ترامپ به چه کسی باخت؟

به گزارش نماشو، دونالد ترامپ مغلوب گردید، با تمام جنجال آفرینی ها، نفرت پراکنی ها، سوء مدیریت ها و از همه مهم تر با تمام جاه طلبی ها. دونالد ترامپ آمده بود که برای طولانی مدت بماند اما نتوانست. دونالد ترامپ باخت اول به کرونا، سپس به خودش، آنگاه به دولت پنهان و پایان به جو بایدن. کرونا که آمد،

ترامپ به چه کسی باخت؟

ترامپ آن را جدی نگرفت؛ با آن به طنز برخورد کرد، آن را ویروس ووهان لقب داد، تزریق ماده شوینده را توصیه کرد، ماسک نزد، فاصله اجتماعی را نادیده گرفت و نهایتاً با راه انداختن کمپین های انتخاباتی پرجمعیت، جان انسان ها را به خطر انداخت.

سوء مدیریت ترامپ در مواجهه با کرونا، تا به امروز جان چند ده هزار امریکایی را به دلیل ابتلا به بیماری کووید19 گرفته است، در حالی که مسئولیت پذیری وی می توانست جان های زیادی را نجات دهد و شغل های بیشتری را حفظ کند. با کرونا، حدود 50 میلیون امریکایی بیکار شدند و نرخ بیکاری از 3.5 درصد به بالای 15 درصد رسید. ترامپ تلاش کرد برای نجات اقتصاد، جلوی قرنطینه امریکا را بگیرد اما نه اقتصاد نجات پیدا کرد و نه جان انسان ها. ترامپ ماند و بدترین بحران مدیریتی در تاریخ ایالات متحده امریکا. اما اگر کرونا هم نمی آمد، ترامپ برای برنده شدن در انتخابات می بایست با ترامپ می جنگید، ترامپی با خودشیفتگی افراطی، ترامپی با پرخاشگری افراطی و ترامپی با اعتماد به نفس افراطی. البته ترامپ در سال 2016 نیز هم خودشیفته بود، هم پرخاشگر و هم با اعتماد به نفس؛ اما این وصف ها برای کسی که روی صندلی ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا نشسته بود، به دردسر بزرگی بدل شد و جنگ با همه را به راه انداخت؛ جنگی که تیر خلاص را به ترامپ شلیک کرد.

این جنگ، جنگ با دولت پنهان در امریکا بود. فردی که رمز پیروزی خود در انتخابات 2016 را نبرد با سیستم فاسد واشنگتن قلمداد می کرد، نتوانست در دوران تصدی ریاست جمهوری، شمشیر و سپر را زمین بگذارد و رهبری همین سیستم فاسد را در دست بگیرد. به همین دلیل با کهنه سیاستمداران، نظامیان، اطلاعاتی ها، وال استریتی ها و رسانه ها وارد دعواهای بی حاصل شد.

به همه دولت های جمهوریخواه و دموکرات پیش از خود تاخت؛ قهرمانان حزب خود را به تمسخر گرفت؛ مقامات ارشد جامعه اطلاعاتی را تحقیرکرد؛ نظامیان را به بازی های سیاسی کشاند و رسانه های قدرتمند را فیک نیوز و دشمن مردم خواند. در این میان، این تاجر حرفه ای نیویورکی، فقط به جلب رضایت وال استریتی ها چشم دوخت غافل از اینکه ابرثروتمندان، خالق همان سیستم فاسد واشنگتنی هستند که ترامپ تصور می کرد می تواند با کشیدن سیفون، از دست آنان خلاص شود. ابرثروتمندان برای پولسازی به آرامش در داخل و خارج از امریکا نیاز داشتند، در حالی که ترامپ آمده بود که آرامش را از همه بگیرد؛ حتی وال استریتی ها که از کنار طرح اصلاح نظام مالیاتی، پول های کلانی را به جیب زده بودند. در این میان، فقط یک گروه شیفته ترامپ بحران ساز باقی ماندند، مردم خسته از وضع موجود که در اوج استیصال از بهبود شرایط، به این سوپرمن زمان، چشم دوخته بودند. ترامپ هم به پشتگرمی توده های خشمگین و افراطی، آخرین رابطه ها با دولت پنهان را قطع کرد و به مصاف مردی رفت که او را خواب آلود توصیف می کرد.

اما همین خواب آلود در رقابتی تنگاتنگ و نفسگیر، مردی را که قرار بود تا در قیامت در قدرت باقی بماند، با کسب بالاترین میزان رأی در تاریخ امریکا، به زیر کشید. جو بایدن، دونالد ترامپ را شکست داد، اول با تکیه بر کرونا، دوم با استفاده از ضعف های شخصیتی رقیب، سوم با کمک دولت پنهان و چهارم با توانمندی های فردی. اکنون به نظر می رسد حتی تلاش های حقوقی ترامپ و حواریونش برای تغییر نتیجه انتخابات پرچالش 2020 راه به جایی نبرد. سبقت جویی رهبران جهان برای تبریک به بایدن، حتی پیش از مشخص تکلیف شکایت های تیم حقوقی ترامپ نشان می دهد که قرار نیست عقربه های ساعت به عقب برشود. این عقربه ها به سرعت در حال حرکت رو به جلو هستند تا به ساعت 12 ظهر روز بیستم ژانویه 2021 برسد، روزی که چهل و ششمین رئیس جمهوری امریکا، جو بایدن سوگند ریاست جمهوری خود را ادا کند؛ حتی اگر رئیس جمهوری شکست خورده نیز نتیجه انتخابات را نپذیرد. با این حال، پیروزی شیرین دموکرات ها در سال 2020 می تواند به شکست تلخی در سال 2024 بدل شود - آن گونه که برای جمهوریخواهان به شکل معکوس در سال های 2016 و 2020 رخ داد - مگر اینکه دولت دموکرات بایدن بتواند از پس کوهی از مسائل ریز و درشت داخلی و خارجی ایالات متحده برآید؛ مسائلی که از کرونا و بیکاری و درگیری های نژادی - هویتی شروع می شود و تا رفع و رجوع کردن جهانی به هم ریخته از دوران یکه تازی های ترامپ در جهان ادامه می یابد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 2154

به "ترامپ به چه کسی باخت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ به چه کسی باخت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید