رویکرد اشتباهی که دانشکده ها را به حاشیه شهرهای کوچک راند

به گزارش نماشو، دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی سمنان با بیان اینکه وزارت علوم در مقطعی تصمیم گرفت که با توزیع دانشکده ­ها در شهرهای مختلف زمینه بهره­ مندی شهرستان­ های کوچک از ظرفیت های آموزشی و دانشگاهی را فراهم کند، توضیح داد: همین سیاست سبب شد که دانشکده های جدید در فضای پیرامونی شهرها شکل گرفته و علاوه بر تحمیل هزینه های بالا به کشور، هزینه زندگی و تحصیل دانشجویان را هم افزایش دهند .

رویکرد اشتباهی که دانشکده ها را به حاشیه شهرهای کوچک راند

سهیل درویش امیری در گفت­ وگو با خبرنگار خبرنگاران، از افزایش هزینه زندگی دانشجویی به عوان یکی از جدی ترین مسائل امروز دانشجویان نام برد و اظهار کرد: افزایش قیمت ها بر روی زندگی دانشجویی نیز تاثیر زیادی داشته و زندگی دانشجویی را سخت تر از گذشته نموده است .

وی با بیان اینکه مسائل زندگی دانشجویی خاص یک دانشگاه و استان نیست توضیح داد: این مسائل تقریبا در همه شهرها و استان ها وجود دارد و دانشجویان دانشگاه های مختلف کم و بیش با آن دست و پنجه نرم می نمایند .

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی سمنان با بیان اینکه دانشجویان دور از خانه با هزینه بالای زندگی در خوابگاه دست و پنجه نرم می نمایند اضافه نمود: خرج زندگی دانشجویی نه تنها نسبت به سال پیش که نسبت به یکی دو ماه پیش نیز افزایش قابل توجهی داشته است .

این فعال دانشجویی با انتقاد از نحوه توزیع اعتبارت در دانشگاه ­ها گفت: بخش عمده تامین هزینه­ های دانشجویی از سوی معاونت­های دانشجویی دانشگاه­ ها انجام می­ گردد که در سالیان اخیر این معاونت مورد کم­ لطفی وزارتخانه قرار گرفته است .

وی با بیان اینکه کاهش اعتبارات این معاونت سبب شده که رسیدگی به امور دانشجویان از نظر کمی و کیفی کاهش بیابد گفت: در نحوه جدید توزیع اعتبارات دانشگاهی متاسفانه هر دانشگاهی که ارتباط بهتر و نزدیک­تری با وزارتخانه دارد از اعتبارات بیشتری بهره ­مند می­گردد .

وام دانشجویی در 5 سال اخیرهیچ افزایشی نداشته است

درویش امیری با بیان اینکه این مسائل را در شورای مرکزی صنفی دانشجویان نیز در دوره قبل مطرح کردیم ادامه داد: متاسفانه در راستای برطرف این مسائل اقدام عملی چندانی صورت نگرفت و همچنان جز چند دانشگاه بزرگ، ماباقی دانشگاه­ ها در این بخش با مشکل روبرو هستند .

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی سمنان عدم افزایش وام­ های دانشجویی را نمودی عدم توجه به مسائل دانشجویان در این بخش ارزیابی کرد و گفت: در پنج سال گذشته، میزان وام دانشجویی هیچ تغییری ننموده و این در حالی است که هزینه­ های دانشجویی چند برابر شده است .

وی در ادامه داد: هزینه­ های زندگی دانشجویی نه تنها در مقایسه با سه سال پیش که من وارد دانشگاه شدم بلکه در مقایسه با سال قبل و حتی در قیاس با ماه اول آغاز ترم افزایش زیادی داشته است

وی با بیان اینکه این مسائل در کنار عدم وجود یک چشم­ انداز روشن باعث ایجاد ناامیدی در بین دانشجویان می­ گردد گفت: سیاست­ های غلط گذشته در توزیع دانشکده­ ها، هزینه ­های زندگی و تحصی سمنانل دانشجویان را افزایش داده است

رویکرد اشتباهی که دانشکده ها را به حاشیه شهرهای کوچک راند

این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی سمنان با اشاره به عواقب ناشی از آنچه سیاست­ های اشتباه گذشته می­ خواند افزود: این سیاست­ های اشتباه سبب شده که دانشکده ­های مختلف دانشگاه علوم پزشکی به حاشیه و فضای پیرامونی شهرها رانده شوند و این وضعیت نیز به افزایش هزینه­ های دانشجویان و اتلاف وقت آنها انجامیده است .

وی با بیان اینکه به طور مثال در استان سمنان برخی دانشکده ­های علوم پزشکی در حاشیه شهرهای سمنان، سرخه، آرادان و...ایجاد شده گفت: این در حالی است که همه دانشجویان علوم پزشکی می توانستد در خود دانشگاه سمنان متمرکز شوند و نیازی نبود که دانشجویان یک ساعت وقت صرف نمایند تا در کلاسی در دانشکده سرخه حضور یابند. البته باید این را هم بگویم این معضل محدود به علوم پزشکی استان سمنان نیست و تقریبا این مشکل در همه استان­ ها وجود دارد به طور مثال برخی دانشکده های علوم پزشکی اهواز به حاشیه شهرهایی مثل ایذه و بهبهان و ... منتقل شدند .

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی سمنان با بیان اینکه وزارتخانه در مقطعی تصمیم گرفت که با توزیع دانشکده ­ها در شهرهای مختلف زمینه بهره­ مندی شهرستان­ های کوچک از ظرفیت های آموزشی و دانشگاهی را فراهم کند توضیح داد: همین سیاست سبب شد که دانشکده های جدید در فضای پیرامونی شهرها شکل گرفته و علاوه بر تحمیل هزینه های بالا به کشور، هزینه زندگی و تحصیل دانشجویان را هم افزایش دهند .

تمجید از تصمیم رئیس جمهور برای برگزاری مراسم روز دانشجو در خارج از تهران

وی عدم اقبال اساتید مجرب به تدریس در دانشکده های کوچک و دور از مراکز استانی را یکی دیگر از پیامدهای منفی این رویکرد ارزیابی کرد و گفت: سیاست جدایی دانشکده ها و استقرار آنها در شهرهای کوچک مسائل زیادی برای دانشجویان ایجاد و بر آموزش تاثیرات جدی گذاشته است .

این دانشجو به تمجید از تصمیم رئیس جمهور برای برگزاری مراسم روز دانشجو در یک دانشگاه خارج از تهران پرداخت و اضافه نمود: اینکه ما در دانشگاه علوم پزشکی و در زادگاه دکتر روحانی میزبان رئیس جمهور هستیم اتفاق خوشایند و قابل تقدیری است .

بسترسازی برای فعالیت تشکل های دانشجویی در دولت تدبیر و امید

درویش امیری در پاسخ پرسش خبرنگاران در خصوص بسترسازی برای فعالیت تشکل های دانشجویی وجود تشکل هایی برای ذائقه­ های مختلف سیاسی، فرهنگی و... اظهار کرد: خوشبختانه چنین فضایی در دانشگاه­ ها وجود دارد و دانشجویان علاقه­مند می توانند از چنین ظرفیتی بهره­مند شوند .

وی با بیان اینکه فضای خوبی از این نظر در دانشگاه ­ها وجود دارد گفت: فضا برای فعالیت تشکل ها و فعالان دانشجویی در دولت تدبیر و امید فراهم شده و دانشجویان می توانند به فعالیت در این بخش بپردازند .

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 621

به "رویکرد اشتباهی که دانشکده ها را به حاشیه شهرهای کوچک راند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویکرد اشتباهی که دانشکده ها را به حاشیه شهرهای کوچک راند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید