ایران شناسان روسی و ارمنی از جاذبه های گردشگری دزفول دیدن کردند

به گزارش نماشو، خبرنگاران- گروه استان ها: رویا رحبی - این گروه متشکل از 12 ایران شناس اهل کشور روسیه و دو ایران شناس ارمنستانی هستند که روز پنج شنبه با ورود به شهرستان دزفول ابتدا با حضور در گلزار شهیدآباد به شهدای دفاع مقدس دزفول ادای احترام کردند. آنها در ادامه از جاذبه های تاریخی و گردشگری همچون بازار تاریخی، کاروانسرای بازار، پل ساسانی، آسیاب ها، رودخانه دز، خانه تاریخی تیزنو، مسجد تاریخی شیخ اسماعیل قصری، موزه مردم شناسی و پارک دولت و سایر جاذبه های دزفول دیدن کردند.

ایران شناسان روسی و ارمنی از جاذبه های گردشگری دزفول دیدن کردند

از سفر با تور کانادا برای عید نوروز لذت ببرید. سفری فراموش نشدنی به تورنتو و آبشار نیاگارا که حسابی حال شما را دگرگون خواهد کرد.

رئیس اداره ایران شناسی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حاشیه بازدید این گروه در تبادل نظر با خبرنگاران اظهار کرد: این گروه 14 نفری ایران شناس برای دوره دانش افزایی زیرنظر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هشتم بهمن ماه وارد ایران شدند و مقرر شده تا 28 بهمن در کشور ما باشند.

بتول پورحسینی اضافه نمود: شهرستان دزفول به دلیل آثار تاریخی متعددی که دارد باعث افزایش سطح اطلاعات این گروه ها و تشویق آنها برای حضور دوباره در این شهر خواهد بود. ضمن اینکه مقرر شده برای سفر و کارگاه آموزشی طی هفته آینده نیز وارد گیلان شوند.

وی با اشاره به اینکه گروه ایران شناسان متشکل از استادان زبان فارسی و ایران شناسی و یا دانشجویان ارشد این رشته ها هستند، توضیح داد: متولی این سفر تفریحی و آموزشی به دزفول انجمن پزشکان مسلمان بدون مرز است اما به طور کلی حضور آنها زیرنظر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران است.

فضای گردشگری مناسب در دزفول

مدیر انجمن پزشکان مسلمان بدون مرز نیز در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به ظرفیت های زیاد گردشگری خوزستان، اظهار کرد: دزفول منابع تاریخی قابل استفاده فراوانی دارد که در راستای ارتباط با نخبگان سایر کشورها می توان از آنها استفاده کرد.

مسعود چینی گرزاده با بیان اینکه متأسفانه تا به امروز اقدامات مؤثری در این زمینه انجام نشده گفت: بنابراین کوشش کردیم تا با هماهنگی سازمان فرهنگ ارتباطات اسلامی فرصت حضور این ایران شناسان را در دزفول فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه فضای گردشگری خوبی در دزفول وجود دارد و باید با همت، ارتباط دزفول با سایر کشورها را گسترده کنیم، اضافه نمود: قطعا نتیجه این امر انعکاس سفرنامه این گردشگران در رسانه های خارجی و نشان دادن پتانسیل های دزفول در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، مالی خواهد بود.

مدیر انجمن پزشکان مسلمان بدون مرز با بیان اینکه این انجمن فراملی عمل می نماید و یکی از فعالیت های آن ارتباط با نخبگان سایر کشورها است، گفت: بنابراین فرصت حضور این ایران شناسان در کشور را را مغتنم شمرده و آنها را به حضور در دزفول تشویق کردیم. در نهایت نیز امیدوار هستیم تا با همکاری مسئولان دزفولی این چنین بازدیدها را گسترش دهیم.

شگفت زده شدم

علی خضری اف استاد زبان فارسی دانشگاه داگستان روسیه نیز با بیان اینکه ایران برای من یک کشور همسایه و دوست داشتنی است، اظهار کرد: تا به امروز 6 بار به ایران آمده ام و با اولین حضورم در دزفول واقعا شگفت زده شدم چراکه تا پیش از این از ظرفیت های عظیم دزفول بی خبر بودم.

وی با بیان اینکه دزفول طبیعت و تاریخ زیبا و جالبی دارد، اضافه نمود: خاطرات بسیار زیبایی برایم در این شهر رقم خورد و قطعا هیچ وقت این سفر را فراموش نخواهم کرد. ضمن اینکه بازدید از پل تاریخی، حمام کرناسیون، آسیاب های آبی و مزار شهدای جنگ ایران و عراق برایم منظره های لذت بخشی بودند.

دزفول مردم خونگرمی دارد

زاروهی خاچاطوریان استاد ایران شناسی و زبان فارسی دانشگاه دولتی ایروان ارمنستان نیز با بیان اینکه تا کنون سه بار به ایران آمده، اظهار کرد: تمام آثار تاریخی و گردشگری دزفول فوق العاده بودند و هرکدام از آثار و مکان ها برای خود جهانی جداگانه ای داشتند و تک تک آجرها و سنگ ها برای من ارزش داشت.

وی به خونگرمی و مهمان پذیری مردم دزفول اشاره نمود و اضافه نمود: هر ساله 60 دانشجو را در دانشگاه در رشته ایران شناسی و زبان فارسی آموزش می دهم و در این سفر 500 عکس از دزفول گرفته ام تا به دانشجویان خود که علاقه زیادی به زبان فارسی دارند، نشان دهم.

این ایران شناس ارمنستانی توضیح داد: نباید به این بسنده کنم که دانشجویانم متن فارسی بخوانند و آن را ترجمه نمایند بلکه آنها باید ایران را ببینند و متوجه ظرفیت های این کشور شوند. البته این عکس های گرفته شده در دزفول قطعا به این امر یاری خواهد نمود.

ایران پیشرفت زیادی نموده است

ایران شناس روسی و استاد اقتصاد دانشگاه روسیه نیز با بیان اینکه ایران پیشرفت های زیادی در حوزه های مالی، سیاسی و اجتماعی داشته است، اظهار کرد: از اولین حضور خود در خوزستان و دزفول بسیار خوشحال هستم و باید گفت که این شهر علاوه بر مردم خونگرم و مهربان، از کشاورزی خیلی پیشرفته ای نیز برخوردار است.

کوزنتسو الکساندر اضافه نمود: ایران یکی از کشورهای قدیمی و تاریخی جهان است و خوزستان بعنوان بخش کوچکی از این کشور عظیم جذابیت های زیادی دارد.

وی گفت: جغرافیا و تاریخ برای من دو مقوله ارزشمند هستند و قصد دارم تمام استان های ایران را از نزدیک مشاهده کنم هرچند خاطره دزفول برای من جزو شیرین ترین خاطره ها است.

تبادلات دزفول و روسیه افزایش یابد

فرماندار دزفول نیز در حاشیه این بازدید ها در تبادل نظر با خبرنگاران با بیان اینکه آموزه دینی و فرهنگ ایرانی همواره مهمان پذیر بوده اظهار کرد: ورود گروه های خارجی به کشور می تواند بستری فراهم کند تا در راستای اندیشه های دینی و اسلامی فرصت برای توسعه فرهنگ و ارتباطات باز گردد.

حبیب الله آصفی اضافه نمود: با توجه به گسترش ارتباطات ایران و روسیه، کشورهای آسیا میانه و قفقاز مبادلات بیشتری انجام بگیرد تا با توجه به همخوانی ایران و روسیه در حوزه های سیاسی در سال های اخیر و مبارزه با تروریسم این سفرها موجب تقویت بیشتر رابطه ها گردد.

وی با بیان اینکه ظرفیت های خوزستان ناشناخته مانده و خوشبختانه در تهران حقایق برای این گروه نسبت به دزفول روشن شده اضافه نمود: دزفول ظرفیت های عظیمی دارد. این شهرستان صادرنماینده سبزیجات به روسیه است، بنابراین این تناسب طلب می نماید تا این سفرها میان گردشگران ایرانی و روسی افزایش پیدا کند.

فرماندار دزفول اعلام کرد: قطعا مبادلات فرهنگی و گردشگری می تواند به تقویت ظرفیت های دزفول و سایر کشورها بیانجامد.

پیشرفت دزفول به سمت گردشگری

شهردار دزفول نیز در حاشیه این بازدیدها در تبادل نظر با خبرنگاران با بیان اینکه دزفول به سمت ارتقای درجه گردشگری در حال پیشرفت است، اظهار کرد: امکانات خوبی در این شهر وجود دارد و سرمایه گذاران نیز درحال ورود هستند. در حال حاضر دو سرمایه گذار به منظور ساخت هتل در دزفول ازسوی فرمانداری و شهرداری آماده هستند.

محمدرضا کرمی نژاد با بیان اینکه شرایط خوب دزفول در بحث گردشگری باعث حضور گردشگران از نقاط مختلف جهان شده اضافه نمود: سابقه تاریخی و فرهنگی زیادی در دزفول وجود دارد و وجود رودخانه دز نیز جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی را دوچندان نموده است.

وی با اشاره به حضور یک میلیون و 900 هزار گردشگر نوروزی سال گذشته در دزفول توضیح داد: درحال آماده کردن خود برای نوروز هستیم و پیش بینی می کنیم آمار گردشگران داخلی و خارجی در دزفول برای ایام نوروز بیشتر از سال گذشته باشد.

شهردار دزفول حضور ایران شناسان روسی و ارمنی را فرصت خوبی برای تبلیغ ظرفیت های دزفول برشمرد و گفت: قطعا این افراد با حضور در کشورهای خود به بیان ویژگی های دزفول خواهند پرداخت و این امر موجب گسترش ورود گردشگر خواهد شد.

به گزارش خبرنگاران، در این بازدید دیروز شروع و امروز خاتمه می یابد، عوامل فرمانداری، شهرداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئول دفتر انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها که به تازگی در دزفول فعال شده همراه و راهنمای ایران شناسان روسی و ارمنی بودند.

ضمن اینکه در تمام طول بازدید علیرضا قادر پناه فعال میراث فرهنگی و محمدحسین حکمت فر پژوهشگر تاریخی، مدیر انجمن پزشکان مسلمان بدون مرز و معاون فرماندار دزفول به عنوان راهنما جوابگوی سوالات این ایران شناسان بودند. گروه ایران شناس روسی و ارمنی از صنایع دستی دزفول نیز بازدید و خرید کردند و مقرر شد تا رروز آدینه با حضور در شوش و شوشتر از جاذبه های تاریخی و گردشگری این دو شهر نیز بازدید نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1582

به "ایران شناسان روسی و ارمنی از جاذبه های گردشگری دزفول دیدن کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران شناسان روسی و ارمنی از جاذبه های گردشگری دزفول دیدن کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید