دولت ترامپ ناگزیر به ارائه راه حلی برای صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران است

به گزارش نماشو، یک کارشناس اندیشکده شورای آتلانتیک با اشاره به اینکه کالاهای بشردوستانه باید از تحریم های آمریکا علیه ایران مستثنی باشد، تاکید نمود که واشنگتن از تجارت کالاهای بشردوستانه با ایران حمایت نمی کند.

دولت ترامپ ناگزیر به ارائه راه حلی برای صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران است

به گزارش خبرنگاران، باربارا اسلاوین سرپرست بخش آینده ایران در اندیشکده شورای آتلانتیک در یادداشتی که در پایگاه خبری- تحلیلی المانیتور منتشر شده است، نوشت: کشورهای اروپایی که خواستار حفظ توافق هسته ای با ایران، علی رغم بازگشت تحریم های آمریکا علیه تهران هستند، از دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا می خواهند که معین کند، چگونه آنها می توانند به طور قانونی غذا و خدمات درمانی و دارویی به ایران صادر نمایند.

تجارت کالاهای بشردوستانه باید از تحریم های آمریکا علیه ایران که بخش دوم آن از پنجم نوامبر اعمال می گردد، مستثنی باشد اما با توجه به اینکه بانک های اروپایی کماکان به دلیل ترس از اقدامات تنبیهی آمریکا مایل به تجارت با ایران نیستند، هنوز معین نیست که این کالاهای ضروری چگونه می تواند باز هم در دسترس مردم ایران قرار گیرد.

جرارد آرو سفیر فرانسه در واشنگتن در یک نشست در موسسه هادسون مورخ 29 اکتبر گفت: متحدان اروپایی آمریکا از واشنگتن می خواهند که وضعیت را به عنوان مثال درخصوص کالاهای بشردوستانه معین کند. به طور قطع کالاهای مربوط به این حوزه تحریم نیستند اما واقعیت این است که بانک ها به دلیل ترس از تحریم ها نمی خواهند داد و ستدی با ایران داشته باشند.

این سفیر فرانسوی اضافه نمود: به تازگی این ترس در ایران به وجود آمده است که اگر اقدام مثبتی برای حل مسئله انجام نگردد، ممکن است با کمبود دارو روبرو شوند.

این کارشناس شورای آتلانتیک در ادامه یادداشت خود با اشاره به اینکه اقدام آمریکا برای تحریم ایران یک جانبه است و دیگر طرف های توافق هسته ای کوشش می نمایند ایران را به ماندن در آن و ادامه محدودیت های هسته ای اش متقاعد نمایند، نوشت: دولت ترامپ تاکید می نماید که از مردم ایران حمایت می نماید و کارزار او برای اعمال فشار حداکثری (بر تهران) تنها برای تحت فشار قرار دادن دولت، و نه مردم ایران است اما یک دیپلمات اروپایی که خواست نامش فاش نگردد، در این باره گفت که نه وزارت امور خارجه و نه وزارت خزانه داری آمریکا، هیچ یک معین ننموده اند که پس از پنجم نوامبر تراکنش های قانونی با ایران چگونه می تواند انجام گردد.

یک کارشناس تحریم ها در وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که چه هدایت می تواند به اروپایی ها در این زمینه بدهد، اظهارنظری نکرد و دیگر مقامات دولت نیز در محافل خصوصی گفته اند که مایل به پاک کردن نام موسسات مالی ایرانی از فهرست سیاه نیستند.

در ادامه این یادداشت آمده است: یک جنبه مثبت برای حفظ توافق هسته ای این است که به نظر می آید دولت ترامپ قصد ندارد مانع از ادامه همکاری شبکه مالی سوئیفت با بانک های ایرانی گردد. وزارت امور خارجه آمریکا نیز این پیغام را ارسال نموده است که معافیت هایی را برای خریداران بزرگ نفت ایران در صورتی که آنها واردات خود را کاهش دهند، در نظر خواهد گرفت. این در حالی است که پیش از این واشنگتن اعلام نموده بود قصد دارد تا ماه نوامبر صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

الی گرانمایه، یک کارشناس ارشد در شورای روابط خارجی اروپا به المانیتور گفت که اتحادیه اروپا می خواهد اطمینان یابد که دستکم یک بانک اروپایی بتواند تراکنش های مالی با ایران برای کالاهای مرتبط بشردوستانه را انجام دهد آنها در حال اعمال فشار بر آمریکا بر سر این مسئله هستند تا اطمینان یابند که بانک های خصوصی ایران تحریم نمی شوند، بانک هایی که همکارانی برای شرکت های اروپایی برای صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران به شمار می آیند.

یک احتمال دیگر این است که شرکت های اروپایی می توانند از ساز و کار ویژه ای که اتحادیه اروپا اعلام نموده در حال ایجاد آن برای تسهیل تجارت میان ایران و اروپاست، استفاده نمایند. اگرچه جزئیات این ساز و کار هنوز فاش نشده است، می تواند به نوعی به عنوان یک موسسه تهاتری برای تبادل نفت ایران در ازای کالاهای بشردوستانه عمل کند.

این کارشناس گفت که این روش نه برای ایران و نه برای اروپا گزینه ایده آل نیست اما می تواند یک راه چاره فوری باشد و ممکن است ساز و کار ویژه اروپا نیز به همین روش مورد استفاده قرار گیرد.

باربارا اسلاوین در بخش پایانی یادداشت خود توضیح داد: اما دیگر تحلیلگران ایران می گویند که دولت ترامپ ناگزیر به حل این مسئله است و نمی تواند اجازه دهد مردم به دلیل بیماری هایی جان خود را از دست دهند که داروی مربوط به آن هم اکنون در غرب در دسترس است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اسفند 1397 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 440

به "دولت ترامپ ناگزیر به ارائه راه حلی برای صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت ترامپ ناگزیر به ارائه راه حلی برای صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید