بیشه دالان گرفتار در باتلاق مسائل، تالابی که زمین کشاورزی شد

به گزارش نماشو، خبرنگاران- گروه استان ها: تالاب بیشه دالان بروجرد در 25 سال گذشته بیش از 900 هکتار مساحت داشته که در حال حاضر با دخالت عوامل انسانی مساحت آن به 430 هکتار کاهش یافته است. برای نگهداری تالاب بیشه دالان در ماه های اخیر برای مدیریت تالاب بیشه دالان بروجرد با حضور مسئولان مرتبط در غالب کارگاه های تخصصی جلساتی برگزار شده است که متاسفانه تا کنون نتایج مطلوبی از آن به دست نیامده است.

بیشه دالان گرفتار در باتلاق مسائل، تالابی که زمین کشاورزی شد

به همین منظور امروز چهارشنبه جلسه ای با حضور فرماندار بروجرد، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد، رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد و تعدادی دیگر از مسئولان متولی برای آنالیز مسائل و مدیریت تالاب بیشه دالان بروجرد در محل فرمانداری ویژه بروجرد برگزار گردید.

600 هکتار از بیشه دالان با بارندگی های اخیر مجددا زیر آب رفته است

مصطفی مصطفی وند رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد در این رابطه گفت: تالاب بیشه دالان بروجرد نمونه اکوسیستم طبیعی منحصر به فرد در غرب کشور است که ارزش 900 هکتار آن از 90 هزار هکتار زمین کشاورزی بیشتر است.

وی اضافه کرد: روند رو به تخریب بیشه دالان بروجرد از 25 سال گذشته آغاز شده که در حال حاضر 600 هکتار آن با بارندگی های اخیر مجدد زیر آب رفته است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد توضیح داد: همچنین در دو سال اخیر احیای مجدد تالاب در دستور کار قرار گرفته و هم اکنون پاسگاه محیط بانی در این منطقه با 60 درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است؛ برگزاری جلسات تخصصی با هدف ایجاد مشارکت مردمی از اقدامات مسئولان امر بوده است.

مصطفی وند ادامه داد: در گذشته کشاورزان منطقه با زه کشی اطراف تالاب آب بیشه دالان را به صورت پمپاژ تخلیه می نموده اند تا زمین را به زیر کشت محصولات کشاورزی ببرند.

نقشه تالاب بیشه دالان باید تعیین گردد تا این عرصه تملک گردد

امیر ثقلینی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد نیز در سخنانی گفت: تالاب بیشه دالان با 900 هکتار مساحت یک پلاک محسوب می شده است که بین شش روستا واقع شده است.

وی توضیح داد: روستاییان به عنوان بهره برداران تالاب سال های متمادی از آن استفاده نموده و بیش از 20 سال است که جهاد کشاورزی اطراف تالاب را زه کشی نموده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد، ادامه داد: نقشه کامل تالاب بیشه دالان بروجرد باید تعیین گردد تا این عرصه تملک گردد.

ثقلینی تاکید نمود: مدیریت سیستمی با هدف تامین معیشت پایدار در دیگر تالاب های کشور اجرا شده است اما در بروجرد برای انجام این برنامه با چالش هایی روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه برای تملک این عرصه هر آنچه لازم باشد در اختیار فرمانداری ویژه بروجرد می گذاریم، اضافه کرد: در کمیته برنامه ریزی باید موضوع تصویب و کلیات تالاب بیشه دالان بروجرد تعیین گردد.

عبدالرحیم رحیمی فرماندار بروجرد نیز در سخنانی با بیان اینکه مدیران دستگاه های متولی وقت در مورد از بین رفتن تالاب بیشه دالان بروجرد، کم کاری نموده اند، ادامه داد: در حال حاضر هر مقدار از تالاب بیشه دالان بروجرد که باقی مانده است باید حفظ گردد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر چیزی تعیین نیست و این وسط حلقه مفقوده ای وجود دارد که در مرحله اول باید سند زمین های باقیمانده تالاب از سوی منابع طبیعی با واگذاری به محیط زیست انتقال داده گردد.

فرماندار بروجرد توضیح داد: ظرف یک هفته باید 430 هکتار باقیمانده به وسیله نقشه کشی تعیین و منابع طبیعی برای آن سند صادر کند.

رحیمی، یادآور شد: این زمین ها نباید به دست افراد خاص بیفتد، این تالاب برای عموم مردم است و مسئولان مربوطه باید کوشش نمایند برای احیای تالاب بیشه دالان بروجرد اعتبارات استانی و ملی بگیرند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 833

به "بیشه دالان گرفتار در باتلاق مسائل، تالابی که زمین کشاورزی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشه دالان گرفتار در باتلاق مسائل، تالابی که زمین کشاورزی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید