زباله کوه های ایران را تهدید می کند

به گزارش نماشو، رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران گفت: کوه های ایران در معرض خطر جدی بسیاری همچون انباشت زباله قرار دارند.

زباله کوه های ایران را تهدید می کند

به گزارش ایرنا، دکتر رضا زارع روز یکشنبه در بازدید از پناهگاه کوه سبلان در استان اردبیل افزود: بزرگ ترین خطر نه از طرف بیگانگان بلکه از سوی عاشقان کوهستان به ویژه کوهنوردان بروز می کند.

او گفت: تخریب گسترده کوه های کشور و آلوده کردن محیط زیست آن ها به ویژه دماوند، علم کوه و سبلان ما را به نسل های آینده بدهکار خواهد کرد.

او تشریح کرد: وظیفه حفظ محیط کوهستان تنها بر عهده عوامل پناهگاه، هیات و فدراسیون کوهنوردی نیست، این یک هشدار است و باید آن را جدی گرفت.

زارع با تقدیر از فعالیت های هیات کوهنوردی مشگین شهر افزود: به سهم خود بابت ساماندهی پناهگاه شمال شرقی سبلان از هیات شهرستان مشگین شهر و عوامل خدمتگزار پناهگاه قدردانی می کنم و خرسندم که کوهنوردان و دلسوزان سبلان متولی منطقه هستند.

کوه 4811 متری سبلان که در غرب شهر اردبیل واقع شده، در دامن خود موجب تشکیل شهرهایی مثل اردبیل، نیر، سرعین، سراب و مشگین شهر شده است.

رهاسازی زباله در سبلان و آلوده کردن محیط توسط گردشگران و کوهنوردان یکی از معضلات این پدیده طبیعی ارزشمند است. میزان و حجم زباله ها در این کوهستان که معمولا توسط کوهنوردان متعهد پاکسازی می شود به چندین تن نیز می رسد.

دامنه های سبلان که سومین کوه مرتفع ایران بعد از دماوند و علم کوه محسوب می شود، در طول قرن ها همواره محل زیست جامعه شهری، روستایی به ویژه عشایر منطقه بوده است.

همچنین دامنه های شمالی، شرقی و جنوبی کوه سبلان که در زمان های دور آتشفشانی بوده، دارای بیش از صد چشمه آبگرم است و همین جاذبه در کنار برف نشسته بر یال ها، همواره جاذبه ای برای ورزش های زمستانی و کوهنوردی در کوه سبلان بشمار می رود.

سبلان به خاطر آبگرم های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران است.

همچنین برخی کوه سبلان را محل ظهور و زیست زرتشت می دانند و از این نظر مکانی مقدس و مورد احترام است که حتی در میان بومیان و عشایر منطقه به نام آن قسم یاد شود.

برای این کوه عظیم 60 کیلومتر طول و 45 کیلومتر پهنا تخمین می زنند و وسعت تقریبی آن نزدیک به 6 هزار کیلومتر مربع است.

کوهستان سبلان سه قله معروف دارد که قله بزرگ آن به سلطان مشهور است و 2 قله دیگر آن به هرم و کسری معروف هستند.

امتداد کوه سبلان شرقی ـ غربی است و از شرق و شمال و جنوب کوهی به نام قوشه داغ آن را به رشته کوه ارسباران متصل می کند.

در بالاترین نقطه کوه سبلان دریاچه ای در حد یک هکتار در نوک قله و در محل فوران گدازه شکل گرفته که تنها سه ماه از فصل تابستان آب آن ذوب شده و در مابقی ایام سال یخ می بندد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 شهریور 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1105

به "زباله کوه های ایران را تهدید می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زباله کوه های ایران را تهدید می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید