حجم زیاد کتب درسی؛ عامل استرس دانش آموزان، 19 درصد پسران متوسطه اول دارای رفتارهای پرخطر

به گزارش نماشو، معاون سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، ضمن انتقاد نسبت به بی توجهی نظام آموزش و پرورش جهت اجرای برنامه های سلامت روان دانش آموزان، می گوید: اگرچه سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش در بحث تربیت به شش ساحت اشاره نموده است، اما می بینیم که جز توجه به بخش علمی، اساسا یا به سایر بخش ها توجهی نمی گردد یا با نگاهی کاملا تقلیل گرایانه به آن می اندیشند.

حجم زیاد کتب درسی؛ عامل استرس دانش آموزان، 19 درصد پسران متوسطه اول دارای رفتارهای پرخطر

خبرگزاری خبرنگاران در آستانه بازگشایی مدارس و به بهانه آنالیز وضعیت سلامت روان دانش آموزان با معاون سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور به گفت وگو نشست. فریبرز درتاج در این گفت وگو از وضعیت سلامت روان دانش آموزان، توقف اجرای طرح بومی نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) و علت آن، بی توجهی مدارس نسبت به اجرای سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش، تاثیر رفتار خانواده ها و معلمان بر رشد روانی و اجتماعی دانش آموزان و چگونگی برخورد صحیح معلمان با دانش آموزان سخن گفت که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

فریبرز درتاج در ابتدا ضمن آنالیز آخرین وضعیت سلامت روان دانش آموزان گفت: باتوجه به اینکه پژوهش گسترده ای از وضعیت سلامت روان دانش آموزان صورت نگرفته است، نمی توان آمار دقیقی ارائه کرد، اما به طورکلی در میان دانش آموزان با بعضی اختلالات روانشناختی همچون اضطراب، افسردگی و بیش فعالی روبرو هستیم؛ اختلالاتی که می تواند منجر به افت تحصیلی آنها گردد.

19.7 درصد پسران مقطع متوسطه اول دارای رفتارهای پرخطر

23.6 درصد افراد 15 تا 64 ساله دچار یک یا چند اختلال روان پزشکی

وی با اشاره به تحقیقاتی که درباره وضعیت سلامت روان دانش آموزان اجرا شده است، گفت: براساس این تحقیقات، 19.7 درصد پسران مقطع متوسطه اول دارای رفتارهای پرخطر هستند. همچنین طبق پیمایش سلامت روان سال 97، به طور کلی 23.6 درصد از افراد 15 تا 64 ساله ساکن کشور دچار یک یا چند اختلال روان پزشکی هستند.

رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران معتقد است: اگرچه حدود نیمی از اختلالات روانپزشکی در دوران بزرگسالی تشخیص داده می شوند، اما این اختلالات در دوران کودکی و نوجوانی به تدریج بروز می یابند، لذا پرداختن به موضوع سلامت روان در کودکی و نوجوانی و مدیریت مناسب مسائل روانشناختی موجود، در این سنین از اهمیت بسزایی برخوردار است.

درتاج در پاسخ به این سوال که آیا در امسال پیمایش و سنجش خاصی برای ارزیابی وضعیت سلامت دانش آموزان در نظر دارید؟ گفت: چنانچه وزارت آموزش و پرورش درخواستی در این زمینه داشته باشد، مرکز دانش بنیان وابسته به انجمن روانشناسی تربیتی ایران این آمادگی را دارد تا به واسطه ظرفیت انجمن علمی روانشناسی تربیتی ایران، برای اولین بار و با رعایت شاخص های علمی و روزآمد نسبت به سنجش وضعیت سلامت روان دانش آموزان سراسر کشور در تمامی مقاطع تحصیلی اقدام کند و به نظر می رسد تا زمانی که اطلاعات دقیق و مستندی از اصل مسئله وجود نداشته باشد، نمی توان برنامه ریزی های درستی برای حل آن داشت.

توقف اجرای طرح بومی نماد به دلیل عدم تامین بودجه

وی ضمن انتقاد از فقدان برنامه های جامع در راستای سلامت روان دانش آموزان اضافه کرد: هر چند طی سال های اخیر، برنامه مشترکی (پیشنهادی از سوی سازمان جهانی بهداشت) بین وزارت بهداشت و آموزش و پرورش تحت عنوان برنامه سلامت روان در مدارس اجرا شده است، اما به دلیل بومی نبودن شاخص ها نمی توان به نتایج این برنامه تکیه کرد. طرح بومی نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) نیز که با تکیه بر سلامت جسمی، روانی، رفتاری و پیشگیری از آسیب ها در مدارس طراحی شد، قرار بود در سراسر کشور اجرا گردد، اما این طرح در سال 96 در 130 مدرسه واقع در نظرآباد البرز به صورت پایلوت و در سال 97 نیز در بیش از 100 مدرسه در 6 استان اجرا شد اما به نظر اجرای این طرح به دلیل عدم تامین بودجه یک هزار میلیاردی در مدارس سراسر کشور متوقف شده است.

بی توجهی نسبت به اجرای سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش

این روانشناس درباره اجرای برنامه های سلامت روان در مدارس توضیح داد: کمرنگ شدن مباحث پرورشی و تربیتی و تمرکز صرف مدارس به مقوله های آموزشی که بعضا خود این موضوع نیز در دانش آموزان موجب اضطراب می گردد، از مهمترین خلاهای موجود در مدارس به شمار می رود. اگرچه در سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش در بحث تربیت به شش ساحت تربیت دینی و اخلاقی، سیاسی و اجتماعی، زیستی و بدنی، هنری و زیبا شناختی، مالی و حرفه ای و تربیت علمی و فناوری اشاره شده است، اما می بینیم که جز توجه به بخش علمی، اساسا یا سایر بخش ها مورد توجه نیست یا با نگاهی کاملا تقلیل گرایانه به آن می نگرند.

حجم زیاد کتب درسی؛ عامل فشار و استرس دانش آموزان

وی مهمترین عاملی که منجر به فشار و استرس دانش آموزان می گردد و بهداشت روانی آنها را بر هم می ریزد، را حجم زیاد کتب درسی و تاکید غیر عادی در استفاده از کتب کمک درسی دانست و اضافه کرد: هیچ مدرسه ای اجازه ندارد دانش آموزان را به استفاده از کتب کمک درسی مجبور کند، زیرا تنها منبع معتبر کتب درسی هستند که توسط آموزش وپرورش طراحی می شوند. کتب کمک درسی اغلب اطلاعات غلطی را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند؛ کتاب هایی که عموما توسط موسسات سودجو تبلیغ می شوند اما حتی یک سوال از آنها در کنکور سراسری طرح نمی گردد.

راه اندازی نهضت گفتمان سازی در مدارس

درتاج با تاکید بر سلامت روان دانش آموزان و تأثیر آن بر سلامت روان جامعه، توضیح داد: باید به منظور افزایش سلامت روان نسل آینده نهضت گفتمان سازی در این راستا راه اندازی گردد، زیرا گفتمان سازی می تواند مدارس را سلامت روان محور هدایت کند. مدارس سلامت روان محور ارزش هایی همچون توجه و مراقبت برای همه، به رسمیت شناختن تفاوت ها، پرورش اعتماد به نفس، ایجاد و شکل دهی روابط بین فردی، تامین امنیت، تشویق به مشارکت جمعی و شکل گیری و تقویت استقلال، را در دانش آموزان نهادینه می نماید.

تاثیر خانواده ها و معلمان بر رشد روانی و اجتماعی دانش آموزان

معاون پژوهشی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور در ادامه این گفت وگو و در پاسخ به این سوال که معلمان و خانواده ها چگونه می توانند رشد روانی-اجتماعی دانش آموزان را تقویت نمایند؟گفت: رشد روانی-اجتماعی از مهمترین جنبه های رشد بچه ها و نوجوانان به شمار می رود، زیرا آنها در سایه کسب مهارت های اجتماعی قادر به برقراری ارتباط با دیگران و سازگاری با اطرافیان و اجتماع خود می شوند؛ در واقع بچه ها و نوجوانان وارد چرخه ای از اجتماعی شدن قرار می گیرند که طی آن، هنجارها، قوانین، نگرش ها و به طور کلی الگوهای فرهنگی و اجتماعی را پذیرفته و با رضایت خاطر به آن عمل می نمایند. البته این فرآیند که باعث رشد اجتماعی فرد می گردد، جریانی یک طرفه نیست که در آن اجتماع خواسته های خود را به کودک یا نوجوان تحمیل کند، بلکه نوجوان نیز در پذیرش و عمل به خواسته های اجتماع نقش مشخص نماینده ای را ایفا می نماید.

درتاج ادامه داد: پدر و مادر، برادران و خواهران، مربیان و معلمان، دوستان و همسالان و به طور کلی همه کسانی که اطراف بچه ها و نوجوانان قرار دارند، در رشد اجتماعی آنها نقش به سزایی دارند. در این میان، آموزش مهارت های اجتماعی لازم به دانش آموزان همیشه به عنوان یکی از اهداف عالیه نظام رسمی تعلیم و تربیت مورد توجه مربیان بوده است.

این روانشناس اضافه کرد: باتوجه به اینکه بخش مهمی از هویت افراد در مراکز آموزشی شکل می گیرد، لذا اگر نهادهای آموزشی و کانون های تربیتی، وظیفه خود را در قبال شخصیت و هویت دهی مناسب به این افراد با شایستگی انجام ندهند، نتیجه ای جز وابستگی، بی هویتی، احساس حقارت در برابر دیگران و خودباختگی، افسردگی، نکوهش شخصیت و منش خویش در دانش آموزان نخواهند داشت. به عبارت دیگر، اگر مدرسه در این جهت به دانش آموزان کمک کند، آنها در صورت عدم موفقیت در تحصیل به جای تسلیم شدن در برابر موقعیت ها، به ارزیابی مجدد خود پرداخته و سطح انتظار مطلوب از خویشتن را مورد نظر قرار می دهند.

بنابر اظهارات رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران، اصل خود رهبری، خوداتکایی و خودآموزی فرد باید در همه مراحل رشد، به منزله یک راهبرد تربیتی هم در خانه و هم در مدرسه تقویت و گسترش یابد. احترام به شخصیت کودک همانگونه که هست و شناخت تواناییها همانگونه که وجود دارد و توسعه و پرورش استعدادها آنگونه که باید محقق شوند راهبردهای اساسی در تربیت اجتماعی هستند.

وی معتقد است که مربی در فرآیند تربیت اجتماعی کودک، به جای رابطه عمودی و تحکمی باید رابطه عرضی و افقی برقرار کند تا او با برخورداری از اعتماد به نفس و پی بردن به توانمندی های خویش، راه خود را بدون مرعوب شدن از دیگران بیابد.

درتاج در ادامه با اشاره به اینکه اضطراب و ناامنی، از عوامل تهدیدنماینده شکل گیری و تکوین طبیعی و مستقل شخصیت کودک محسوب می شوند، اضافه کرد: وظیفه اولیا و مربیان بیش از هرچیز ایجاد مهارت های لازم در دانش آموزان برای روبروه با این عوامل و کنار آمدن و درک شرایط واقعی زندگی علی رغم همه محرک های ناخوشایند و ناامن آن است.

به گفته این روانشناس، ویژگی های مربوط به رشد اجتماعی در دانش آموزان را می توان با راه های منطقی و صحیح تقویت کرد که در این راستا باید به عنصر اساسی آموزش مهارت های اجتماعی توجه گردد، البته آموزش مهارت های اجتماعی در دانش آموزان باید به شیوه درستی انجام گیرد تا موجب استقرار الگوهای رفتاری غلط نگردد.

وی با بیان اینکه نحوه کنش متقابل معلم و دانش آموز در شکل گیری رابطه عالی آنها بسیار مهم است، اضافه کرد: راهبردهای آموزشی معلم می تواند ترکیبی از ملاحظات نظری و ارزیابی ویژگی های هر یک از دانش آموزان را به منظور ایجاد ارتباط مناسب با آنها دربرگیرد. این ملاحظات نظری می تواند طیفی از رابطه عاطفی معلم با دانش آموز، سبک مدیریت کلاس توسط معلم، تکنیک های افزایش یادگیری دانش آموز، انتظارات معلم از دانش آموز، توجه معلم به بهداشت روانی دانش آموز را در برگیرد.

راهکارهای تقویت جنبه های اجتماعی شخصیت دانش آموزان

وی در ادامه واگذاری مسئولیت های مختلف به دانش آموزان در حد توانایی های شان به منظور ایجاد اعتماد به نفس و حس اطمینان به توانایی های شان، تشویق برای شرکت در جلسات گروهی، انجمن های مذهبی، فرهنگی و ورزشی، ارائه الگوهای مناسب رفتاری از طرف معلمان در ارتباط با کاربرد صحیح یک مهارت اجتماعی مانند احترام به دیگران، آشنا کردن دانش آموزان با قوانین و مقررات بازی و تشویق آنها به رعایت آن، تشویق به دوستی و همنشینی با دانش آموزان دارای رشد اجتماعی بالا، تشویق به شرکت در مسابقات فرهنگی- ورزشی و رعایت منافع اجتماع و دیگران را از راهکارهایی برای تقویت جنبه های اجتماعی شخصیت دانش آموزان دانست.

چگونگی برخورد صحیح معلمان با دانش آموزان

درتاج در ادامه درباره نحوه برخورد معلمان با دانش آموزان نیز توضیحاتی ارائه و اعلام کرد: معلمان باید مؤدبانه صحبت نمایند و گاهی اوقات سؤالهایی غیر جدی مطرح نمایند تا ساختار شخصیتی آنها جدی و غیر قابل انعطاف به نظر نیاید، زیرا کیفیت رابطه معلم-شاگرد تا حد زیادی روی یادگیری تأثیرگذار است. به طور مثال دانش آموزانی که معلم خود را دوست دارند کمتر برای آنها دردسر و مزاحمت ایجاد می نمایند، همچنین در شرایطی که دانش آموز از طرف معلم درک و مورد احترام واقع گردد، عزت نفس در دانش آموز افزایش می یابد.

رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران ادامه داد: گوش کردن فعال معلمان به صحبت ها و اظهار نظرهای مختلف دانش آموزان، احساس خوبی را در دانش آموزان نسبت به معلمشان ایجاد می نماید. در نتیجه آنها بیشتر خویشتن دار، مسئول و خود منضبط بار می آیند. نکته حائز اهمیت دیگر رابطه بین سبک های رهبری معلمان و تأثیری است که این سبک ها می تواند بر بهداشت روانی دانش آموزان داشته باشد. از آنجایی که هر انسانی تمایل ذاتی به کسب احترام و ارزش و مورد قبول واقع شدن توسط دیگران را دارد، اگر معلمان آگاهی کافی در خصوص بهداشت روانی داشته باشند می توانند نسبت به از بین بردن مسائل افراد موفقیت بیشتری کسب نمایند.

وی با اشاره به اینکه معلمان خوب دارای ویژگی های مشترکی هستند که می توانند با به کارگیری این ویژگی ها در بهداشت روانی دانش آموزان تأثیر مثبت داشته باشند توضیح داد: معلم خوب دانش آموزان را دوست دارد، این حقیقت به قدری اصولی و ساده است که به نظر مهمترین اصل تعلیم است، معلم خوب باید از نظر روانی سالم و رفتارهای او سرمشق دانش آموزان باشد، معلم خوب باید رابطه میان تعلیم و تربیت و بهداشت روانی را بداند، اطلاعاتی در خصوص چگونگی رشد جسمانی و روانی دانش آموزان داشته باشد و با به کارگیری روش های مختلف بر حسب اقتضای جسمانی و روانی آنها رفتار کند،همچنین دانش آموزان را در مسائل خانوادگی، عاطفی و اجتماعی کمک کند و دانش آموزانی را که دارای مسائل شدید روانی هستند شناسایی و آنها را به مراجع صلاحیتدار هدایت کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1262

به "حجم زیاد کتب درسی؛ عامل استرس دانش آموزان، 19 درصد پسران متوسطه اول دارای رفتارهای پرخطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حجم زیاد کتب درسی؛ عامل استرس دانش آموزان، 19 درصد پسران متوسطه اول دارای رفتارهای پرخطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید