رشت بعد از هر بارندگی تالاب می گردد

به گزارش نماشو، مهسا طالبی - رشت-خبرنگار: بارش های هفته گذشته کافی بود تا رشت در قسمت های زیادی دچار آبگرفتگی گردد و همان تعبیر همیشگی رشت یا ونیز، مجدد بر سر زبان ها بیفتد.

رشت بعد از هر بارندگی تالاب می گردد

اگرچه همه کوشش مدیریت شهری در راستای کاهش آسیب ها بود، اما زمین پر آب یا گاهی گل آلود در مناطقی از رشت، تردد را سخت تر می کرد. در این ایام شهردار رشت هم به زادگاه خود، شاهرود رفته بود. امیرحسین علوی عضو شورای شهر رشت و رئیس سابق شورا هم در نامه ای طعنه آمیز از اسماعیل حاجی پور رئیس شورا درخواست کرد تا در نامه ای دستوری از شهردار بخواهد راهی رشت گردد. معین نبود این فراخوان و حضور فیزیکی شهردار از نظر این عضو شورا چگونه قرار بود مشکل آبگرفتگی را حل نماید.

خود ایشان هم زمانی که ریاست شورا را بر عهده داشت، چه کمکی برای حل معضل آبگرفتگی و پیشبرد جمع آوری آب های سطحی نموده بود؟ شرایط جغرافیایی موجب شده تا این شهر لقب شهر باران را یدک بکشد. به علت نبود زیرساخت های لازم با هر بارش، رشت تبدیل به تالاب می گردد. اغلب مسئولان شهری هم با وقوع بحران، توپ را به زمین یکدیگر می اندازند.

  • مذاکره مجدد با پیمانکاران

قسمت هایی از خیابان های معلم، گلسار، پیچ گلایل و دیلمان، بلوار قلی پور، محدوده سبزه میدان، پارک نیک مرام و... دچار آبگرفتگی شدند و مسئولان خدمات شهری در محل آبگرفتگی حضور یافتند. شاهرخ طلیسگر سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری رشت گفت: در حسین آباد و فولادلو 2 حدود 500 خانوار دچار آبگرفتگی شدند. تاکنون نصف آبگرفتگی این مناطق با استفاده از پمپ های سازمان آتش نشانی و پمپ های شهرداری منطقه برطرف شده است.

شهردار رشت هم بر تکمیل پروژه راهنمایی آب های سطحی تاکید و اعلام کرد: پروژه جمع آوری آب های سطحی در نقاط بحرانی شهر در بعضی از مناطق به صورت کامل اجرا شد و شهروندان در نقاطی که این پروژه در زمان بندی مناسب و با نظارت های دقیق اجرا شد، با مشکل روبرو نیستند، اما در نقاط دیگر که طی سال های 96 و 97 پیمانکارانی انتخاب شده بودند، به دلیل تاخیر 11 ماهه هنگام انتخاب و انتصاب شهردار، پیمانکاران علی رغم وجود قرارداد از انجام کار به دلیل نبود هماهنگی بین دستگاه های خدماتی و مدیریت شهری، سرباز زدند. ناصر حاج محمدی اضافه کرد: در دوره مدیریت جدید شهرداری رشت مجدد با یکایک این پیمانکاران، مذاکراتی برای ادامه عملیات اجرایی انجام شد. اکنون باید با پرداخت بخشی از مطالبات و دیون پیمانکاران، هرچه سریع تر پروژه ها را آغاز کنیم تا در آینده شاهد آبگرفتگی در رشت نباشیم.

  • مشکل آبگرفتگی حل می گردد

شهردار رشت در شرح چگونگی اجرای پروژه راهنمایی آب های سطحی گفت: رشت به 64 حوزه آبگیری تقسیم شده بود که پس از مطالعات مشاور در این حوزه ها معین شد، 32 حوزه از این تعداد، مشکل آبگیری دارد و احتیاج به اجرای پروژه راهنمایی آب های سطحی است. وی ادامه داد: بعد از انجام این مطالعات طراحی های لازم انجام و کار اجرایی و عملیاتی پروژه هم از چند سال قبل آغاز شد. اکنون مشکل آبگیری 100 کیلومتر از معابر شهری برطرف شده است. تعداد زیادی از این پروژه ها در حال انجام هستند و تا خاتمه سال به اتمام می رسند. اتمام تعدادی دیگر هم به سال آینده موکول می گردد.

حاج محمدی گفت: این شهر برای جمع آوری آب های سطحی احتیاجمند 135 کیلومتر لوله گذاری است که فقط 35 کیلومتر آن باقی مانده است. با لوله گذاری در 35 تا 40 کیلومتر دیگر مشکل آبگرفتگی به کلی برطرف خواهد شد. شهردار رشت اضافه کرد: این کار تاکنون بیش از 150 میلیارد تومان هزینه برای شهرداری داشته است. متاسفانه بیشتر این مبلغ به پیمانکاران پرداخت نشده و مدیریت جدید باید بدهی را پرداخت کند. از طرف دیگر شهرداری باید برای تکمیل پروژه نزدیک به 100 میلیارد تومان دیگر در نظر بگیرد.

  • احتیاج به 100 میلیارد تومان اعتبار

حجت جذب سخنگوی شورای شهر رشت هم بخشی از مسائل به وجود آمده را ناشی از لایروبی نشدن لوله های فاضلاب از سوی اداره آب و فاضلاب دانست. وی اضافه کرد: 11 ماه شهردار نداشتن شهر نیز باعث شد پروژه در چند نوبت به دلایل مختلف متوقف گردد، اما حالا تبدیل به اولویت برای شورای رشت شده است. سخنگوی شورا ادامه داد: شهرداری برای لوله گذاری تاکنون بیش از 150 میلیارد تومان هزینه نموده است که با توجه به تورم طی سال 98-97 برای ادامه این کار به حدود 100 میلیارد تومان اعتبار احتیاج است.

جذب اضافه کرد: با توجه به حجم بالای سرمایه مورد احتیاج در این حوزه، انتظار می رود همه دستگاه های مسئول هم به موازات شهرداری، وظایفشان را در پیش بینی ردیف اعتباری مناسب و مورد احتیاج در نگهداری از شبکه، اصلاح و مرمت و لایروبی فاضلاب های سنتی و لوله های آب های سطحی کار شده انجام دهند تا مسئله ای برای شهروندان رخ ندهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1206

به "رشت بعد از هر بارندگی تالاب می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشت بعد از هر بارندگی تالاب می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید