دو بعدی سرامیکی ساخته شده که با استفاده از آن می توان قطعات الکترونیکی را با استفاده از چاپگر فراوری کرد.

ساخت جوهر نانویی با راهنمایی بالا و کاربرد آسان

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، پژوهشگران ایرلندی پیروز به ساخت جوهری مبتنی برامزنز(MXenes) شدند که از آن می توان برای چاپگر جوهرافشان استفاده کرد. این فناوری پتانسیل بالایی برای فراوری قطعات ذخیره سازی انرژی دارد.

نتایج این پروژه در قالب مقاله ای توسط محققان دانشگاهدرکسلو کالجترینیتیدر نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.

امزنزبه گروهی از ساختارهای سرامیکی گفته می گردد که حاوی مواد دوبعدی است. این ساختار از ورق های مولکولینیتریدیوکاربیدیساخته شده که دارای راهنمایی الکتریکی بالا بوده و با استفاده از آن می توان نسل جدیدی از ادوات ذخیره سازی انرژی را فراوری کرد.

پیش بینی می گردد طی سال های آینده جوهرهای رسانا رشد نمایی را تجربه نمایند، در حال حاضر نیز از آن ها می توان برای ساخت بورد در قطعات الکترونیکی همراه و برچسب های تشخیصی مبتنی بررادیوفرکانساستفاده کرد.

این جوهرها را می توان برای ساخت آنتن های رادیویی به کار رفته در شیشه خودروها و همچنین برای یخ زدایی شیشه به کار برد. هرچند از این مواد طی یک دهه گذشته بهکرراتاستفاده شده اما باید رسانایی آن ها افزایش یابد و قابل استفاده روی سطوح مختلف باشند. پژوهشگران این پروژه معتقدند جوهری که آن ها ساختند می تواند این ویژگی ها را داشته باشد.

گوگوتسیاز محققان این پروژه می گوید: تاکنون پیشرفت های محدودی برای ساخت جوهرهای رسانا به دست آمده است. اما این یافته ما نشان داد که جوهرهای مبتنی برامزنزمی تواند برای ساختابرخازن هابه کار گرفته گردد به طوری که قدرت تفکیک محصول به دست آمده بسیار بیشتر از ادوات ذخیره ساز انرژی است که با جوهرهای رسانای دیگر ساخته شده است.

بعضی جوهرهایی که پیش از این ساخته شده را نمی توان در فرآیندهای یک مرحله ای به کار گرفت، برای بیشتر جوهرهای نانویی که تاکنون ساخته شده احتیاج به افزودنی است تا ذرات را کنار هم نگه دارد و بتوان چاپ با کیفیت بالا انجام داد. بنابراین، بعد از چاپ باید یک مرحله اضافه نیز انجام داد. اما این جوهر جدید در آب یا یک حلال آبی قرار داده می گردد و بعد از خشک شدن احتیاج به مراحل اضافه ندارد.

یکی از مزایای این جوهر آن است که غلظت جوهر و حلال آن قابل انطباق با انواع مختلف چاپگرهای تجاری است.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 2 مرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 999

به "ساخت جوهر نانویی با راهنمایی بالا و کاربرد آسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت جوهر نانویی با راهنمایی بالا و کاربرد آسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید