دستور رئیس جمهور برای انتقال 20 درصد کالاهای اساسی از بنادر به حوزه چابهار

به گزارش نماشو، استاندار سیستان و بلوچستان گفت: رئیس جمهور دستور دادند که 20 درصد کالاهای اساسی و بار موجود در بنادر به حوزه چابهار منتقل گردد و این بندر آمادگی لازم را برای تخلیه این میزان از کالای اساسی کشور دارد.

دستور رئیس جمهور برای انتقال 20 درصد کالاهای اساسی از بنادر به حوزه چابهار

به گزارش خبرنگاران- احمدعلی موهبتی در بازدید از بندر چابهار اضافه نمود: بندر چابهار از ظرفیت های بسیار خوبی برخوردار است که ظرفیتش در سال های اخیر در این دولت از 2.5 میلیون تن به 8.6 میلیون تن رسیده و احتیاج است توجهی به بحث تامین بار برای بندر چابهار صورت گیرد.

موهبتی با اشاره به اینکه بندر چابهار در بحث تحریم ها هم معاف است، تاکید نمود: علاوه بر اینکه جمهوری اسلامی ایران می تواند از این ظرفیت استفاده کند، حتماً کشورهای آسیای میانه هم از جمله کشور افغانستان احتیاج به این بندر دارند.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: همه کشورهای مورد نظر که دسترسی به آب های آزاد ندارند چشمشان به بندر چابهار است، ما امیدواریم بتوانیم اقداماتی انجام دهیم که در چابهار تسهیل گری گردد و خدمات خوبی به همه تجار و کسانی که در حوزه ترانزیت و حمل و نقل کالا فعالیت می نمایند ارائه داده تا بتوانند از این ظرفیت خوب چابهار استفاده نمایند.

وی اعلام کرد: چابهار زمانی صندلی واقعی خود را به عنوان محور توسعه شرق پیدا می نماید که تسهیلات و تخفیف های مبتنی بر دو فاکتور؛ زمان و هزینه برای جذب حداکثری کالا به این بندر تعلق گیرد .

همچنین موهبتی در بازدید از باغ مادری انبه و نهالستان تولید میوه های گرمسیری در منطقه تکش بخش پیشین حضور یافت و از نزدیک با باغداران این منطقه گفت وگو کرد و مسائل و مسائل آنها را جویا شد.

باغداران در این گفت وگو نبود کارگاه های فرآوری محصولات انبه را از جمله کمبودها عنوان کردند که باعث شده سود سرشاری را از این محصول در استان های دیگر عاید کارخانه داران فرآوری محصولات گردد. همچنین باغداران عدم توانایی در تامین 10 درصد سهم آورده شخصی و سنگ اندازی های چرخه اداری را برای استفاده از تسهیلات اشتغال روستایی برای ایجاد کارگاه های تولید از جمله مسائل عنوان کردند .

استاندار در این بازدید با بیان اینکه از 35 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی 6 میلیارد تومان جذب شده و 29 میلیارد تومان با سود 4 درصد وجود دارد، گفت: این تسهیلات بهترین فرصت برای راه اندازی کارگاههای مورد احتیاج در حوزه فرآوری محصولات کشاورزی است که می توان به عنوان حلقه گمشده این بخش استفاده کرد .

باغی که مسئولین از آن بازدید کردند، باغ مادری انبه و نهالستان تولید میوه های گرمسیری به وسعت 6 هکتار است که 15 رقم مختلف انبه در این نقطه کشت شده و از آن برای استفاده پیوندک و تکثیر درختان انبه استفاده می گردد، همچنین انواع نهال پیوندی مثل کنار، گواوا ،چیکو و پاپایا تولید می گردد که به جز احتیاج خود استان بالغ بر یک میلیون نهال در طول سال تولید و به استان های همجوار ارسال می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 625

به "دستور رئیس جمهور برای انتقال 20 درصد کالاهای اساسی از بنادر به حوزه چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور رئیس جمهور برای انتقال 20 درصد کالاهای اساسی از بنادر به حوزه چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید