خزان پایتخت در تابستان

به گزارش نماشو، برگ درختان در تابستان زرد شد. پایتخت چند ماه زودتر به پیشواز خزان رفت. مدیران شهری علت این اتفاق را افزایش ناگهانی درجه حرارت و تغییرات اقلیمی می داند اما هنوز اقدام مناسبی برای جلوگیری از این کار صورت نگرفته است.

خزان پایتخت در تابستان

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، مرداد رو به اتمام است و هنوز پاییز نرسیده درختان تهران گرفتار خزان زود هنگام شده اند. سال هاست این موضوع در تهران رخ می دهد و درختان در تابستان دچار خزان می شوند. برخی کارشناسان معتقدند علت این امر افزایش ناگهانی دما و برخی هم آلودگی را علت زرد شدن زودهنگام درختان می دانند.

به اعتقاد برخی کارشناسان، زرد شدن زودهنگام برگ درختان یک تغییر اقلیمی است و همچنین آلاینده های موجود در هوا از طریق برگ درخت جذب و فعالیت تنفسی گیاهان را مختل می کند.

مرگ خاموش درختان تهران

برخی معتقدند که خزان زودرس درختان به نوعی مرگ خاموش درختان پایتخت است و از مسؤولان شهری می خواهند در این زمینه اقدامات جدی انجام دهند.

آیا خزان زودرس فاجعه زیست محیطی است

مطالعاتی در این باره صورت گرفته است اما نظرات متفاوت است، برخی زرد شدن زودهنگام برگ درختان را بیماری نمی دانند و برخی آن را یک فاجعه زیست محیطی عنوان می کنند.محمد هادی حیدرزاده مشاور معاون خدمات شهری شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: معمولاً چند سالی است که در مرداد و شهریور به دلیل تغییرات اقلیمی برگ درختان زودتر زرد می شود.

خزان درختان پایتخت در سرانجام مرداد

مشاور معاون خدمات شهری شهرداری تهران با تأکید بر این موضوع که این مشکل بیماری درخت و گیاه نیست، گفت: در آخر مرداد عموماً خزان داریم و نزدیک به 6 و 7 سال است که این امر رخ می دهد. البته گفته شده که در دوره های قبل هم این اتفاق افتاده است.

به گفته حیدرزاده، این اتفاق بیشتر در نقاطی رخ می دهد که تراکنش درختان پهن برگ بیشتر است.

برخی معتقدند که آبیاری درختان دچار مشکل است و همین امر باعث بروز تنش در درختان می شود و این خزان یک شبه رخ نمی دهد و در اوج گرمای مرداد برگ درختان زرد و با یک باد شهریور برگ ها از درخت جدا می شوند.رضا صدیقی کارشناس محیط زیست در این باره به خبرنگار فارس، گفت: اینکه درختان دچار خزان زودرس می شوند بیماری نیست، اگر آفت بود باید به بقیه درختان هم منتقل می شد. وی به موضوع آبیاری درختان در تهران اشاره کرد و گفت: آبیاری ادامه دار است و کمبود آب و قطعی نداشته ایم به همین دلیل این امر باعث بروز تنش نشده است.

دفاع غریزی درخت در مقابل گرما

وی با تأکید بر این موضوع که اوج درجه حرارت را در مرداد داریم، گفت: برای اینکه در سطوح برگ ها تبخیر و تعرق صورت گیرد و برای اینکه این تبخیر و تعرق به حداقل برسد سطح سبز برگ کاهش می یابد و این یک دفاع غریزی است که سطح تبخیر را کمتر می کند.صدیقی ادامه داد: در مرداد که هوا گرم است این اتفاق می افتد و برگ درخت در شهریور جدا می شود و این امر یک شبه رخ نمی دهد و به مرور ایجاد می شود، در اواخر مرداد برگ ها زرد و ریزش آنها در شهریور نمود پیدا می کند.

زرد شدن زودهنگام برگ خواب زمستانی درختان نیست

این کارشناس محیط زیست با تأکید بر این موضوع که این امر خواب پاییزی درختان نیست، گفت: وقتی برگ درختان در شهریور می ریزد دوباره جوانه می زند و این نشان می دهد که این امر خواب زمستانی نیست.بر اساس این گزارش، دلیل اصلی بروز خزان درختان استرس حرارتی است و افزایش ناگهانی دما باعث بروز شوک در درختان می شود و میزان دفع آب در برگ ها را تشدید و باعث ریزش برگ ها می شود.

باید تغییر در ساعات آبیاری رخ دهد

اگر در روزهای عادی درختان هر دو روز یکبار آبیاری می شوند باید در این شرایط هر سه روز یکبار آبیاری شوند و با کوتاه تر شدن فواصل آبیاری و همچنین آبیاری در ساعات خنک این امر کاهش می یابد.علی محمد مختاری مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: وقتی درجه حرارت هوا بالا می رود در درخت تنش ایجاد می شود و این بدان معنا نیست که درخت آب نخورده است و ضعیف است بلکه یک تنش گیاهی است.وی با تأکید بر این موضوع که ما درختان را شب ها و در ساعات خنک آبیاری می کنیم، گفت: ممکن است در برخی نقاط خزان زودرس داشته باشیم و با خنک شدن هوا این مشکل برطرف می شود.

مختاری به کاهش مدت زمان آبیاری در روزهای گرم اشاره کرد و گفت: به جای آبیاری سه بار در هفته، دو بار در هفته آبیاری می کنیم و از ساعت 6 بعدازظهر تا 8 صبح آبیاری انجام و بعد از اینکه هوا خنک تر می شود تا 10 صبح هم آبیاری ادامه دارد.مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تهران اضافه نمود: با وجود اینکه امسال درجه هوا در تیر و مرداد بالا بود اما نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری داشتیم.با توجه به اینکه به یکباره در مرداد هوا گرم می شود و درختان هنوز به ثبات آبی نرسیده اند باعث بروز خزان در تابستان می شود، این خزان ماندنی نیست و مقطعی است و باید با آبیاری مناسب جلوی این امر گرفته شود. اصغر عطایی مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: وقتی به یکباره هوا گرم می شود روی درختان تأثیر گذاشته و باعث ریزش می شود و پاییز زودرس در مرداد داریم. البته وقتی هوا خنک می شود مشکل برطرف می شود. وی با بیان اینکه گرما برگ درختان را می سوزاند گفت:وقتی که درجه هوا کاهش می یابد این مشکل برطرف می شود.به گفته عطایی، به غیر از درختان سوزنی برگ تقریباً در هر گل و گیاهی به دلیل گرمای بیش از حد این امر رخ می دهد.

مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران با بیان اینکه، باغ های محصور و باغ هایی که همیشه آب پای درخت است کمتر برایشان این امر رخ می دهد، گفت: اما در جاهایی که باز است برگ درختان بیشتر زرد می شود.عطایی اضافه نمود: تقریباً 10 الی 15 روز که درجه حرارت بالای 42 درجه است برگ ها زرد و فرو می ریزند اما دوباره این برگ ها جوانه می زنند.برخی از اعضای شورای شهر تهران معتقد هستند که ساخت و سازهای بی رویه باعث آسیب جدی به درختان شده و همچنین گودبرداری ها ریشه درختان را از بین برده است.

ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: درختان نیز جزو شهروندان زنده تهرانی محسوب می شوند و برای مدیریت شهری ارزشمند هستند.وی با بیان اینکه تغییرات اقلیم و آب و هوایی امسال در کشور قوی تر بوده است، گفت: اختلاف درجه حرارت روزانه می تواند یکی از عوامل زرد شدن زودهنگام برگ درختان باشد. رئیس کمیته سلامت شورای شهر با تأکید بر اینکه امسال شاهد زرد شدن برگ درختان به مانند سالهای قبل نبوده ایم، گفت: در برخی نقاط برگ درختان زرد شده است، ولی خوب است رسانه ها به این موضوع حساسیت نشان می دهند. وی تأکید کرد: تلاش سازمان پارک ها بر این اساس است که درختان کمتر آسیب ببینند.

خداکرمی با تأکید بر اینکه بسیاری از ساخت و سازها باعث آسیب به درختان شده اند گفت: ریشه بسیاری از درختان دچار مشکل شده که معضلات آن در آینده دیده می شود و تأکید می کنم که زرد شدن برگ درختان چند عاملی است نه یک عاملی.بر اساس این گزارش، چند سالی است که درختان تهران دچار خزان زود رس می شوند و مدیران شهری در آب مورد استفاده برای آبیاری درختان از ترکیبات گیاهی ضد تنش استفاده شده است، اضافه نمود: در تانکرهای آبیاری نیز از ترکیبات ضد تنش استفاده شد تا درختان بتوانند تنش وارد شده در اثر گرما را تحمل کنند

منبع : فارس

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1142

به "خزان پایتخت در تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خزان پایتخت در تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید