برگزاری مراسم هفت منبر در بیرجند

به گزارش نماشو، مراسم هفت منبر از جمله مراسم ایام محرم است که توسط زنان در غروب روز تاسوعا برپا می گردد زنان سالخورده، جوان و دختران در هفت منبری که در ایام محرم در آنها مراسم روضه خوانی صورت گرفته شمع روشن می نمایند.

برگزاری مراسم هفت منبر در بیرجند

سید احمد برآبادی مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی استان گفت: برگزارنمایندگان مراسم خادم های مسجد، حسینیه و یا منزل هستند. آن ها از عصر تاسوعا روی منبر یکپارچه سیاه می اندازند و آن را در نزدیکی در مسجد یا حسینیه می گذارند و یک مجسمه بزرگ و یا تشت پر از گل را روی پله منبر گذاشته و تشتی خالی را هم در پله دیگر می گذارند.

بانوان در نزدیکی غروب آفتاب به این اماکن می روند و پس از نیت، شمع خود را روشن نموده و داخل سینی می گذارند و بعد نذورات خود از قبیل خرما، شیرینی و پول را در داخل تشت می ریزند و منبر را زیارت می نمایند و به مکان دیگر می روند. معمولاً در هر مکان فقط یک شمع روشن می نمایند ولی اگر مسجدی بسته و یا راه دور باشد محتمل است که در یک مکان دو شمع روشن نمایند.

نذوراتی که جمع می گردد به خادم منبر تعلق دارد او باید تا انتها مراسم و خاموش شدن شمع ها در آن جا بماند و هیچ یک از شمع ها را خاموش نکند و صبر کند که شمع ها خاموش گردد. اشک های شمع را هم دور نمی ریزند و در مکانی از مسجد جمع آوری می نمایند.

مراسم هفت منبر به شماره 507 در تاریخ 20/6/91 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1208

به "برگزاری مراسم هفت منبر در بیرجند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری مراسم هفت منبر در بیرجند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید