بازی های به یادماندنی (5)، برد رویایی منچستریونایتد و حسرتی که بر دل دایی ماند

به گزارش نماشو، منچستر یونایتد در فینال جام باشگاه های اروپا در یک دقیقه، شکست را با پیروزی عوض کرد و فاتح بازی ها شد.

بازی های به یادماندنی (5)، برد رویایی منچستریونایتد و حسرتی که بر دل دایی ماند

به گزارش خبرنگاران، شاید دراماتیک ترین لحظه تاریخ جام باشگاه های اروپا شبی بود که منچستریونایتد در یک دقیقه رویایی شکست را با پیروزی عوض کرد تا ضربه محکمی به بایرن مونیخ و طرفدارانش بزند که تصور می کردند جام قهرمانی را بالای سر خواهند برد. در پیروزی تیم آلمانی شکی نبود چون این تیم تا دقایق خاتمهی با یک گل از حریفش پیش بود و بعید بود دفاع مستحکمش فرو بریزد. با این حال فوتبال بخش های غیر قابل توصیف خود را دارد و اتفاق هایی دور از منطق در آن رخ می دهد. برای یک بار هم که شده فوتبال آلمان در لحظه آخر شکست را تجربه کرد. آنها همیشه عادت داشتند در دقایق آخر پیروز شوند. اتفاقی که در شب بیست و هفتم می رخ داد تنها در یک حرکت بود. به همین خاطر آن لحظه فوق العاده بود.

غیر قابل تصور بود بایرن در حالی شکست بخورد که با یک دفاع مستحکم برابر یونایتد پر استرس بازی می کرد. انگلیسی های ناامید تصور می کردند دیگر هیچ شانسی برای برنده شدن نداشته باشند و جام قهرمانی از آن تیم آلمانی خواهد شد. با این حال همه چیز در لحظه و در دقیقه خاتمهی با دو بازیکن تعویضی عوض شد. زمانی که تدی شرینگهام در حال باز کردن دروازه بایرن بود تنها صدای شعارهای طرفداران آلمانی شنیده می شد. طرفداران یونایتد پس از گل سر از پا نمی شناختند و شاد بودند در یک بازی سخت به تساوی دست یافتند. این گل تنها شروعی برای یکی از تاریخی ترین لحظات تاریخ جام قهرمانان بود چون در کرنری که دیوید بکام ارسال کرد دفاع بایرن به هم ریخت.

مدافع های بایرن هنوز پس از تساوی خود را پیدا نکرده بودند و کسی به شرینگهام توجه نداشت. او خود را به تیر دوم رساند، جایی که اوله گنار سولسشایر دروازه باواریایی ها را در مقابل مدافع های این تیم باز کرد. کسی نمی دانست این اتفاق واقعی است یا تخیلی. با این حال توپ وارد دروازه شد و بازیکنان یونایتد به نحو عجیبی شروع به شادی کردند. از طرفی بایرنی ها نمی توانستند برای این فاجعه باورنکردنی توضیحی پیدا کنند. آنها بر زمین افتادند و تنها می خواستند فکر کنند که این اتفاق یک کابوس است. با این حال یک واقعیت بود. یونایتد پس از 31 سال فاتح اروپا شد. این کار را تنها در آن یک دقیقه رویایی انجام داد. یونایتد فصل را فراموش نشدنی به خاتمه رساند و فاتح لیگ، جام حذفی و جام قهرمانان اروپا شد.

بایرن در بازی آن شب با یک گل که از طریق ضربه آزاد به دست آمد از حریفش پیش افتاد. باسلر در دقایق نخست نتیجه را یک بر صفر کرد. به همین خاطر تیم آلمانی تصمیم گرفت به دفاع قدرتمند خود تکیه کند. آنها یک تمرین سخت را برابر تیمی که در نبود کین و اسکولز قدرت سابق خود را نداشت به نمایش گذاشتند. نبود این دو بازیکن باعث شد الکس فرگوسن تصمیم بگیرد از بکام در سمت راست بهره ببرد. در عملکرد این بازیکن شکی نبود. او از همه لحاظ بهترین بازیکن یونایتد محسوب می شد اما تیم به خاطر ضریب بالای از دست دادن توپ ضربه خورد. رایان گیگز که در چپ بازی می کرد برابر بایرن در سمت راست بازی کرد. بلومکیست هم کاملاً از بازی محو شده بود. به همین خاطر تیم انگلیسی از گوش ها نمی توانست نفوذ داشته باشد و این کار را برای بایرن راحت کرده بود.

تعویض بلومکیست به جای شرینگهام غیر قابل اجتناب بود. یونایتد با حضور شرینگهام به بایرنی ها اجازه می داد راحت تر کار کنند. شاگردان فرگوسن ضعفشان را پذیرفتند و تنها می خواستند از کناره ها بازی کنند. سولسشایر برای بهتر انجام شدن این روش وارد زمین شد و یونایتد با سه مهاجم بازی کرد. این تیم با حضور گیگز و بکام تا خاتمه حریفش را تحت فشار قرار داد چون می دانست که فوتبال یک بازی است و در نهایت در یک دقیقه باورنکردنی توانست به اوج افتخار برسد.

این بازی برای ایرانی ها به خاطر حضور علی دایی مهم بود و یک حسرت را برای فوتبال ایران بر جای گذاشت. مهاجم بایرن مونیخ با وجود این که فرصت حضور در این دیدار را پیدا نکرد تنها چند ثانیه با مهمترین افتخار باشگاهی برای یک بازیکن ایرانی فاصله داشت. دیگر هرگز یک ایرانی فینال لیگ قهرمانان را تجربه نکرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 تیر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 912

به "بازی های به یادماندنی (5)، برد رویایی منچستریونایتد و حسرتی که بر دل دایی ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی های به یادماندنی (5)، برد رویایی منچستریونایتد و حسرتی که بر دل دایی ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید