جراحی زیبایی چشم و پلک؛ باید ها و نباید ها

به گزارش نماشو، خبرنگاران: جراحی زیبایی پلک که به آن لیفت پلک یا بلفاروپلاستی نیز می گویند، پف پلک های پایین و افتادگی پلک های بالا را برطرف می نماید. این عمل جراحی معمولا به دلیل زیبایی انجام می گردد و همچنین شیوه ای موثر برای بهبود بینایی در افراد سالمندی است که افتادگی پلک های بالا در آن ها مانع بینایی شان شده است.

جراحی زیبایی چشم و پلک؛ باید ها و نباید ها

لیفت پلک، تیرگی پای چشم ها، چین و چروک های پنجه کلاغی اطراف چشم ها و یا سایر چروک های صورت را رفع نخواهد نمود. عمل بلفاروپلاستی معمولا همراه با سایر جراحی ها مانند تزریق فیلر، لیفت پیشانی و یا جوانسازی پوست با لیزر انجام می گردد.

فرایند پیری پلک چشم

پوست به طور تدریجی با افزایش سن، قابلیت کشسانی خود را از دست می دهد. کاهش کشسانی پوست و کشش مداوم جاذبه باعث می گردد پوست اضافی در پلک های بالا و پایین جمع گردد. پوست اضافی در پلک های پایین سبب چین و چروک و پف شده و در پلک های بالا، چین خوردگی هایی ایجاد می نماید. این پوست اضافی روی مژه ها افتاده و میدان دید فرد را محدود می نماید.

چربی ای که به عنوان ضربه گیر میان کره چشم و استخوان عمل می نماید نیز می تواند در پلک های بالا و پایین، پف ایجاد کند. غشای نازکی که این چربی را سر جای خود نگه می دارد با بالا رفتن سن، ضعیف شده و اجازه می دهد چربی به جلو حرکت نموده و وارد پلک ها گردد، درست مانند فتق.

عمل زیبایی پلک چشم برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که از سلامتی خوبی برخوردارند و انتظارات غیر واقعی ندارند می توانند جراحی پلک چشم انجام دهند. بیشتر افرادی که برای لیفت پلک مراجعه می نمایند، 35 سال به بالا هستند، اما اگر پف یا افتادگی پلک ها در خانواده شما موروثی باشد ممکن است تصمیم بگیرید لیفت پلک را زودتر انجام دهید.

عمل زیبایی پلک می تواند ظاهرتان را زیباتر نموده و یاری تان کند اعتماد بنفس بیشتری پیدا کنید. اما شاید ظاهری را که ایده آل تان است به شما ندهد یا تغییری در ساختار صورت تان ایجاد نکند. قبل از اینکه تصمیم به عمل لیفت پلک بگیرید، هدف تان را معین نموده و آن را با پزشک جراح تان مطرح کنید.

آیا اثرات عمل زیبایی پلک، دائمی هستند؟

اثر لیفت پلک بالا می تواند دست کم 5 تا 7 سال باقی بماند. عمل پلک پایین نیز به ندرت احتیاج به تکرار پیدا می نماید. البته بعد از عمل، چشم های تان همچنان به روند پیری خود ادامه می دهند. اگر پلک های تان دوباره افتادگی پیدا کردند، شاید بهتر باشد به جای تکرار عمل زیبایی پلک، لیفت پیشانی انجام دهید.

چگونه باید برای عمل زیبایی پلک آماده شوید؟

پزشک از شما در خصوص جراحی هایی که در گذشته انجام داده اید و بیماری یا عارضه ای که قبلا داشته اید یا در حال حاضر دارید سوال هایی می پرسد، مثلا خشکی چشم ها، آب سیاه، آلرژی و حساسیت، مسائل خونی، اختلالات تیروئید و دیابت. همچنین پزشک جراح شما باید بداند چه دارو ها یا مکمل هایی مصرف می کنید.

در ضمن پزشک تان از شما می خواهد چند هفته پیش از عمل، سیگار را کنار بگذارید، چون سیگار می تواند توانایی بدن تان برای ریکاوری و التیام بعد از عمل را کاهش بدهد. بعد از عمل خودتان به تنهایی نمی توانید به خانه برگردید و اولین شب بعد از عمل، یک نفر باید کنارتان بماند.

شما باید چند روز بعد از عمل در خانه بمانید و فعالیت های تان را محدود کنید تا پلک های تان التیام بیابند. بعضی از افراد بعد از عمل دچار خشکی چشم می شوند، اما به ندرت بیش از دو هفته طول خواهد کشید. اگر خشکی چشم تان بیش از دو هفته ادامه دار شد، به پزشک تان اطلاع دهید.

بعد از عمل باید موارد زیر را در خانه آماده داشته باشید:

 • تکه های یخ
 • آیس پک (یا اینکه می توانید از کیسه فریزر هایی که با یخ یا ذرت منجمد پُر شده اند بهره ببرید)
 • گاز استریل های کوچک
 • قطره اشک مصنوعی (از پزشک تان بپرسید چه نوع اشک مصنوعی برای شما مناسب تر است)
 • لیف ها و حوله های تمیز و نو
 • مسکّن هایی که پزشک تان تجویز نموده است

پزشک تان توصیه هایی برای بعد از عمل تان به شما خواهد نمود:

 • اولین شب بعد از عمل، هر یک ساعت به مدت 10 دقیقه روی چشم های تان آیس پک بگذارید و روز بعد، 4 تا 5 بار طی روز از آیس پک بهره ببرید.
 • پلک ها را به آرامی تمیز کنید و از قطره چشم و پمادی که برای تان تجویز شده طبق دستور بهره ببرید.
 • به بدن تان فشار وارد نکنید، چیز های سنگین بلند نکنید و یک هفته شنا نکنید.
 • به مدت یک هفته، ورزش های پُرشدت مانند تمرین با وزنه های سنگین یا دو انجام ندهید.
 • سیگار نکشید.
 • چشم ها را نمالید.
 • اگر لنز های تماسی دارید، تا دو هفته بعد از عمل نباید از آن ها بهره ببرید.
 • از عینک آفتابی تیره و بزرگ برای محافظت از پوست پلک های تان در برابر باد و خورشید بهره ببرید.
 • تا چند روز موقع خواب، سرتان را بالاتر از سینه تان قرار دهید.
 • برای کاهش تورم از کمپرس سرد بهره ببرید.
 • بعد از چند روز به پزشک تان مراجعه کنید تا در صورت احتیاج، بخیه ها را بکشد.

نکته: شما نباید از ادویل، موترین، ناپروکسن و آسپرین بهره ببرید، زیرا احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

عمل زیبایی پلک چگونه انجام می گردد؟

اگر عمل پلک روی هر دو پلک بالا و پایین انجام گردد، معمولا حدود دو ساعت زمان می برد و پزشک معمولا از بی حسی موضعی همراه با آرامبخش خوراکی استفاده می نماید.

اگر قرار باشد جراحی روی هر چهار پلک تان انجام گردد، پزشک جراح اول روی پلک های بالا کار خواهد نمود. برش ها معمولا روی خط های طبیعی پلک ها داده شده و طی این برش ها جراح، پوست را از بافت زیرین جدا می نماید و چربی و پوست اضافی را برمی دارد (و در صورت لزوم، عضله). سپس پزشک جراح، این برش ها را با بخیه های ریزی می بندد. بخیه های پلک های بالا، سه تا شش روز باقی خواهند ماند. پلک های پایین ممکن است احتیاج به بخیه داشته یا نداشته باشند که بستگی به تکنیک ِ به کار برده شده دارد.

جراحی روی پلک های پایین ممکن است با استفاده از یکی از تکینک های گوناگون انجام گردد. در یک روش جراح، برشی در درون پلک پایین ایجاد می نماید تا چربی را خارج نماید. این برش، قابل دیدن نیست و جراح می تواند با استفاده از لیزر اربیوم یا لیزر CO2، خطوط ریز پوست را محو کند.

در روشی دیگر برشی در لبه پلک ایجاد می گردد و از این خط برش، جراح می تواند پوست اضافی، چربی و عضله شل شده را بردارد. خط برش بعد از مدت کوتاهی ناپدید می گردد. بعد از جراحی با هر کدام از این روش ها، پزشک جراح ممکن است جوانسازی پوست با لیزر را توصیه کند.

ریکاوری بعد از عمل زیبایی پلک چگونه است؟

بعد از عمل زیبایی پلک، شما بخیه هایی روی هر دو پلک تان دارید که تا یک هفته باقی خواهند ماند. تورم و کبودی طبیعی است، اما بعد از یک یا دو هفته، پلک های تان باید طبیعی به نظر برسند.

عوارض احتمالی ناشی از جراحی زیبایی پلک چه هستند؟

عوارض و اثرات ناخواسته ناشی از لیفت پلک، نادر هستند، اما گاهی ممکن است پیش بیایند و شامل موارد زیر می شوند:

 • خونریزی
 • عفونت
 • خشکی چشم
 • رنگ غیر طبیعی پلک ها
 • تا خوردگی غیرطبیعی پوست پلک به طرف داخل یا بیرون
 • عدم توانایی در کامل بستن پلک ها
 • پایین کشیده شدن خط مژه پلک پایین
 • آسیب به عضلات چشم
 • تاری موقت دید و در موارد بسیار نادر، نابینایی
 • اگر دچار هر یک از این عوارض شدید هر چه سریع تر با پزشک تان تماس بگیرید.

کانتوپلاستی و اپیکانتوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی برای درشت کردن چشم ها

کانتوپلاستی

کانتوپلاستی می تواند عمل جراحی مناسبی برای کسی باشد که پلک هایش افتادگی پیدا نموده اند یا غیر هم سطح به نظر می رسند. با کانتوپلاستی می توان وضعیت گوشه های چشم را تغییر داد. عمل کانتوپلاستی یک عمل کاملا تخصصی است که فقط باید توسط یک فوق تخصص پلاستیک چشم انجام گردد. هدف از کانتوپلاستی، بهبود فُرم پلک ها، بالا کشیدن آن ها و ایجاد ظاهری جوان تر است. این عمل باید ظاهر فرد را به شیوه ای طبیعی زیباتر کند و روی دید او اثری نگذارد.

عمل کانتوپلاستی چگونه انجام می گردد؟

کانتوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی و بازسازی است که با کشیدن و سفت کردن عضلات یا رباط هایی که از گوشه های بیرونی پلک ها حمایت می نمایند، افتادگی چشم ها یا پایین افتادگی گوشه های چشم را اصلاح می نماید. کانتوپلاستی، فُرم چشم ها را تغییر می دهد، اما از طرفی دیگر، کانتوپکسی عملی کمتر تهاجمی است که اغلب با کانتوپلاستی اشتباه گرفته می گردد و برخلاف کانتوپلاستی فُرم چشم ها را تغییر نمی دهد.

کانتوپلاستی در قسمت بیرونی گوشه چشم (کانتوس) انجام می گردد، یعنی قسمتی که پلک بالا و پایین به هم می رسند و در پزشکی به آن کانتوس جانبی یا بیرونی می گویند. در بیشتر افراد، نقطه تلاقی پلک بالا و پایین دقیقا بالای کانتوس میانی قرار می گیرد که محل تلاقی پلک بالا و پایین در نزدیکی بینی است. در نتیجه گوشه بیرونی چشم ها به طور طبیعی کمی متمایل به بالا قرار می گیرد و چشم ها حالت بادامی شکل پیدا می نمایند.

کانتوپلاستی عملی است که برای اصلاح پایین تر بودن یا خنثی بودن گوشه بیرونی چشم که سبب افتادگی پلک ها می گردد صورت می گیرد.

شیوه این عمل در بیماران متفاوت است، اما هدف کلی، بریدن تاندون کانتال پایینی و سپس جایگذاری مجدد یا کشیدن آن است. برای دسترسی به این تاندون، معمولا بریدگی در گوشه بیرونی چشم صورت گرفته و تاندون به سمت جای جدیدش کشیده می گردد تا از پلک حمایت کند و سپس با بخیه دوباره می چسبد. اگر بیمار دچار افتادگی بسیار کمی در پلک ها باشد، بهتر است از شیوه کمتر تهاجمی کانتوپکسی استفاده گردد. هر دوعمل چیزی حدود 1 تا 2 ساعت طول می کشند.

اپیکانتوپلاستی

اپیکانتوپلاستی که به آن اپیکانتوپلاستی جانبی نیز می گویند نوعی عمل جراحی زیبایی چشم است که با هدف کشیده تر کردن قسمت های داخلی چشم انجام می گردد تا چشم ها بزرگ تر به نظر برسند. این نوع عمل جراحی بیشتر در کشور های آسیایی که چشم ها حالت مغولی دارند و تنگ و ریز هستند (مثل مردم چین و ژاپن) انجام می گردد. عمل اپیکانتوپلاستی باعث می گردد چشم ها نه تنها بزرگ تر، بلکه درخشان تر و هوشیارتر به نظر برسند.

عمل اپیکانتوپلاستی چگونه انجام می گردد؟

در عمل اپیکانتوپلاستی، شدت چین خوردگی اپی کانتال (چین پوستی روی پلک بالایی که گوشه داخلی چشم را می پوشاند) ارزیابی می گردد و سپس پزشک جراح محاسبه می نماید که پلک داخلی تان تا چه اندازه باید برش بخورد. پزشک، پوست اضافی و چربی را برمی دارد و سپس بخیه می زند. در اپیکانتوپلاستی حذف گوشه داخلی چشم هم مد نظر است.

در هر دو عمل کانتوپلاستی و اپیکانتوپلاستی، از بی حسی موضعی استفاده می گردد و تنها کمتر از 30 دقیقه طول می کشند، اما دست کم یک تا دو ساعت زمان ضروری است تا چشم ها خنک شده و بیمار اجازه ترخیص بگیرد. بخیه ها بسته به ضخامت پوست و سرعت ریکاوری، بعد از 5 تا 7 روز برداشته می شوند. از آنجایی که پلک ها به طور غیرطبیعی متورم می شوند، دوره ریکاوری ممکن است دو هفته طول بکشد. برای تسکین درد بعد از عمل، طبق تجویز پزشک داروی مسکَن مصرف می گردد.

توصیه می گردد بیمار بعد از عمل تا جایی که ممکن است فشاری به چشم هایش وارد نکند، مثلا به صفحه موبایل یا تلویزیون خیره نگردد یا مطالعه نکند. تا چند هفته بعد از عمل نیز نباید از لنز های تماسی استفاده گردد.

جای اسکار در کانتوپلاستی در مقایسه با اپیکانتوپلاستی کمتر قابل مشاهده است، زیرا بخیه ها در کانتوپلاستی در پوست لبه خط مژه بالایی و داخلی زده می شوند. در ضمن کانتوپلاستی معمولا رضایت کمتری برای بیمار در مقایسه با اپیکانتوپلاستی ایجاد می نماید، زیرا تغییراتی که در چشم ها به وجود می آورد کمتر قابل دیدن هستند.

در سرانجام

همواره گفته اند: چشم ها دروازه روح اند. چشم های ما در واقع مهم ترین عضوی هستند که ظاهر و جلوه صورت مان را مشخص می نمایند. اگر از چشم های ریز خود راضی نیستید یا چشم هایی دارید که به سمت بالا متمایل اند و ظاهری غیردوستانه و ناخوشایند به شما می دهند، می توانید از عمل کانتوپلاستی و اپیکانتوپلاستی برای زیباتر کردن چهره خود و بالا بردن اعتماد بنفس تان یاری بگیرید.

منابع: webmd, mayoclinic, medisetter, danielezra

منبع: برترین ها
انتشار: 27 مرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1070

به "جراحی زیبایی چشم و پلک؛ باید ها و نباید ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی زیبایی چشم و پلک؛ باید ها و نباید ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید