حمل کالا با راه آهن در شبکه ریلی 17 درصد افزایش یافته است

به گزارش نماشو، محمدزاده مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی که همراه وزیر راه و شهرسازی به قزوین سفر نموده بود درحاشیه بازدید از پروژه راه آهن قزوین به رشت درگفتگو با خبرنگاران اظهارداشت:خوشبختانه در امسال نسبت به سال قبل در حوزه حمل و نقل ریلی و میزان بار در تن کیلومتر حدود 17 درصد و در بخش تناژ بیش از 13 درصد رشد داشتیم و این روند ادامه خواهد یافت و در طول سالهای 92 تا 96 اتفاقات خوبی اتفاق افتاده است.

حمل کالا با راه آهن در شبکه ریلی 17 درصد افزایش یافته است

وی اضافه نمود: قبل از سال 92 حداکثر میزان بار جابجا شده توسط شبکه ریلی 34 میلیون تن بود که در سال 94 این رقم به 35 میلیون تن و در سال 95 به میزان 40 میلیون تن و سال قبل به 47 میلیون تن رسید و سال جاری هم پیش بینی می کنیم این میزان به بیش از 50 میلیون تن برسد.

مدیرعامل شرکت راه آهن توضیح داد: هر چند از سهم بازار فاصله داریم اما ارقام محقق شده بسیار قابل توجه است و برای درک موضوع باید گفت در سال 92 میزان تن کیلومتر حمل بار حدود 22.5 میلیارد کیلومتر بود و سال 84 این میزان به 19.5 میلیارد تن کیلومتر رسید.

وی اظهارداشت: در مدت هشت سال حدود 3 میلیارد تن کیلومتر حمل بار داشتیم که در4 مدت سال این وضعیت به 1.5 میلیارد تن کیلومتر رسید و در سال 96 این میزان حدود 8 میلیارد تن کیلومتر اضافه شد و ما از 22.5 میلیارد تن کیلومتر به 30.5 میلیارد تن کیلومتر رسیدیم که دستاورد ارزشمندی در تحول در حوزه جابجایی کالا با راه آهن است.

محمدزاده بیان نمود: برنامه ما این است که بتوانیم تا سال 1400 از مرز 100 میلیون تن جابجایی بار به وسیله شبکه ریلی عبور کنیم و این موضوع هدف گذاری شده و به آن دست خواهیم یافت.

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی بیان نمود: وضعیت ناوگان باری در آغاز این دولت 22 هزار دستگاه بود که البته به بخش خصوصی تعلق دارد ولی با پشتیبانی صورت گرفته این تعداد به 25 هزار رسیده و پیش بینی می کنیم تا قبل از سال 1400 این میزان به 100 هزار واگن برسد.

وی وضعیت ناوگان مسافری رانامناسب دانست و یادآورشد:ناوگان مسافری شرایط مناسبی نداردچون صنعت ریلی دربخش مسافری غیر سودآور است و ما نیز از واگن های مسافری ریلی هیچ حق دسترسی نمی گیریم و در حوزه نیروی کشش قیمتهای غیر واقعی را دریافت می کنیم چون فعالیت سودآور نیست با این حال چون قیمت تمام شده برای شرکت های مسافری و میزان هزینه و درآمد همخوان نیست در بخش مسافری رشد مناسبی نداشته ایم.

محمدزاده اضافه نمود: البته تعداد واگن های مسافربری اضافه شده که هنوز با شرایط مناسب فاصله داریم لذا تدبیری در حال پیگیری است که با حمایت وزیر محترم امیدواریم از ظرفیت تبصره 18 بتوانیم تعداد قابل توجهی واگن مسافری خریداری کنیم.

وی اظهارداشت: در حال حاضر تعداد 1300 واگن مسافر بری فعال داریم که 800 واگن هم نیازمند نوسازی است و امیدواریم از اعتبارات تبصره 18 بتوانیم یک هزار واگن جدید مسافری، تعدد 200 لوکوموتیو و 10 هزار واگن مسافری خریداری نموده و وارد ناوگان کنیم.

محمدزاده گفت: با استفاده از ظرفیت داخلی مانند آنچه در استان زنجان داریم قادریم نسبت به تامین ریل باس برای بخش خصوصی اقدام کنیم تا خطوط جدید بتوانند تواتر سیر برای مسافر را با سرعت بالا تامین نمایند.

جابجایی 25 میلیون مسافر در شبکه ریلی

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی بیان نمود: میزان جابجایی مسافر با قطار سالانه 24 تا 25 میلیون نفر و سرعت حرکت قطارها به طور میانگین 140 تا 160 کیلومتر در ساعت است.

وی اضافه نمود: البته به دلیل مسائل فنی و هندسی و کوهستانی بودن مناطق در برخی مسیرها این سرعت گاهی سرعت به 60 تا 70 کیلومتر در ساعت هم کاهش پیدا می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 682

به "حمل کالا با راه آهن در شبکه ریلی 17 درصد افزایش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل کالا با راه آهن در شبکه ریلی 17 درصد افزایش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید