تظاهرات الجزایری ها در سی و هشتمین سه شنبه

به گزارش نماشو، دانشگاهیان همراه با سایر اقشار مردم الجزایر در سی و هشتمین سه شنبه پیاپی علیه عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه در پایتخت وسایر شهرهای این کشور تظاهرات کردند.

تظاهرات الجزایری ها در سی و هشتمین سه شنبه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه الجزایری الخبر الیومی، استادان، کارکنان دانشگاه آکلی محند اولحاج همراه با سایر اقشار مردم با پرپایی تظاهراتی در پایتخت الجزایر خواستار برکناری عناصر وابسته به نظام بوتفقلیه از قدرت شدند.

در این تظاهرات که ساکنان مناطق بشول و حیزر واقع در استان بویره الجزایر شرکت داشتند، تظاهرکنندگان به سمت ساختمان شورای قضایی الجزیره حرکت کردند و با تجمع در مقابل آن با سردادن شعارهای خواستار آزادی افرادی شدند که درجریان تظاهرات مسالمت آمیز این کشور دستگیر شده اند.

این تظاهرات تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار گشت و بدون هیچ گونه درگیری سرانجام یافت.

گروهی از امازیغ های الجزایر با حمل پرچم شان در تظاهرات مسالمت آمیز این کشور توسط پلیس و نیروهای امنیتی دستگیر شدند. دادگاه سیدی محمد الجزیره افراد دستگیر شده را به اتهام برهم زدن وحدت ملی به یک سال زندان محکوم کرد.

دانشگاهیان و روشنفکران الجزایری معتقدند حضور عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه در ساختار قدرت سبب می شود که این نظام باز تولید شود لذا پیش از برگزاری هرگونه انتخابات آنان باید از صحنه سیاست و قدرت حذف شوند، اما در مقابل ، احزاب و شخصیت هایی قرار دارند که می گویند باید ساختار دولت حفظ شود و انتخابات در چارچوب قانون اساسی کنونی برگزار شود.

بر همین اساس، رئیس جمهور موقت الجزایر 12 دسامبر (15 آذر ماه) را به عنوان روز انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرده و کمیته عالی انتخابات این کشور صلاحیت پنج نفر را برای شرکت در رقابت های انتخاباتی تایید کرده است که سه نفر از آنان از عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه هستند.

به دنبال برگزاری تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف الجزایر سرانجام عبدالعزیز بوتفلیقه 92 ساله مجبور شد، در فروردین گذشته از پست ریاست جمهوری کناره گیری کند و رئیس مجلس به عنوان رئیس جمهور موقت جانشین او شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1427

به "تظاهرات الجزایری ها در سی و هشتمین سه شنبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات الجزایری ها در سی و هشتمین سه شنبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید