تدوین برنامه توسعه، اشتغال و کارآفرینی 330 روستا در تهران

به گزارش نماشو، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اشاره به اینکه اجرای برنامه توسعه پایدار 70 روستای استان تهران شروع شده است، از تدوین برنامه توسعه، اشتغال و کارآفرینی 330 روستای هدف در استان تهران اطلاع داد.

تدوین برنامه توسعه، اشتغال و کارآفرینی 330 روستا در تهران

نعمت الله ترکی در مصاحبه با خبرنگاران، در تشریح شروع برنامه توسعه روستاهای استان تهران گفت: برنامه های توسعه و اشتغال پایدار روستاها بر اساس ظرفیت های بومی و منطقه ای تعریف و عملیاتی خواهند شد. برای اولین بار در برنامه ششم توسعه توجه ویژه ای به توسعه روستاها شده است. بر همین اساس پنج هزار روستا در سراسر کشور در اولویت اجرای برنامه های توسعه و اشتغال پایدار قرار گرفته اند.

وی اضافه کرد: برنامه های توسعه پایدار روستاها با رویکرد گردشگری مانند بیابانگردی در روستاهای کویری، توسعه باغداری به روش های نوین مانند ایجاد باغ های انار و پسته در مناطق کم آب و ایجاد صنایع کوچک بر اساس استعداد منطقه و مردم بومی تدوین و اجرا می گردد. در حال حاضر نیز تدوین برنامه توسعه، اشتغال و کارآفرینی 330 روستای هدف در استان تهران تکمیل شده است و اجرای این طرح در 70 روستای استان در امسال شروع شده است.

وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید منابع مالی خوبی برای توسعه پایدار روستاها تعریف نموده است، اضافه کرد: یک میلیارد و 500 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه پایدار روستاها اختصاص یافته است. دولت در تبصره 18 بودجه سال آینده، 73 هزار میلیارد تومان برای توسعه و اشتغال روستاها در نظر گرفته است که در قالب وام های بدون بهره از یک میلیارد ریال تا 10 میلیارد ریال در اختیار روستاییان قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در طول 40 سال گذشته توسعه مناطق شهری به مناطق روستایی ارجحیت داشته است به این ترتیب امروز 80 درصد جمعیت کشور در شهرها و 20 درصد در روستاها ساکن هستند. جمعیت تهران در سال 1355 در حدود سه میلیون نفر بود که این آمار امروز به حدود 14 میلیون نفر رسیده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران تاکید نمود: روستاهای کشور در گذشته محل اشتغال و فراوری بوده اند، اما امروز جمعیت مولد روستایی گذشته تبدیل به جمعیت مصرفی حاشیه شهرهای بزرگ شده که همین امر زمینه نابسامانی ها و ناهنجاری های زیادی را ایجاد نموده است. خالی از سکنه شدن روستاهای استان های دور دست کشور، موجب خوابگاهی شدن روستاهای حاشیه تهران شده که همین امر موجب حاشیه نشینی و مسائل اجتماعی در پایتخت شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 601

به "تدوین برنامه توسعه، اشتغال و کارآفرینی 330 روستا در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین برنامه توسعه، اشتغال و کارآفرینی 330 روستا در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید