دوباره بی زباله راه اندازی شد

به گزارش نماشو، مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از اجرای برنامه 120 روزه دوباره بی زباله اطلاع داد.

دوباره بی زباله راه اندازی شد

ژیلا آقایی در گفت وگو با خبرنگاران، با این شرح که برنامه 120 روزه دوباره بی زباله با همکاری ومشارکت ادارات کل محیط زیست استان ها، از ابتدای اسفندماه آغاز شده است، گفت: این برنامه تا 15 خرداد - که هفته محیط زیست است - ادامه خواهد داشت. در خاتمه این برنامه 120 روزه، جشنواره دستاوردها به منظور مستندسازی تجربیات پیروز و تقدیر از فعالان این طرح برگزار می گردد.

وی با اشاره به اینکه در سال 97 دو برنامه 100 روزه بی زباله و آب و تالاب توسط معاونت آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست و ادارات کل استان ها انجام شد، اظهارکرد: مدتی پیش پایش این دو برنامه توسط همکاران ستادی و استانی انجام و با خرد جمعی تصمیم گرفته شد که برای بار دوم برنامه بی زباله در کشور اجرایی گردد بنابراین این بار برنامه دوباره بی زباله تدوین و به ادارات کل استان ها ابلاغ شد.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص گروه های فعال در برنامه دوباره بی زباله گفت: سازمان های مردم نهاد رکن مهم اجرای برنامه های مشارکت جویانه سازمان حفاظت محیط زیست هستند و در برنامه دوباره بی زباله هم از این پتانسیل استفاده خواهیم کرد. بخشی از برنامه ها نیز در راستای آموزش دانش آموزان و جلب مشارکت جامعه دانش آموزی در مدارس دنبال می گردد همچنین در کتابخانه های استان ها و ادارات محیط زیست برنامه کتابخوانی را داریم که ضمن ترویج کتابخوانی از نویسنده هایی که در حوزه زباله و پسماند کار نموده اند دعوت و قدردانی می گردد.

آقایی با اشاره به محورهای جدیدی که در طرح دوباره بی زباله مدنظراست، اظهارکرد: در طرح دوم برنامه بی زباله، سعی کردیم برنامه آموزشی برای تور لیدرها مخصوصاً آنهایی که در حوزه طبیعت گردی کار می نمایند و معمولاً دوره محیط زیستی می بینند را مدنظر قراردهیم تا بتوانیم برنامه های خودمان را به این گروه ها معرفی و تورلیدرها را با خودمان همراه کنیم.

وی ادامه داد: در قالب طرح دوباره بی زباله، رویدادهای مرتبط با ایام نوروز مثل پاکسازی و برگزاری جشنواره های محلی برگزار خواهد شد البته کوشش می گردد که از ظرفیت های متفاوت استان ها استفاده گردد. برای همین هم سال جاری دست استان ها در نحوه اجرای طرح دوباره بی زباله و برگزاری رویدادها باز گذاشته شده است تا با توجه به تجربیات سال گذشته به منظور فرهنگسازی در حوزه زباله و پسماند عمل نمایند.

به گفته مدیرکل دفتر مشارکتهای مردمی سازمان محیط زیست، پایگاه های نوروزی محیط زیست در مبادی شهرها مستقر خواهند بودتا ضمن ارایه بروشورهای فراوری شده در حوزه محیط زیست به ویژه پسماند به مردم به گفت وگو و آموزش چهره به چهره اقدام نمایند. همچنین مجموعه ای از اینفوگرافی ها و موشن گرافی ها فراوری شده هم به وسیله این پایگاه ها یا به وسیله فضای مجازی ارائه خواهد شد.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در خاتمه با تاکید بر ضرورت پایش برنامه دوباره بی زباله طی سه مرحله توضیح داد: در بازه 120 روزه اجرای طرح دوباره بی زباله، هر 40 روز یک بار روند اجرای طرح، به وسیله گزارش گیری از ادارات کل استانی پایش می گردد تا نقاط ضعف و بازخوردها را آنالیز کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 تیر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 902

به "دوباره بی زباله راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوباره بی زباله راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید