برنامه ریزی برای درآمدزایی شرکت نیشکر هفت تپه در حوزه های جدید

به گزارش نماشو، قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان گفت: اورهال شرکت نیشکر هفت تپه صورت گرفته و کارگران مشغول کار هستند. امیدواریم با برنامه های توسعه ای که برای شرکت تعریف شده شاهد درآمدزایی این شرکت در حوزه های دیگری غیر از نیشکر نیز باشیم.

برنامه ریزی برای درآمدزایی شرکت نیشکر هفت تپه در حوزه های جدید

به گزارش خبرنگاران، یدالله مهرعلیزاده در چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده شرکت نیشکر هفت تپه که امروز یک شنبه (16 دی ماه) در مجتمع قضایی شهید باهنر اهواز برگزار گردید، اظهار کرد: با همکاری مسئولان شهرستان شوش و همکاران ما در استانداری خوزستان مساله شرکت نیشکر هفت تپه و انباشت مسائلی که بخشی از آن ها از سال های قبل همراه این شرکت بود، ختم به خیر شد.

وی اضافه نمود: با تدابیری که اندیشیده شد و با برنامه هایی که در نظر گرفته شده است در موقعیتی هستیم که اورهال شرکت صورت گرفته است و کارگران مشغول کار هستند مدیر شرکت نیز حضور دارد و کارها در حال اجرا هستند.

قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان گفت: برنامه های توسعه ای که برای شرکت دیده شده امیدوارنماینده است. این شرکت درحوزه های دیگری نیز شروع به کار نموده است.

وی مطرح نمود: امیدواریم با برنامه های توسعه ای که برای شرکت نیشکر هفت تپه تعریف شده شاهد درآمدزایی این شرکت در حوزه های دیگری غیر از نیشکر نیز باشیم. امیدواریم در آینده شاهد رشد و شکوفایی این شرکت در منطقه باشیم و بتوانیم این مدل و رویکرد توسعه ای را در نقاط دیگر غیر از صنایع نیشکر هفت تپه نیز ببینیم.

به گزارش خبرنگاران، در این جلسه همچنین کیخسرو چنگلوایی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، اظهار کرد: شرکت نیشکر هفت تپه در سال 1340 با فراوری روزانه 3 هزار تن نیشکر به بهره برداری رسید. فراوری این شرکت در نهایت در سال 1346 به فراوری 50 هزار تن شکر در سال و از این مقدار به 100 هزار تن در سال رسید. نتایج این طرح الگویی شد که در استان خوزستان سایر کشت و صنعت ها نیز توسعه پیدا نمایند.

وی اضافه نمود: ما در استان همه عوامل لازم برای توسعه را داریم. آب، خاک و اقلیم مناسب و دانش فنی در اختیار داریم. ما می توانیم راندمان داشته باشیم. متوسط عمکرد نیشکر در جهان 80 تن است که در خوزستان سال گذشته به 87 تن رسیدیم. این مساله نشان می دهد که اقلیم خوزستان برای این محصول مناسب است. سال گذشته که 87 تن بود، هفت تپه 72 تن فراوری داشت.

چنگلوایی اظهار کرد: اولین قدم برای اینکه راندمان کاری خود را ارتقا دهیم این است که از همین آب، خاک و نیروی انسانی که در اختیار داریم استفاده کنیم. با مدیریت و استفاده از تکنولوژی جدید می توانیم راندمان کاری خود را ارتقا دهیم. مساله دیگر توسعه فیزیکی کار است. بین 22 تا 23 هزار هکتار اراضی در اختیار کشت و صنعت نیشکر هفت تپه قرار گرفته است. از این مقدار، سطح قابل برداشت ما 6 هزار 980 هکتار است. ما می توانیم اراضی قابل برداشت را برای توسعه کشت نیشکر و سایر کشت هایی که می تواند موجب پایداری فراوری نیشکر شوند، توسعه دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اضافه نمود: اسم این شرکت، کشت و صنعت نیشکر است. باید کشت را داشته باشیم و در کنار آن نیز باید صنایع مرتبط با نیشکر را گسترش دهیم. کشت و صنعت یک پروژه ملی است. سازمان جهاد کشاورزی برای حمایت های فنی و مشاوره ای با تمام قوا کاملا در کنار طرح ملی توسعه نیشکر ایستاده است.

مسائل برق شرکت نیشکر هفت تپه از کجا آب می خورد؟

به گزارش خبرنگاران، رضا غضنفری نیز در این جلسه اظهار کرد: شرکت توسعه نیشکر دارای یک اشتراک هفت مگاواتی است که بخشی از بار آن مربوط به بخش صنعتی است و بخش دیگر نیز متعلق به منازل مسکونی این شرکت است.

وی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای توسعه فعالیت های شرکت نیشکر هفت تپه اضافه نمود: من به طرح های توسعه ای که گفته شد خوشبین نیستم. افزایش ظرفیت نمی تواند راه گشا باشد. وضعیت راندمان آن ها بسیار اسف بار است. مقدار بار اکتیو شرکت کشت و صنعت بیداد می نماید و دارد به شبکه شوک وارد می نماید. انشعاب برق این شرکت مدام خاموشی دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خوزستان گفت: در حالت اورهال، منازل مسکونی این شرکت پنج مگاوات مصرف برق دارند. پیشنهاد ما این است که این شبکه برق را به دو بخش صنعت و مسکونی تفکیک کنیم. برای این کار نیز شرکت نیشکر هفت تپه می تواند کاری را که شرکت نفت انجام داد، انجام دهد.

غضنفری ادامه داد: شرکت نفت در واحدهای مسکونی کنتور نصب نموده است و میزان برق مصرفی آن ها را محاسبه می نماید و ماهانه بین اعضا تقسیم می نماید و صورتحساب ماه را از حقوق افراد کسر می نماید. پیشنهاد می کنم یک انشعاب هفت مگاوات دیگر توسط این شرکت برای واحدهای صنعتی گرفته گردد.

وی تاکید نمود: شرکت نیشکر هفت تپه 26 میلیارد تومان به برق بدهی دارد. ما نیز 3500 نفر نیرو داریم و باید هزینه های لازم را پرداخت نموده و خدمات ارائه دهیم.

به گزارش خبرنگاران، در این جلسه همچنین محمود دشت بزرگ، مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان، اظهار کرد: تامین برق کارخانه نیشکر هفت تپه به وسیله یک اشتراک انجام می گردد. همچنین دو ترانس 27 و 40 مگاواتی در این محل نصب شده است. در تابستان پیک بار مصرف در این محل 40 مگاوات آمپر بود.

وی اضافه نمود: دستگاه های موجود قدیمی هستند و احتیاج به بهینه سازی دارند و این مساله را نیز ما در دستور کار قرارداده ایم. برای انجام اصلاحات لازم باید برای مدت کوتاهی بار کارخانه کاهش داده گردد. اکنون بار 27 مگاوات است و اگر یکی از ترانس ها را از مدار خارج کنیم دیگر برای بار موجود پاسخ گو نیست. مسئولیت برنامه ریزی شبکه بر عهده برق منطقه ای خوزستان است. برای انجام تغییرات باید به ما اطلاع رسانی گردد تا بتوانیم ظرفیت سازی لازم را انجام دهیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان توضیح داد: برای اینکه در تابستان سال 98 بتوانیم ظرفیت سازی لازم را انجام دهیم و از تمام ظرفیت های موجود استفاده کنیم مقررات جدیدی وضع شده است. از این جمله، مصوبه 310 هیات تنظیم بازار برق ایران است که برق را در سه نرخ برای کسانی که فراوری برق انجام می دهند و به شبکه های توزیع برق می فروشند، در نظر گرفته است.

دشت بزرگ توضیح داد: حتما به فکر این باشید که نیروگاه های فراوری پراکنده برق را خریداری کنید تا در شرایط تابستان اگر با کمبود روبرو شدید اعمال مدیریت بار به شما داده نگردد و شما بتوانید بار مصرفی را روی مصارف داخلی خودتان سوییچ کنید. مازاد بر آن نیز می توانید برق فراوریی را در ساعات مختلف شبانه روز به شبکه بفروشید. این کار نیز می تواند موجب آمدزایی باشد.

بدهی 352 میلیارد تومانی شرکت نیشکر هفت تپه به تأمین اجتماعی

مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی خوزستان از بدهی 352 میلیارد تومانی شرکت نیشکر هفت تپه به این سازمان اطلاع داد.

به گزارش خبرنگاران، سیدمحمد مرعشی مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی خوزستان نیز در این جلسه اظهار کرد: سازمان تأمین اجتماعی خوزستان به سه میلیون نفر خدمات ارائه می دهد. با 18 تعهد کوتاه مدت (ایام بیماری، کفن و دفن و ...) و در کنار آن بخش درمان بار سنگینی بر این سازمان تحمیل می گردد.

وی اضافه نمود: در کنار این تعهدات، بازنشستگی افراد نیز وجود دارد که در این بخش به 190 هزار خانواده در خوزستان حقوق پرداخت می کنیم و بار سنگینی به این سازمان وارد شده است.

مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی خوزستان گفت: هر چند سالانه بودجه ای متناسب با مصارف خوزستان داریم ولی در امسال 20 درصد از منابع را به دست نیاورده ایم.

مرعشی مطرح نمود: این سازمان در کنار مجموعه مدیریت استان قرار گرفته است و در امنیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مشارکت داریم اما متاسفانه همکاری های یکطرفه هستند.

وی مطرح نمود: تکالیفی فراتر از قانون به ما اعمال می گردد. از سال 95 تاکنون 1147 نفر از کارکنان شرکت نیشکر هفت تپه را بازنشسته نموده ایم. ما بخشی که تعهد شرکت بوده است و باید چهار درصد مستمری و حق بیمه را تقسیط می کردیم را انجام دادیم اما حتی یک ریال بابت 50 میلیارد تومان بازنشستگی این افراد به ما پرداخت نشده است. زمانی که احکام بازنشستگی صادر می گردد، به ما فشار وارد می نمایند اما هنگامی که شرکت ها باید به تعهدات خود عمل نمایند، به ما می گویند از آنها تضمین نگیریم و قسط را نیز دریافت نکنیم.

مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی خوزستان توضیح داد: هشدار می دهیم که در حال وارد شدن به چالش هستیم. متاسفانه تکالیف ما تنها مربوط به شرکت هفت تپه نیشکر نیست بلکه برای 25 شرکت دیگر نیز هست که مجموعه بدهی این 25 شرکت به سازمان تأمین اجتماعی حدود 1190 میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: شرکت نیشکر هفت تپه تاکنون 352 میلیارد تومان به این سازمان بدهکار است. همچنین مجموع مطالبات ما در خوزستان، حدود سه هزار میلیارد تومان است و اکنون یک هزار میلیارد تومان در بخش درمان بدهی داریم و بسیاری از دستگاه های طرف قرارداد سازمان تأمین اجتماعی در حال لغو قرارداد هستند.

به گزارش خبرنگاران، همچین کیومرث کاظمی، قائم مقام مدیرعامل شرکت نیشکر هفت تپه، نیز در این جلسه اظهار کرد: در حال حاضر توانسته ایم کار تعمیرات کارخانه را سرعت دهیم و تقریبا کارخانه آماده بهره برداری است.

وی اضافه نمود: همچنین در بخش کشاورزی اقداماتی صورت گرفته است اما با توجه به شرایط جوی، امکان برداشت نیشکر فراهم نشد.

قائم مقام مدیرعامل شرکت نیشکر هفت تپه توضیح داد: مسائل نیشکر هفت تپه از سال های قبل وجود داشت که برای برطرف این مسائل باید برنامه ریزی منسجم تری داشته باشیم.

کاظمی مطرح نمود: مقرر شده است که برای پرداخت حقوق کارکنان و مطالبات بازنشستگان و سایر معوقات برنامه ریزی کنیم اما به علت اینکه حجم مطالبات بالا است، بعضا با عقب یا جلو شدن کار روبرو می شویم که این موضوع موجب نگرانی برخی افراد می گردد.

وی مطرح نمود: از طرف دیگر با توجه به وضعیت کارخانه و مزارع برنامه ریزی نموده ایم که در یک برنامه سه تا چهار ساله، کارخانه را به ظرفیت مناسبی برسانیم.

قائم مقام مدیرعامل شرکت نیشکر هفت تپه بیان نمود: باید برای برطرف مسائل و مسائل تحمل بیشتری داشته باشیم اما به علت ناهماهنگی های گذشته، این کار زمان می برد.

وی توضیح داد: از سازمان هایی که به این شرکت، خدمات آب، برق و گاز ارائه می دهند و همچنین حمایت از سازمان تأمین اجتماعی تشکر می کنم. قطعا با رسیدن به فراوری، از مسائل کاسته می گردد.

کاظمی در خصوص زمان برداشت نیشکر در شرکت هفت تپه گفت: در چند روز گذشته بیش از 50 میلی متر بارندگی در هفت تپه داشتیم که اگر این بارندگی را نداشته باشیم، هفته آینده زمین ها را تست می کنیم. در حال حاضر کارخانه نیز به جز قسمتی که احتیاج به قطعات دارد، آماده است و می توانیم بهره برداری را شروع کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 711

به "برنامه ریزی برای درآمدزایی شرکت نیشکر هفت تپه در حوزه های جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی برای درآمدزایی شرکت نیشکر هفت تپه در حوزه های جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید