تشکیل اتحادیه ای از مساجد کشورهای مختلف در آلمان

به گزارش نماشو، یک اتحادیه اسلامی از مساجدی در نیدرزاکسن در هانوفر آلمان تأسیس شده که شامل مسلمانانی از کشورهای مختلف می گردد. این ابتکار بعد از انتقادهای زیاد به اتحادیه ترکی اسلامی دیتیب به دلیل نزدیکی به دولت ترکیه انجام شده است.

تشکیل اتحادیه ای از مساجد کشورهای مختلف در آلمان

به گزارش دویچه وله، 11 مسجد از ایالت نیدرزاکسن روز شنبه هفتم بهمن (27 ژانویه) در هانوفر آلمان یک اتحادیه جدید اسلامی تشکیل داده اند که به گفته فیروز ولادی، سخنگوی این اتحادیه مستقل از کشورهای مبدأ اعضای آن است.

به گزارش خدمات رسانه ای کلیسای پروتستان، اتحادیه مسلمانان در نیدرزاکسن شامل مساجدی از اوسنابروک، هانوفر، براون شوایگ، نینبورگ، فشتا و چند شهر دیگر می گردد. آونی آلتینر از هانوفر، رئیس سابق اتحادیه اسلامی شورا ریاست این اتحادیه جدید را بر عهده دارد.

با احتساب این اتحادیه جدید اینک در نیدرزاکسن سه اتحادیه اسلامی وجود دارد: اتحادیه شورا، اتحادیه ترکی ـ اسلامی دیتیب و اتحادیه نوپای مسلمانان در نیدرزاکسن.

طبق این گزارش، دلیل تشکیل اتحادیه جدید بعضی اتهامات بود که به ویژه اتحادیه دیتیب (Ditib) را به دلیل نزدیکی به ترکیه نشانه گرفته بود. بسیاری از سیاستمداران از این که نفوذ دولت ترکیه بر مسلمانان مقیم نیدرزاکسن افزایش یابد هراس داشتند.

اتحادیه جدید اعلام نموده، میخواهد نقش برجسته ای در مسائل مورد مناقشه میان مسلمانان مقیم آلمان و دولت این کشور ایفا نماید؛ مسائلی از قبیل تدریس دین اسلام در مدارس، آموزش یزدان شناسان اسلامی یا همکاری مسلمانان در شوراهای رادیو و تلویزیون این کشور.

این اتحادیه در حال حاضر مساجدی از اتباع عربی، کردی، بوسنیایی و آفریقایی و مساجد مستقل ترک ها را نمایندگی می نماید. اما در سال های آینده مسئله ملیت و کشور مبدأ مساجد، دیگر در این اتحادیه نقشی بازی نخواهد کرد.

فیروز ولادی می گوید: ما شهروندان آلمانیم، ما نیدرزاکسنی هستیم، ما مسلمان هستیم. ما خود را مستقل از این که از کدام کشور آمده ایم تعریف می کنیم. به گفته او، این اتحادیه منابع اقتصادی خود را دارد و از هیچ منبعی در خارج از کشور تأمین نمی گردد.

امام الدین کوسور از هانوفر نمایندگی هیأت مدیره 11 نفره این اتحادیه را بر عهده دارد که نیمی از آن را زنان تشکیل می دهند. اعضای اتحادیه می خواهند برای رسمیت بخشیدن به آن اساسنامه ای تدوین نموده و حق عضویتی برایش معین نمایند.

دولت ایالتی نیدرزاکسن اعلام نموده می خواهد، همکاری با اتحادیه دیتیب را با وجود انتقادهای زیادی که به دلیل نزدیکی به دولت ترکیه به آن می گردد ادامه دهد.

اتحادیه دیتیب که نمایندگی بعضی مساجد را در نیدرزاکسن و برمن بر عهده دارد می گوید، 85 مسجد و حدود 160هزار مسلمان را نمایندگی می نماید. اتحادیه شورا نیز می گوید، نماینده 88 تشکل مربوط به مساجد ایالت نیدرزاکسن است. در نیدرزاکسن روی هم حدود 300هزار مسلمان زندگی می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 784

به "تشکیل اتحادیه ای از مساجد کشورهای مختلف در آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل اتحادیه ای از مساجد کشورهای مختلف در آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید