خوش فکرها زود متولد می شوند!

به گزارش نماشو، سالانه بسیاری از کارآفرینان نوظهور اقدام به راه اندازی کسب و کار جدید می نمایند اما تنها تعداد اندکی از آنها موفق به ایجاد یک شرکت پایدار و البته درآمدزا می شوند. از نگاه بسیاری از کارشناسان، گسترش کسب وکارهای خلاقانه و نوپا بهترین راه دستیابی به رشد شتابان اقتصادی است و باید از ظرفیت فارغ التحصیلان بیکار و جویندگان کار در این بخش استفاده گردد.

خوش فکرها زود متولد می شوند!

به گزارش خبرنگاران، بسیاری از کارآفرینان در روبروه با موانع و مسائل راه اندازی یک کسب و کار جدید، دست از کار و کوشش می کشند؛ تنها کارآفرینانی که از ویژگی های شخصیتی قوی تری برخوردارند، با درک شرایط و مسائل و محدودیتهای موجود، همچنان علاقمند به راه اندازی کسب و کار باقی می مانند.

استارت آپ (Startup) واژه ای است که در سال های اخیر بارها در اخبار دنیای فناوری شاهد استفاده از آن در توصیف کمپانی های نوپا و نوظهوری هستیم که راهکارهای جدیدی را برای حل مسائل و مسائل موجود در دنیای فناوری مطرح می نمایند.استارت آپ، به کسب وکار جدیدی گفته می گردد که پایدار و ارزش آفرین است.درحقیقت یک تجارت نوپا در قالب یک کمپانی، شرکت یا سازمان موقت است که در بستر تکنولوژی های نوین و فناوری اطلاعات شکل می گیرد.

در حال حاضر با توجه به گسترش روز افزون شبکه های مجازی، فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی و آمار بالای فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی، توسعه کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپی به عنوان یک ایده جدید امری لازم است.این کسب و کارها علاوه براشتغالزایی بالا می تواند افزایش ضریب رشد اقتصاد کشورها را موجب گردد.

برخلاف آن چه که مردم تصور می نمایند، استارت آپها و کسب و کارهای نوپا، تنها محدود به دنیای تکنولوژی و اینترنت نیستند بلکه می توانند بسیاری از مرزها را درنوردیده و به حوزه ها و بخشهای مختلف اقتصاد از جمله خدمات، کشاورزی، تعاون،فراوری محصولات و فعالیتهای دانش بنیان ورود نمایند.

از نگاه یک مشاور کسب وکار استارت آپی، در اقتصادهایی همچون ایران وجود استارت آپها می تواند موجب گردد جوانان کمتر به استخدام های دولتی فکر نمایند و بیش تر روی پای خود بایستند چرا که این کسب وکارها بدون تحمیل کمترین هزینه، درآمدزایی و ارزش آفرینی دارند.

مسلم خانی ـ مدیرکل ترویج، آموزش و تحقیقات وزارت تعاون در گفت وگو با خبرنگاران، می گوید: راهنمایی کسب و کارهای نوظهور به سمت تعاونی ها موجب تحول و نوآوری در بخش تعاون می گردد و اگر کارنمودهای بخش تعاون در اقتصاد ملی بازتعریف شوند، بسیاری از نگاهها به این بخش مثبت خواهد شد.

به گفته وی راه اندازی کلینیک های کسب وکار تعاونی با هدف بهبود فضای فعالیت در این بخش در دستور کار قرار گرفته است.

خانی تاکید دارد که پیوند میان تعاونی ها، استارت آپها و کسب و کارهای خلاقانه، به ایجاد فرآیندهای کارآفرینانه در کشور منجر می گردد و در صورتی که بتوانیم کسب و کارهای نوظهور را به سمت مدل تعاونی راهنمایی کنیم، در حقیقت به شکوفایی اقتصاد و رشد و نوآوری در حوزه تعاون یاری نموده ایم.

استارت آپها، معمولا در بستر ایده های نوآورانه و خلاقانه متولد می شوند و فرد یا افرادی خوشفکر، با ایده های نو در جستجوی روشهایی برای کسب درآمد از آن ایده و فراوری انبوه محصولات یا خدمات مبتنی بر آن ایده هستند.او درعین حال ایجاد مراکز رشد و پارک های فناوری را از جمله زمینه های حمایت از استارت آپها عنوان نموده و می گوید: در این مراکز دانشجویان یا فارغ التحصیلانی که در حوزه فناوری اطلاعات تخصص دارند، می توانند ایده های خود را ابتدا در مراکز رشد تخصصی IT و ICT ارزیابی نمایند تا کاستی های کارشان تعیین گردد و پس از آن که به الگوی نهایی قابل ارائه به مشتری رسیدند، می توانند به پارک های فناوری منتقل شوند و کسب و کارهای دانش بنیان مبتنی بر وب را که ارزش افزوده برای کشور داشته باشد، ایجاد نمایند.

پیش تر عیسی منصوری ـ معاون اشتغال وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی ـ از الگوسازی در حوزه کسب و کارهای نوآورانه خبر داده و گفته بود: در حوزه استارت آپ ها و کسب وکارهای نوپا باید قوانین حمایتی داشته باشیم.

به اعتقاد وی نظام اجرایی کشور برای مدیریت و یاری کردن به این نوع ارتباطات آمادگی لازم را ندارد با این حال وزارت کار کوشش نموده در فضای جدیدی که در حوزه کسب وکارهای نوآورانه در بخش خصوصی شکل گرفته نقش تسهیل گری را در سطح دستگاه های دولتی و نظام اجرایی کشور ایجاد کند.

در حال حاضر تاسیس استارت آپ احتیاجی به برقراری قوانین ندارد.استارت آپها، معمولا در بستر ایده های نوآورانه و خلاقانه متولد می شوند و فرد یا افرادی خوشفکر، با ایده های نو در جستجوی روشهایی برای کسب درآمد از آن ایده و فراوری انبوه محصولات یا خدمات مبتنی بر آن ایده هستند.

به نظر می رسد که استارت آپها در کشور ما آینده درخشانی داشته باشند چون پایه فعالیت آنها در ارائه خدمات است و در کشور ما خدمات با اقبال عمومی روبرو است.امروز استارت آپهای شناخته شده بسیاری کوشش نموده اند در بخشهای مختلف خدمات ورود نموده و احتیاج شهروندان را پاسخ دهند.آنالیز فعالیت استارت آپ ها در سال های اخیر نشان می دهد که بعد از چند سال دیگر به عنوان یک استارت آپ شناخته نمی شوند با این حال رمز موفقیت و ماندگاری یک استارت آپ در توانایی او برای رشد بیش تر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 702

به "خوش فکرها زود متولد می شوند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوش فکرها زود متولد می شوند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید