ایران از نبود یک برنامه منسجم جامع انرژی رنج می برد

به گزارش نماشو، یک عضو هیات علمی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: سبد انرژی کشورها که آسان ترین منابع انرژی قابل دسترس است در صورت فقدان توجه کافی می تواند شکننده و بحران آفرین باشد.

ایران از نبود یک برنامه منسجم جامع انرژی رنج می برد

به گزارش خبرنگاران، احمد قریب در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه انرژی ساوه که با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان در سالن اجتماعات موسسه برگزار گردید، ضمن تبریک روز دانشجو این روز را روز حماسه شکوفائی و بلوغ دانشگاهی نامید.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تامین انرژی برای جمعیت های بزرگ فقط در تامین منابع آن نیست، اضافه نمود: مدیریت منابع، بهینه سازی فراوری، مصرف انرژی، بکارگرفتن فناوری جدید و برطرف مسائل ناشی از آلودگی محیط زیست هم ضرورت دارد.

رئیس موسسه آموزش عالی انرژی ساوه ادامه داد: در کنار مسائل بالا مسائلی نظیر سیاست، اقتصاد، رشد جمعیت، تغییر خاستگاه های میزان مصرف انرژی خود مسائل تامین انرژی را چند برابر افزایش می دهد. در این میان سبد انرژی کشورها که به عبارتی آسانترین منابع انرژی قابل دسترس است در صورت فقدان توجه کافی می تواند شنماینده و بحران آفرین باشد.

وی در ادامه عنوان نمود: عامل دیگر که شاید به اندازه عوامل بالا حائز اهمیت باشد سطح فرهنگ و دانش، سطوح علمی دانشگاه ها، تکنولوژی های تبدیل مواد پیشرفته و توانمندی منابع انسانی است که مورد اخیر برجسته ترین نقش را در ثروت سازی و ثروت آفرینی و استفاده بیشتر از نعمت های خدادادی دارد.

قریب اضافه نمود: به عبارتی معنای آن این است که هر چه دانش اندوزی و نخبه اندیشی و خلق فناوری های جدید و متناسب با بهره وری از معادن و منابع توسط تحصیل کردگان بیشتر باشد نقش منابع انسانی در آن بیشتر است و این به عهده فرهنگ و دانشگاه های کشورهای مربوطه گذاشته شده است.

وی بیان نمود: بنابراین شک نیست که نه تنها دنیا امروز نیازمند یک برنامه ویژه فراوری و مصرف و صرفه جوئی انرژی در به کنترل درآوردن تمام پارامترهای فوق است بلکه اکثر کشورها به ویژه ایران بشدت از نبود یک برنامه منسجم جامع انرژی، شاخص ها، ابزار اجرائی آن در کشور رنج می برد.

رئیس دانشگاه انرژی ساوه ادامه داد: به نظر نمی رسد در سازه ها و ساختارهای فنی، اجتماعی، سیاسی و بحران های امروزی، این امور راهکار شفابخشی پیدا کند.

وی در ادامه گفت: وجود دانشگاه ها، موسسات و پژوهشگاه های بی شماری با مدیریت یکپارچه بسیار منسجم ضروری است که هریک از مسایل بحران زا را مسئولانه و همگام با دیگران براساس عدالت محوری و خرد جمعی مدیریت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 648

به "ایران از نبود یک برنامه منسجم جامع انرژی رنج می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران از نبود یک برنامه منسجم جامع انرژی رنج می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید